چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 09:22

تغییر کاربری 180 واحد رستوران با افزایش قیمت مواد اولیه غذایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصادافزایش مواد غذایی به ویژه گوشت و مرغ نه تنها بر زندگی مردم تأثیر گذاشته و باعث حذف شدن این ماده پروتئینی از سر سفره مردم شده است همچنین به صنف رستوران دار نیز ضرر رسانده و باعث تغییر کاربری 180 واحد رستوران از ابتدای سال جاری تا کنون شده است و بر کاهش میزان فروش و درآمد رستوران داران بی تأثیر نبوده است.

سیدعلی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه دارندگان رستوران‌ و سلف ‎سرویس تهران در گفت و گو با روزنامه عصر اقتصاد گفت: این صنف در سال جاری به دلیل افزایش چند برابری قیمت مواد اولیه تنها در تهران با درخواست تغییر کاربری ۱۸۰واحد صنفی(رستوران) روبرو بوده است که در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: با وجود گرانی مواد اولیه غذایی، رستوران ها تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند، هم اکنون 620 واحد در سامانه این صنف فعال و دارای جواز هستند.
میر ابراهیمی تصریح کرد: به علت افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی قیمت مواد اولیه رستوران ها با رکود همراه هستند این موضوع باعث شده تا قدرت خرید مردم و میزان فروش رستوران‌ها نسبت به سال گذشته کاهش یابد.
رئیس اتحادیه دارندگان رستوران‌ و سلف ‎سرویس تهران بیان کرد: یکی از دلایل رکود رستوران ها افزایش قیمت گوشت است. هم اکنون قیمت لاشه گوسفند کیلویی 98 هزار تومان خرید و فروش می شود تا به دست رستوران دار برسد قیمت آن 120 تا 130 هزار تومان می شود چون ضایعات گوشت زیاد است.
توزیع گوشت منجمد برزیلی باعث التهاب بازار شده است
وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت توزیع گوشت منجمد برزیلی را از 14 اسفند میان رستوران داران، اتحادیه چلوکباب و... آغاز کرده  تا حدودی این موضوع توانسته از التهاب بازار کم کند؛ توزیع این گوشت با توجه به میزان مصرف رستوران ها انجام می شود حتی به یک رستوران 150 کیلوگرم گوشت قرمز توزیع شده و در برخی از موارد که میزان مصرف رستوران زیاد بوده 300 کیلوگرم نیز داده شده است. امیدواریم این توزیع همچنان ادامه داشته باشد.
میرابراهیمی اظهار کرد: قیمت عرضه غذا در رستوران‌ها بر اساس فاکتور رسمی مواد اولیه و هزینه‌های سربار محاسبه می‌شود؛ رستوران‌‌های تهران با توجه به فاکتور رسمی برنج، گوشت و مواد اولیه‌‌ای که در طبخ غذا استفاده می‌کنند و با احتساب هزینه‌های سربار و همچنین ۲۰درصد سود مصوب سازمان حمایت، نرخ‌گذاری خود را به اتحادیه اعلام کرده و پس از تایید قیمت توسط اتحادیه، این نرخ‌ها را اعمال می‌کنند.
بر اساس میزان درآمد متوسط ماهانه از رستوران دار مالیات گرفته شود
رئیس اتحادیه دارندگان رستوران‌ و سلف ‎سرویس تهران درباره مشکلات این صنف گفت: مشکلات این صنف زیاد بوده و یکی از آنها گرفتن مالیات است. از رستوران دار نباید بر مبنای تعداد صندلی و متراژ مالیات بگیرند بلکه باید بر اساس فروش متوسط ماهیانه این مالیات اخذ شود.
وی افزود: کارشناس مالیات بر ارزش افزوده و مشاغل باید یک نفر باشد هر کدام از این کارشناسان بر یک مبنای مشخص مالیات را تعیین نمی کنند.
میرابراهیمی درباره میزان ذخایر انبار رستوران داران از مواد اولیه گفت: مواد اولیه رستوران ها شامل برنج، نخود، عدس و لوبیا است نمی توان این موادغذایی را به مدت طولانی نگهداری کرد اگر رستوران دارد فضای کافی، انبار، مکان مناسب و سردخانه داشته باشد تنها می تواند تا چهار ماه ذخیره کند، مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ را باید به اندازه هفتگی تأمین کرد چون تاریخ مصرف دارد و خراب می شود
خواندن 237 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395