سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 10:25

اجرای عدالت به گونه ای باشد که هیچکس نتواند قانون را دور بزند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: رییس جدید قوه قضائیه با اشاره به ضرورت اجرای عدالت گفت: اجرای عدالت باید به گونه‌ای باشد که هیچکس در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون را نداشته باشد.

مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید قوه قضائیه روزگذشته با حضور مقامات لشکری و کشوری، معاونین قوه قضائیه، تعدادی از نمایندگان مجلس و رؤسای دادگستری‌ها و نمایندگانی از دولت برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محسنی اژه‌ای ضمن تقدیر از حضار و مقامات گفت: چهار دهه از انقلاب گذشته و نظام به بسیاری از اهداف خود رسیده است. قوه قضائیه در این چهل سال با مسئولان دلسوز خدمات بسیار ارزشمند داشته است، موفقیت‌های چشمگیری داشتیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم.
محسنی اژه‌ای با بیان اینکه نیروی انسانی سرمایه است گفت: در زمان آیت الله آملی لاریجانی۲۲ هزار نیروی جوان و با استعداد در قوه قضائیه مشغول به کار شدند.
در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری حکم انتصاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی از سوی رهبر انقلاب را قرائت کرد.

منشور هشت بندی رهبری منشور کاری قوه قضائیه

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی با تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی (ع) گفت: از حضور مقامات عالی کشوری و لشکری و همکاران قضایی تشکر می‌کنم. باید ابتدا شاکر لطف‌های بسیار خداوند در توفیقاتی که اعطا کرد و زمینه‌هایی که فراهم شد تا بتوانم خدمتگزار باشم به ویژه خدمتی که در آستان قدس برای بنده فراهم شد، فرصت مغتنمی برای خدمتگزاری به مردم و زائران امام رضا (ع) باشم.
وی ادامه داد: امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضائیه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود و صمیمانه از حسن اعتماد ایشان تقدیر و تشکر می‌کنم.
رئیس جدید دستگاه قضا با بیان اینکه جا دارد صمیمانه از تلاش‌های صمیمانه روسای قوه قضائیه در طول تاریخ تقدیر و تشکر کنم و به روح بلند آیت‌الله شاهرودی درود بفرستم، اظهار کرد: از مسئولان عالی که کمک کردند چه آنهایی که سر به تراب بردند و چه آنهایی هستند، تشکر کنم. بی‌تردید در این چهار دهه خدمات بزرگی انجام شده و هر کس در خور خود و با امکانات و برنامه‌هایی که داشتند تلاش‌هایی انجام دادند که امروز این شرایط را داریم.
وی با بیان اینکه منشور هشت بندی رهبری را منشور کاری برای همکاران قضایی در این دوره قلمداد خواهم کرد، خاطرنشان کرد: مردم همچنان علیرغم تلاش‌هایی که انجام شده است، در مورد عدالت نگران هستند و خواهان این هستند که عدالت را بیشتر ببینند.
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه اساس تحول قضایی باید در بستر گام دوم شکل بگیرد، ابراز داشت: برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم با همکاری همه بخش‌ها چه دولت و چه مجلس باید انجام شود و باید همه تلاش کنند این گام دوم در عرصه عدالت به خوبی برداشته شود.
رئیسی ادامه داد: ما اگر بخواهیم در اصلی تفاهم کنیم که نزدیک‌ترین اساس به اجرای عدالت باشد، اجرای قانون است. باید بگوییم هیچکس اجازه دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت. اگر محور قانون باشد چه در دستگاه قضا و دستگاه‌های دیگر که البته مواردی که مشکلیداشته باشد شامل شرایط بحرانی نمی‌شود. خدا رحمت کند امام(ره) را که در زمان جنگ باید و نباید را تعیین کردند.

