سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 23:00

چهاردرخواست رئیس اتاق تهران و چرایی آن ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: بخش خصوصی از دولت می خواهد در مورد تک نرخی کردن ارز، قیمت گذاری حامل های انرژی، ادغام بانک ها و کمک به خودروسازان شفاف سازی کند.

مسعود خوانساری در آخرین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی دوره هشتم با اشاره به تصمیم مجلس مبنی بر اختصاص ۱۴ میلیارد ارز به کالاهای اساسی گفت: انتظار می‌رود دولت مدیریت قیمت ارز را به نحوی انجام دهد که واقعیت‌های بازار در نظر گرفته شود ضمن اینکهیارانه نقدی نیز به دهک‌هایی اختصاص یابد که مستحق آن باشند پس باید در مجموع شرایطی را فراهم کرد که اقتصاد سالم‌تر باشد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: هم اکنون اقتصاد ایران گرفتار ارز چند نرخی است و متأسفانه همین موضوع منجر به شکل گیری رانت و فساد شده است. به نحوی که هم اکنون ارز نیما، سنا، بازار آزاد و ارز دولتییا همان ۴۲۰۰ تومانی باعث ایجاد رانت و فساد شده و اقتصاد را دچار مشکل کرده است.
وی تصریح کرد: از دولت و بانک مرکزی تقاضا داریم هر چه سریع‌تر تک نرخی کردن ارز را انجام داده و شرایط رانت و فساد را از بین ببرند.
به گفته خوانساری دولت باید هرچه سریع‌تر در مورد حامل‌های انرژی و بنزین تصمیم گیری کرده و از هدررفت منابع کشور جلوگیری کند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر ادغام پنج بانک در بانک سپه خاطرنشان کرد: دولت باید درباره تراز نامه این بانک‌ها شفاف سازی کند و اگر قرار است ضرر و زیان آنها را در این ادغام جبران کند کاملاً مشخص نمایند که از چه منبعی این هزینه را پرداخت خواهد کرد. چراکه ادغام بانک‌ها نباید همچون ساماندهی مؤسسات اعتباری غیرمجاز و صندوق‌های قرض الحسنه از جیب دولت پرداخت شود.
وی از زمزمه اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان به خودروسازان با تصمیم دولت خبر داد و گفت: دولت قرار است ۳۰ هزار میلیاردتومان به خودروسازان بدهد تا یک میلیون خودرو ارزان تولید کنند؛ اما این جای سوال وجود دارد که بر چه مبنایی قرار است این منبع مالی تخصیص داده شود.
عصراقتصاد: طبق معمول رئیس اتاق تهران به تکرار دیدگاه های سوداگرانه خود پرداخته است اما این بار با 4 درخواست ظاهرا ملی مسائل را عنوان کرده است. در حالیکه :
1) تک نرخی کردن ارز در شرایط فعلی براساس نرخ ارز با محاسبات علمی قادر به تک نرخی کردن ارز، حداقل در کوتاه مدت نیستیم و چنین توصیه ای به معنی پذیرش نرخ آزاد ارز خواهد بود که ظاهرا رئیس اتاق تهران با یک پیشنهاد ظاهرالصلاح همان نیت قبلی را دنبال می کند.
2)  در مورد بهای حامل های انرژی به نظر می رسد که مشکل فعالان مولد اقتصادی در بخش خصوصی خرید ارزان قیمت حامل های انرژی نباشد مگر آنکه کسانی در یاران و همکاران ایشان در حوزه دلالی و تجارت حامل های انرژی ذی نفع باشند.
در عین حال به نظر می رسد توان علمی ایشانیارای تحلیل تغییرات نرخ حامل های سوخت را ندارد.
3) در مورد ورشکسته نبودن بانک های نظامی در حال ادغام، خوانساری سعی کرده است با تکرار حرف های عامیانه جوسازی های ضدسیستم بانکی را به مخاطبان خود القا کند در حالیکه اتاق بازرگانییکی از اعضای شورای پول و اعتبار است و حداقل این سوال از طرف مقامات ارشد اتاق بازرگانی منطقی به نظر نمی رسد.
4) در مورد اعطای تسهیلات به خودروسازان به نظر می رسد با توجه به اینکه بخش اعظمی از قطعه سازان از بخش خصوصی و تهران نشین هستند، گرچه سیاست های صنعت خودروسازی برای خود ما مبهم است، اما ایشان به عنوان نماینده بخش خصوصی از اینکه منابع جدیدی در اختیار گروهی از فعالان بخش خصوصی قرار می گیرد باید خرسند باشند،  مگر اینکه ایشان معتقد باشند تسهیلات خودروسازان را باید به ایشان و دوستانشان بدهند وگرنه حمایت از صنعت خودروسازی باید در فعال کردن بیشتر بخش خصوصی مسرت بخش باشد.
خواندن 460 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395