چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 09:30

قیمت نفت از 67 دلار گذشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت از آغاز معاملات هفته جاری روندی صعودی را در پیش گرفته است و روز گذشته نیز این بازار با توجه به ادامه کاهش تولید اوپک و همچنین رشد تقاضا به دلیل صعود بازار های مالی، با افزایش قیمت همراه بود. در نتیجه قیمت نفت برنت از 67 دلار به ازای هر بشکه عبور کرد.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت در معاملات روز گذشته با 1.07 درصد افزایش برابر با 71 سنت به 67 دلار و 29 سنت رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 0.97 درصد افزایش برابر با 55 سنت با قیمت 57 دلار و 34 سنت به ازای هر بشکه معامله شد.
کارشناسان بر این باورند که کاهش تولید نفت اوپک و همچنین ادامه بحران در ونزوئلا عاملی شده است برای افزایش قیمت نفت.
همچنین صعود بازار های مالی بین المللی نیز باعث شده است که رشد تقاضا در بازار آتی نفت ایجاد شود و قیمت ها را تا حدودی افزایش دهد.
در همین راستا بانک امریکا مریل لینچ در گزارشی اعلام کرد با وجود موانع اقتصادی، ما همچنان انتظار داریم میانگین قیمت نفت برنت امسال ۷۰ دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت ۵۹ دلار در هر بشکه باشد.
گفته می شود که این پیش بینی به دلیل تقاضای بالا برای دیزل دریایی در سال میلادی آینده است که مقررات جدید سوخت از سوی سازمان بین المللی دریانوردی اجرا می شود.
قیمت نفت امسال از توافق کاهش تولید میان کشورهای اوپک و غیراوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، حمایت شده است.


قیمت نفت


معامله گران همچنین به بحران اقتصادی و سیاسی در ونزوئلا اشاره کردند که روی قیمت های نفت تأثیر گذاشته است. کنگره ونزوئلا روز دوشنبه در پی قطع برق پنج روزه برق در این کشور که صادرات نفت را فلج کرد و میلیون ها شهروند را برای دسترسی به آب و غذا دچار مشکل کرد، وضعیت اضطراری اعلام کرد.
بر اساس گزارش رویترز، عاملی که محدود شدن عرضه نفت اوپک و اختلالات عرضه در تولیدکنندگانی مانند ونزوئلا را جبران کرده است، جهش تولید نفت آمریکا بوده است.
آژانس بین المللی انرژی روز گذشته اعلام کرد آمریکا در رشد عرضه جهانی نفت در پنج سال آینده پیشرو خواهد بود و ۴ میلیون بشکه در روز به تولید نفت این کشور اضافه خواهد شد.
طبق گزارش آژانس، تولید نفت آمریکا از میانگین ۱۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به میزان حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۳.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ می رسد.
با رشد تولید آمریکا، این کشور به واردات کمتری نیاز دارد و مازاد عرضه خود را در بازار جهانی به فروش می رساند.
این در حالی است که آمار های موسسه بیکر هیوز نشان داد می دهد که سکوهای حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته با 9 مورد کاهش به 834 سکو رسیده است. این کاهش فعالیت های حفاری توانسته است تا حدودی قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد، چرا که کارشناسان می گویند که ممکن است آمریکا به اهداف خود در تولید نفت دست پیدا نکند.
خواندن 204 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط