چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • مذاکرات مدیر کانال مالی ایران اروپا با مقامات ایرانی آغاز شد؛

مقدمه چینی برای اجرا گام دوم اینستِکس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: راه اندازی کانال مالی ایران-اروپا موسوم به اینستکس (INSTEX) یکی از مسائل اصلی مورد بحث بین ایران و اتحادیه اروپا در طول ماه های گذشته و به خصوص از زمان آغاز دور دوم تحریم هاییکجانبه آمریکا علیه ایران بود.

تاخیرهای مکرر و عدم راه اندازی این ساختار و کانال مالی از سوی اروپا باعث افزایش انتقادات ایران از طرف اروپایی شد که به عقیده تهران تنها در حرف حمایت خود را از برجام اعلام می کرد. با این همه وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیایازدهمبهمن‌۹۷ اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» به نام اینستکس INSTEX به ثبت رسمی رسیده است تا اولین گام برای دور زدن عملی تحریم ها انجام شده باشد.
این سازوکار در گام نخست قرار است تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار ‌دهد، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهورس اسلامی ایران نیز هفته پیش در سفر به اتریش جزییات بیشتری از این سازوکار مالی را بازگو کرد و گفت: «اینستکس محدود به غذا و دارو نیست اما شاید نقطه شروع اینستکس از کمک‌های انسانی باشد تا اینکه زمینه تجارت با ایران فراهم شود.»
پیش از این، اتحادیه اروپا مقر اروپایی این شرکت را در شهر پاریس تعیین کرد و یک بانکدار آلمانی باسابقه به نام پِر فیشر را به عنوان مدیر اروپایی آن تعیین کرد.
در اواخر وقت روز دوشنبه،  مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، موسوم به «اینستکس» به ایران آمد و بنا بر اعلام سفارت فرانسه در ایران او با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا در تهران دیدار کرده و قرار است با مقام‌های ایرانی نیز در مورد «چگونگی عملیاتی کردن اینستکس» گفت‌وگو کند.

اینستِکس
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هفته پیش از سفر یک هیات بلندپایه سازوکار تجاری ویژه اروپا به تهران خبر داده بود. حالا پر فیشر۶۹ ساله که پیش تر ریاست کامرتس‌بانک Commerzbank)) آلمان را بر عهده داشته راهی تهران شده است . فیشر۲۹ سال در مناصب مختلف این بانک فعالیت کرده بود. مقام‌های آمریکایی پیش از این تهدید کرده بودند که ممکن است عوامل اجرایی اینستکس را تحریم کنند.
سفارت فرانسه در ایران از استقبال رئیس تازه منصوب شده اینستکس در سفر به تهران توسط روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی خبر داده و در حساب رسمی توئیتر خود نوشت: «قدمی مهم برای گفت‌وگو با همتایان ایرانی در خصوص نحوه اجرای ساز و کار تجاری ایران و اتحادیه اروپا».
در همین حال میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران نیز در حساب رسمی خود به استقبال از رئیس اینستکس اشاره کرده و نوشت: «استقبال روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی E3 از رئیس تازه منصوب شده اینستکس در تهران».
علی شریعتی، صادرکننده و فعال سیاسی نیز در توییتر خود نوشته بود: «ساعتی دیگر پِر فیشر سرپرست کانال ویژه مالی اروپا و ایران (اینستکس) به همراه هیات همراه با جمعی از فعالان اقتصادی ایران در محل سفارت آلمان در تهران دیدار خواهد کرد».
تا لحظه تنظیم این گزارش خبری در مورد مذاکرات به بیرون منتشر نشده است، اما به نظر می رسد که با توجه به سفر فیشر به ایران باید منتظر اعلام خبر راه اندازی این کانال مالی در ایران هم باشیم.
خواندن 213 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395