چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 04:00

بخش خصوصی محور اصلاحات ساختاری بودجه

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: معاون سازمان برنامه و بودجه کشور درباره اصلاح ساختاری و تاثیر آن بر بخش خصوصی گفت: هدف این اصلاحات در جهت رشد اقتصادی با حمایت از تولید و اشتغال به ویژه با محوریت بخش خصوصی است.

حمید پورمحمدی، در گفت و گو با عصر اقتصاد به بانک توسعه نیز اشاره کرد و افزود: نهادی برای طرح های توسعه ای کشور و فرایند آن بانک توسعه ای ایجاد شد تا منابع محدود دولت تنها نقش اهرم بازار های پولی و مالی ایفا کند و به دنبال آن مشارکت بخش خصوصی که طرح های توسعه ای کشور همانند آب و راه ، راه آهن با سرعت بیشتری حرکت کند .

بین شورای نگهبان و دولت هیچ تعاملی نیست

وی همچنین در جلسه آسیب شناسی نظام بودجه ریزی در ایران اظهار کرد: متأسفانه بین شورای نگهبان و دولت هیچ تعاملی نیست و این مسئله موجب شده که مجالی برای انتقال اطلاعات بودجه نباشد و شورای نگهبان صرفاً به خواندن تبصره‌های بودجه می‌پردازد.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: از سوی دیگر این نهاد به اندازه مجلس به احکام بودجه توجه نکرده و برای بررسی ارقام، زمان زیادی نمی‌گذارد، شورای نگهبان هم که به هیچ وجه به این مسئله ورود نمی‌کند.
وی با بیان اینکه نظام بودجه ریزی در کشور ما مناسب نیست، ادامه داد: به عنوان مثال ما بودجه را با سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بستیم و مجلس این رقم را افزایش داد در حالی که مشخص نیست این افزایش رقم از کدام محل باید تأمین شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بودجه ۹۸ اظهار کرد: بودجه ۹۸ در حالی تدوین شد که ما با مشکلات فراوانی مواجه بودیم؛ در سال آینده منابع کشور به شدت کاهش می‌یابد و صادرات نفت از ۲.۵ میلیون بشکه به ۱.۵ میلیون بشکه و درآمد ارزیکشور از ۲۷ هزار میلیارد به۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد. همچنین هزینه‌ها از ۱۴ درصد نسبت به GDP به ۱۲ درصد تقلیل خواهد یابد.
وی با بیان اینکه شرایط سختی برای بودجه نویسی بود، افزود: دستگاه‌ها نیز برای دریافت بودجه و اخذ منابع بیشتر جهت جبران کاستی‌هایشان از ما درخواست‌های زیادی داشتند.
پورمحمدی تصریح کرد: ما بودجه را با سقف ۴۳۷ هزار میلیارد تومان تنظیم کردیم اما بنا به فرمان مقام معظم رهبری اصلاحاتی روی بودجه انجام دادیم. در این راستا بودجه را دو سقفی تنظیم کردیم و سهم صندوق توسعه ملی را از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد رساندیم و برای سال آینده تقویت تولید را در نظر گرفتیم. در این میان بحث اصلاح ساختار بودجه ماند که در قالب تبصره ۲۲ بندی مبنی بر الزام دولت به تدوین اصلاحات ساختاری بودجه طی۴ ماه اضافه شد.
معاون سازمان برنامه و بودجه در ادامه به نظرات مقدماتی برای اصلاح ساختار بودجه اشاره کرد و گفت: تکلیف اجرایی دستور مقام معظم رهبری و عدم امکان اداره کشور در آینده با استمرار رویه‌های جاری از جمله ضرورت‌های اجرای برنامه‌های مربوط به اصلاح ساختار بودجه است.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا تأمین منابع مطمئن برای اداره کشور و افزایش کارایی مخارج دولت، حمایت از تولید و اشتغال، ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و ارتقای عدالت و بهبود معیشت عمومی در نظر خواهیم گرفت.
دانش‌جعفری:

بیشتر سیاست‌های کلی نظام به قانون نشده است

در همین راستا داود دانش‌جعفری نیز در این نشست با شرح سیاست‌های کلی نظام گفت: سیاست کلییعنی جهت‌گیری کشور در تصمیم‌گیری‌های مهم، حیاتی و راهبردی برای چگونگی اجرای بعضی از اصول قانون اساسی مانند اصل 44 و اصل 43 است. البته با سیاست‌های کلی برنامه پنج ساله و همچنین چشم‌انداز برنامه 20 ساله جهت گیری کلی اجرایی را طی سال‌های مورد اشاره مشخص می‌کند.
وی افزود: با بررسی ماهوی سیاست‌های کلی مشاهده می‌شود که امور اقتصادی مانند اصل 44 یا سیاست‌های کلی تولید ملی و ... جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. متاسفانه بیشتر سیاست‌های کلی به جز اصل 44 تبدیل به قانون نشده است.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تصریح کرد: مجمع تشخیص مصوبات مجلس را از نظر انتقاد و عدم مغایرت با سیاست‌های کلی مصوب بررسی می‌کند. از مغایرت‌ پر تکرار لوایح بودجه سال‌های اخیر با سیاست‌های کلی نظام می‌توان به اضافه برداشت از صندوق توسعه ملی، برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه‌ای، پرداخت به بخش دولتی از محل منابع صندوق توسعه ملی، توسعه فعالیت‌های اقتصادی برخلاف سیاست‌های اصل 44، تضعیف نظام مالی کشور با انتشار گسترده اوراق مالی، رفع دیون از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولتی و عدم رعایت اصل صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور اشاره کرد.
خواندن 428 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395