سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 15:42

اطلاعات تکميلي

  • ترامپ بودجه 4.7 تریلیون دلاری آمریکا را اعلام کرد

تمرکز بر رشد اقتصادی و کاهش هزینه های دولت    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دونالد ترامپ اواخر روز دوشنبه ۲۰ اسفند بودجه پیشنهادی دولت فدرال برای سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد. این بودجه ۴.۷ تریلیون دلاری رکورد جدیدی است و بر رشد اقتصادی خوشبینانه ۳.۱ درصدی و کاهش هزینه‌های دولت تکیه دارد که هدف آن رسیدن به تعادل در موازنه بودجه طی ۱۵ سال آینده است.

به گزارش رویترز، تخمین زده می‌شود که کسری بودجه در سال مالی ۲۰۲۰ به ۱.۱ تریلیون برسد که بالاترین رقم طی 10 سال اخیر است. دولت فعلی آمریکا در تنظیم بودجه به رشد اقتصادی بالا و لایحه کاهش مالیاتی حزب جمهوریخواه اتکا دارد که دونالد ترامپ قصد دارد برای کاهش کسری بودجه دولت، آن را دائمی کند.
اما برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند نتایج اقتصادی لايحه کاهش مالیات برای شرکت‌های بزرگ در حال افت است و نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال‌های آینده نيز افت خواهد کرد. در حال حاضر بدهی دولت آمریکا ۲۲ تریلیون دلار است.
حتی بر اساس برآوردها، بودجه پیشنهادی دونالد ترامپ طی ۱۵ سال آینده به توازن نخواهد رسید و در بهترین حالت می‌تواند وعده همیشگی دولت‌های آمریکا برای کاهش کسری بودجه به ۱۰ درصد را عملی کند.
با وجود این، رئیس‌جمهوری ایالات متحده مدعی شد که در حال حاضر «یک معجزه اقتصادی» در آمریکا روی می‌دهد. او در نامه‌ای که به ضمیمه طرح بودجه برای کنگره ارسال کرد گفت: «گام بعدی کشور باید تقویت صنایع آینده و تثبیت یک سطح زندگی جدید برای قرن بیست‌ویکم باشد».
بودجه پیشنهادی روسای‌ جمهوری آمریکا اساسا  طرحی کلی حاوی برنامه‌های الهام بخش تلقی می‌شوند و به ندرت مبنای سیاست‌های اقتصادی کشور قرار می‌گيرند.
دونالد ترامپ نیز در بودجه پیشنهادی خود برای سال مالی جدید که از روز اول اکتبر آغاز می‌شود در مورد اولویت‌های بودجه از جمله هزینه ۸.۶ میلیارد دلاری برای احداث دیوار در مرز با مکزیک با مخالفت کنگره آمریکا روبه رو خواهد شد.
راس ووت، رئیس موقت اداره بودجه دولت آمریکا، گفت در این بودجه با عنوان «بودجه‌ای بهتر برای آمریکایی بهتر» منافع مالیات دهندگان در اولویت قرار دارد و وعده رئیس‌جمهوری برای «تثبیت یک بودجه مسئولانه» حفظ شده است.
با وجود کسری بودجه هنگفتی که دولت آمریکا با آن روبه رو است، آقای ووت گفت: «دولت کاهش هزینه‌های بی‌مهار دولت فدرال را در اولویت قرار داده و این بودجه نشان می‌دهد که می‌توانیم به سلامت مالی باز گردیم.»
اما برخی از کارشناسان مالی و بودجه معتقدند محورهای بودجه و سیاست‌های مالی دونالد ترامپ باعث افزایش کسری بودجه خواهد شد و هیچ اقدام و راهکار مشخصی برای تصحیح این وضعیت در آن وجود ندارد.
در بودجه پیشنهادی دونالد ترامپ، بودجه دفاعی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته و ۷۵۰ میلیارد دلار خواهد بود.
بودجه مسکن و توسعه شهری ۱۶ درصد کاهش  یافته و بودجه آموزش نیز ۱۲ درصد کمتر است.

منبع: ایلنا
خواندن 180 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395