اجرای عدالت

وی افزود: در ارتباط با دستگاه قضا تلاش‌های بسیار شده اما امروز همچنان اطاله دادرسی و ورودی پرونده زیببنده نظام اسلامی ما نیست. این تعداد ورودی پرونده زیبنده نیست و باید سرچشمه را بررسی کرد. در این رابطه وظیفه پیشگیری را هم دولت و هم مجلس بر عهده دارد؛ هیچدستگاهی را نمی‌شناسم مگر اینکه وظیفه پیشگیری وقوع جرم داشته باشد.
رئیس جدید قوه قضائیه با تاکید بر اینکه برای تحول نیازمند نیروی انسانی تحول خواه هستیم، بیان کرد: کسانی را می‌خواهیم که تحول را در خودشان بیندیشند، در عمل تحول ایجاد کرده و در مقابل تحول قرار نگیرند. فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نیروهای جوان را دنبال خواهیم کرد تا تحول در دستگاه قضایی انجام شود.
وی با بیان اینکه صیانت از دستگاه قضایی و قضات سالم که تعدادشان هم زیاد است، ضروری است، گفت: امروز مدعی مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه، قضات هستند. چند نفری هستند که به عنوان کارمند یا قاضی منحرف‌ می‌خواهند دستگاه قضایی را آلوده جلوه دهند ولی آنها بدانند با همکاری همکاران، در مقابل این افراد منحرف خواهیم ایستاد و مصمم هستیم تا سلامت دستگاه قضایی را تضمین کنیم.
رئیس دستگاه قضا بر صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم تاکید کرد و اظهار کرد: مسئله حقوق شهروندی از موضوعات جدی در دستگاه قضایی است. ما نمی‌توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط زیست و سلامت قضایی مردم و آنچه حقوق حقه مردم است، بی‌تفاوت باشیم.

نظارت مچ گیری نیست

این عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مساله نظارت ابراز کرد: دستگاه قضایی بیشتر دستگاه قضاوتی شناخته می‌شود تا نظارتی ولی قانون اساسی این مسئله را به صورت قانونمند شناخته است. مدیران دستگاه‌های اجرایی بدانند مساله نظارت مچ‌گیری نیست بلکه تضمین اجرای قانون، تداوم اعتماد به مدیران کشور، تضمین سلامت در دستگاه‌های اداری است. ما برای تقویت نظارت درون دستگاهی برنامه داریم و نظارت دادستان کل کشور بر کل دادستان‌ها و نظارت دیوان محاسبات یک امر جدی است.

دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند

رئیسی با بیان اینکه از مدیران پرکار، شجاع و با جسارت برای انجام کارها که مانعی را به رسمیت نشناسند، به ویژه در دوران تحریم‌های ظالمانه حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند. دولت باید زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کرده و ما از مسئله سرمایه‌گذاری حمایت می‌کنیم. مدیر سریع‌العمل، قاطع و شجاع مورد حمایت ما خواهد بود.
وی درباره مبارزه با فساد نیزیادآور شد: مبارزه با فساد خواست مردم است. هرچه بگوییم بهترین سخن و بهترین راهبرد، پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری است. این پیام با گذشت چند سال همچنان زنده است که هم تکلیف دستگاه‌های اجرایی، مجلس و دستگاه‌های قضایی مشخص شده است.

نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم

رئیسی افزود: ما از یک سوراخ نباید دو بار گزیده شویم. اصلاح قوانین و مقررات که دیگران از آن سواستفاده می‌کنند، ضروری است. دستگاه قضایی هم برخورد عبرت‌آموز نیز با قاطعیت دنبال می‌‌کند.
رئیس جدید قوه قضائیه با بیان اینکه در بروز فساد همیشه نباید فرد متهم را فقط تعقیب کرد، اظهار داشت: کوتاهی‌ها، عدم پیش‌بینی‌ها و عدم پیش‌گیری‌ها قابل پیگیری است؟ به نظر ما قابل پیگیری است. کسانی که قصور کردند و پیش‌بینی انجام ندادند، باید مورد پیگیری و سوال قرار گیرند.
رئیسی اضافه کرد: در مورد مسائل اقتصادی قوه قضائیه در کنار دولت و مجلس است. تعامل قوا از مسائل مورد تاکید رهبری است که ما نیاز آن را دنبال خواهیم کرد.
رئیسی درباره مساله امنیت هم ابراز داشت: امنیت مسئله کلیدی است که به برکت انقلاب، خون شهیدان، ایثار ایثارگران و تدبیر رهبری و حضور نیروهای مسلح، کشور ما از امن‌ترین کشورهای منطقه است ولی تهدید همیشه بوده است. ما موضوع امنیت را از مهمترین مسائل کشور می‌دانیم و در مقابل هر گونه اخلال در امنیت کشور، به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و کوچکترین ناامنی را کوتاه نمی‌آییم.
رییس جدید دستگاه قضا گفت: اجرای عدالت برای این است که امنیت داشته باشیم. من به عنوان خدمتگزار مردم و همکار شما در دستگاه قضا از جامعه نخبگان و اصحاب رسانه می‌خواهم به دستگاه قضا کمک کنند که جامعه اثرگذاری هستند و با حضور نخبگان نشست خواهیم داشت و نگاه‌هایآن ها را مورد توجه قرار خواهیم داد. نگاه دانشجویان و حزب‌الله را می‌خواهیم که هم در جریان باشند که در این رابطه احساس مسئولیت می‌کنند.
وی ادامه داد: مخاطب پیام آقا در مرحله نخست بنده هستم اما اجرای آن با همه بخش‌ها است. من پیام رهبر را منشور این دوره قوه قضائیه می‌دانم. همکاران عزیز برای پیشنهاد ارائه، ایده و نقدهای منصفانه آستانه تحمل را باید بالا برد. اگر نقدپذیری را کنار بزنیم باید منتظر فساد باشیم.
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: شرط همه این اقدامات تحملی، اخلاص است. اگر آیت الله دکتر بهشتی و شهید قدوسی موفق بودند؛  اگر آیت الله شاهرودی و آیت الله یزدی موفق بودند و مشکلات قضائی را حل می‌کردند از اخلاص و توسل بود.  مگر مفتی‌ها نبودند که در کنار قبر علی(ع) می‌نشستند تا قفل یک موضوع برایشان حل شود. باید به اخلاص و توسل توجه شود که کار کار آنها و جایگاه آنها است و متعلق به حضرت ولی عصر است.

