شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 15:30

اطلاعات تکميلي

  • به مناسبت بزرگداشت سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه به دست رژیم سابق عراق، در بیانیه ای دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی خواستار شد

تداوم تلاش ها برای حذف کامل تسلیحات شیمیایی از جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی (شنبه) به مناسبت بزرگداشت سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه به دست رژیم سابق عراق، در بیانیه ای خواستار تداوم تلاش ها برای حذف کامل تسلیحات شیمیایی از جهان شد.

به گزارش از تارنمای سازمان منع تسلیحات شیمیایی، در بیانیه 'فرناندو آریاس' آمده است: 16 مارس 31 سال قبل در چنین روزی، سلاح های شیمیایی جان هزاران قربانی بی گناه را در شهر حلبچه گرفتند.

این رویداد هولناک مرگبارترین مورد از استفاده از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان در تاریخ است.
این حمله میراثی از درد و رنج را برای بازماندگان، خانواده ها و جامعه آنان برجای گذاشت.
امروز با احترام به قربانیان و تجدید تعهد به جلوگیری از تکرار چنین تراژدی هایی، یاد این روز مصیبت بار را گرامی می داریم.
در این بیانیه تصریح شده است: از طرف سازمان منع تسلیحات شیمیایی نه تنها همدردی های عمیق خود را به مقامات و ساکنان حلبچه ابراز می کنیم، بلکه عهد می بندیم که به تلاش های خود برای ریشه کن کردن تهدید این سلاح های فاجعه بار، ادامه خواهیم داد.
آریاس افزود: پیمان منع تسلیحات شیمیایی پیمانی مشترک میان 193 کشور است تا به طور کامل احتمال استفاده از تسلیحات شیمیایی را از بین ببرد. با گذشت بیش از 22 سال از اقدام تحت لوای این تعهد، پیشرفت های قابل توجهی در مسیر دستیابی به این هدف حاصل شده است. برای تضمین این که نسل های آینده رنجی که به حلبچه تحمیل شد را تحمل نخواهند کرد، بگذارید باردیگر برای حذف کامل تسلیحات شیمیایی از جهان، تجدید عهد کنیم.
 حمله شیمیایی به حلبچه که به 'کشتار حلبچه' یا 'جمعه خونین' نیز شناخته می‌شود، یک نسل‌کشی مردم کُرد بود که در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (25 اسفند66) با بمباران شیمیایی توسط نیروهای بعثی عراقی در شهر حلبچهٔ کردستان عراق، در روزهای پایانی جنگ ایران و عراق روی داد.

منبع: ایلنا
خواندن 140 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395