سیاه نمایی نکنید

در ادامه این مراسم آیت‌الله صادق آملی لاریجانی گفت: قبل از هر چیز از قضات گرامی، مهمان و همکاران قضایی، کارمندان گرامی و همه مقامات لشکری و کشوری خصوصا ریاست مجلس خبرگان رهبری، ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست دفتر مقام معظم رهبری، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس و... تشکر می‌کنم.
وی ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت:  مودت دیرینه با ایشان نشانه استعداد و رویکرد مثبت و تلاش‌های ایشان در دستگاه قضایی بود و از خداوند می‌خواهیم ایشان را موفق بدارد تا بتوانند این بار و مسئولیت خطیر را به سرانجام برسانند زیرا امر خطیری است که با صبر، صبر و صبر محقق نخواهد شد.
آملی لاریجانی درخصوص برخی از اقدامات انجام شده از دستگاه قضا در طول 9 سال اخیر مسئولیت خود گفت: اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، مربوط به خدمت‌رسانی عظیمی است که در دستگاه قضایی انجام شده است. بیش از 17 میلیون پرونده  در دستگاه قضایی رسیدگی شده که کار آسانی نیست. این میزان ورودی است ولی خروجی نیز تقریبا همین اندازه است.
وی با بیان اینکه با وجود افزایش پرونده‌ها همکاران نگذاشتند این پرونده‌ها انباشت شود و با افزایش ورودی، خروجی نیز افزایشیابد، گفت: گفتن این مسئله آسان است ولی عمل آن دشوار و سخت است. رسیدگی به پرونده‌ها با سرعت مقبولی انجام شده است.
رییس سابق قوه قضائیه گفت: گاهی در خصوص ۱۷ میلیون پرونده مغالطه می‌شود. این به معنی۱۷ ضرب در ۲ نیست و قطعا محاسبه غلطی است و یعنی۱۷ میلیون نقطه قوه قضائیه مشغول است. هر رجوع یک پرونده است و ممکن است فردی۱۰ بار در دستگاه قضائی پرونده داشته باشد. گاهی شخص واحد ده ها پرونده دارد.
وی ادامه داد:  مساله رضایت‌مندی مردم مهم است البته مولفه‌های متعددی دارد که یکی از آن کار ما است و نباید دشمن بیرونی و جاهلان درونی را فراموش کنیم که به سیاه نمایی دامن زدند. کسانی مدعی شده‌اند که مردم از دستگاه قضا ناامید شده اند.  من عرض می‌کنم خلاف ایناست. وقتی ما شاهد کثرت پرونده هستیمیعنی این استدلال مغالطه‌ای است.
آملی‌لاریجانی گفت: ما تلاش بی وقفه انجام دادیم و باید دستگاه های دیگر از دولت و مجلس کمک کنند تا مسیر بررسی به اطاله منجر نشود. در سازمان‌های تابعه هم همینطور است. میلیون‌ها خدمت در سازمان ثبت، پزشکی قانونی و سازمان زندان‌ها در حال انجام است و واقعا جای قدردانی دارد و من به سهم خودم تشکر می‌کنم.
وی افزود: مساله بعدی تحول در نیروی انسانی است که یکی از افتخارات بزرگ دستگاه قضا نو کردن دستگاه قضایی است. در بدو ورود بنده ۷ هزار قاضی داشتیم و امروز با اینکه۲۶۰۰ قاضی خارج شده اند، اگر کسر کنیم حدود ۵ هزار نفر باقی می ماند در حالی که امروز دستگاه قضایی۱۲هزار  قاضی دارد؛ البته شما می دانید جذب قاضی آسان نیست.
وی ادامه داد: علاوه بر آموزش های بدوی دوره کار آموزی برگزار می‌شود و این علاوه بر آموزش‌های ضمن خدمت است. قضاتی که سابقه دارند را دعوت  و محیطی فراهم کردند و اینها برای فرا گرفتن قوانین جدید و نکات جدید و بازآموزی در این
دوره ها شرکت کردند.
وی افزود: تلاش برای نقد و بررسی آرا هم صورت گرفته و کمیته ممیزی قضات تشکیل شده و در آنجا یک پرونده ممیزی قرار داده شده و کارها و آرای وی را بررسی می‌کنند و شاخص مهم پذیرش قاضی همین ممیزی ها است.

تلاش قوه قضائیه برای اشتغال زایی

آملی لاریجانی گفت: نکته دیگر به کارگیری فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی است که با تمام تنگناها که در خصوص بودجه داشتیم ولی در عین حال معاونت فناوری مرکز آمار وفناوری توانست پیشرفت خوبی در این حوزه برای تسهیل خدمت رسانی به مردم داشته باشد. همچنین بحث کمک به اقتصاد مقاومتی نکته مهم دیگری است  که رهبری سیاست‌های کلی را ابلاغ کردند و در سخنان متعددی تاکید کردند و عمده نجات کشور را در این مساله دانستند که قوه قضائیه هم مسئولیتی داشت تا در مرحله نخست اشتغال از بین نرود.
وی تاکید کرد: ستاد مرکزی برای اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه شکل گرفته و دستورالعملی برای آن تدوین و ابلاغ شده است.
آملی لاریجانی با اشاره به احیای حقوق عامه گفت: از چند سال پیش فکر کردیم، حقوق عامه یک مسئله مهم مغفول در قانون اساسی است لذا کاری که دادستان‌ها در سراسر کشور می‌کنند، در همین رابطه است. ورود آنها در صیانت از منابع طبیعی حفاظت از جنگل‌ها، نظارت بر سواحل، مقابله با قاچاق و... در حال انجام است و مخصوصا در مورد جنگل‌های استان‌های شمالی کارهای خوبی انجام شده است.  گاهی دادستان‌ها در مورد حقوق عامه ورود می‌کردند و هم‌پوشانی با دستگاه‌های اجرایی داشت و گاهی شهرداری در مورد حقوق عامه کوتاهی می‌کند ولی دستگاه قضاییکه نمی‌تواند کار شهرداری را انجام دهد. پس باید ابعاد حقوق عامه را تبیین می‌کردیم تا هم اصطکاکی با دستگاه‌های اجرایی پیش نیاید و هم این ظرفیت مغفول قانون اساسی اجرایی شود تا شرایط برای اجرایی شدن آن فراهم شود. بنابراین دستورالعمل فنی و اجرایی تدوین و ابلاغ شد که اگر کار بیشتری در مورد آن شود، می‌تواند تبدیل به قانون شود.

تاسیس دیوان عالی کشور برای نظارت فرا دستگاهی

وی درباره تشدید نظارت‌ها گفت: تاسیس دیوان عالی کشور از افتخارات این دوره است. این معاونت با وجود مراجعات اندک، بسیار اثرگذار بود. شخصیت‌ قضات دیوان عالی کشور به گونه‌ای بود که اگر قاضی ورود می‌کرد، کسی احساس مچ‌گیری نداشت. نظارت دیوان عالی کشور عموما فرا دستگاهی است. بازرسان کشور تلاش خود را کردند ولی نیرو کم دارند و باید به آنها کمک کرد تا نظارت‌های مبسوط‌تری داشته باشند. لذا  نظارت دادسرای انتظامی قضات توسعه یافته ویکی از کارهای خوب این دوره، بازرسی پنهان بود که ایجاد کردیم و توسعه دادیم.
وی افزود: نظارت استانی از سوی معاونت راهبردی دنبال شد. این معاونت، معاونت جدیدی بود که در ابتدا در برابر آن مقاومت شد ولی عملکردش نشان داد که معاونت اثرگذاری است و نظارت حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و نظارت ضابطین هم موجب نظارت گسترده دستگاه قضایی شده است.
آملی لاریجانی با اشاره به مساله فساد گفت:  فساد در کشور وجود دارد و در درون دستگاه قضایی هم وجود دارد. با آنکه بر برخورد با مفسدان تاکید می‌کردم، سیاه‌نمایی زیاد می‌شد و از فساد سیستماتیک سخن می‌گفتند و آن را معنی می‌کردند که مسئول رسیدگی به فساد، خود فاسد است.

معاونت پیشگیری تاسیس شد

آملی لاریجانی با بیان اینکه عزم دستگاه قضایی برای برخورد با مفاسد اجتماعی و اقتصادی جزم بود ولی عِده و عُده به گونه‌ای نیست که با همه مفاسد برخورد کند، تاکید کرد: مهمترین مساله برخورد با زمینه‌هاست که به همین خاطر، معاونت پیش‌گیری تاسیس شد و در استان‌ها این معاونت کار فعالی انجام می‌دهد.

تهمت زدند که می خواهیم فضای مجازی را حذف کنیم

وی درباره فضای مجازی نیز گفت: یکی از منشاهای وقوع مفاسد فرهنگی، اجتماعی و حتی کلاهبرداری فضای مجازی است. ما نمی‌توانیم فضای مجازی را حذف کنیم و نمی‌خواهیم هم حذف کنیم. من از جمله مسئولان قضایی بودم که از فضای مجازی بیشتر استفاده می‌کنم(دربحث های علمی). تهمت به ما زدند که می‌خواهیم حذف کنیم. چه کسی می‌گویند حذف شود؟حرف ما این است که فضای مجازی مدیریت شود و در کشورهای بسیار پیشرفته این مدیریت در حال انجام است. فضای ملی مجازی راهکاری بود که مقام رهبری هم انرا ابلاغ کردند ولی کاری چندانی در این باره نشده است.

تاسیس پژوهشکده‌ای برای قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه با اشاره به  رویکرد دستگاه قضا نسبت به امور پژوهشی خاطرنشان کرد: ما مرکز پژوهشی فقهی در قم داشتیم که آنرا توسعه دادیم و از آن حمایت کردیم. این مرکز آثار خوبی داشته است و در کنار آن پژوهشکده‌ای برای قوه قضائیه تاسیس کردیم.
وی با بیان اینکه توجه به زندان و زندانیان از مسائل کلیدی دستگاه قضایی بود، تاکید کرد: در مورد جرم‌زدایی تلاش زیادی کردیم ولی سرزیر مشکلات دیگر به دستگاه قضایی می شود. در مورد برخی از حبس‌ها و زندان‌ها ضرورتی وجود ندارد و برخی از بازداشت‌های موقت هم ضرورتیندارد که فرد دو یا سه روز بازداشت موقت باشد. لذا تذکر هم دادیم و دستورالعملی برای ساماندهی زندانیان صادر کردیم.

عدالت به ساختمان هم نیاز دارد

رئیس دستگاه قضا با اشاره به بازسازی نوسازی و اماکن قوه قضائیه گفت: زمانی که من مسئولیت قوه قضائیه را پذیرفتم ساختمان‌های قضایی و دادگستری وضعیت بحرانی داشتند. بسیاری از آنها وضعیت استیجاری داشتند که مالکانشان راضی نبودند. با استفاده از بودجه خاص قوه قضائیه و بودجه کم دولتی، بسیاری از ساختمان‌ها نوسازی و خریداری شدند. برخی می‌گویند ساختمان عدالت نمی‌شود ولی عدالت به ساختمان هم نیاز دارد. برای رسیدگی‌های قضایی باید جایی باشد که مردم ذیل آفتاب و زیر باران و برف نباشند. این ساختمان‌ها اشرافی هم نبودند و با قیمت معقول تمام و ساخته شدند. 

به هیچ قاضی هیچ الزامی نکردم

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اصل استقلال قوه قضائیه تصریح کرد: من در طول این۱۰ سال واقعا با تمام وجود برای استقلال دستگاه قضا جنگیدم. چه روزها و شب‌هایی را در بی‌قراری برای استقلال دستگاه قضا صرف کردم. امروز افتخار می‌کنم در این دوره به هیچ قاضی هیچ الزامی نکردم. ببینید چقدر تهمت زده‌اند و گفتند بیدادگاه و دادگاه فرمایشی! بنده به قضات اطمینان دارم و هر وقت احراز کنم، ورود می‌کنم. بنده هیچ دادگاهی را الزام نکردم و  در دادسرا نخواستم که حکمی و قراری را صادرکنند لذا در اینجا عرض می‌کنم مسئله استقلال هم افتخار است و هم امیدوارم ادامه پیدا کند.
آملی لاریجانی در پایان از مسئولان عالی قضایی به ویژه معاون اول قوه قضائیه و مسئول دفتر ریاست تشکر و قدردانی کرد.

منبع: ایرنا
خواندن 360 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395