دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 16:30

اطلاعات تکميلي

  • محسنی اژه ای:

محسنی اژه ای: مدیریت و تدبیر نیاز امروز قوه قضاییه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسنی اژه ای گفت: امروز باید مدیریت و تدبیر در قوه قضاییه مورد توجه قرار گیرد و اگر چه بودجه کافی یا نیروی کافی نداریم و با کمبوهای بسیار روبرو هستیم ولی باید مدیریت، مشورت، همفکری و دست به دست دادن نیروهای داخل و خارج قوه قضاییه را سرلوحه قرار دهیم.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید قوه قضاییه با ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه قضا طی 10 سال گذشته گفت: دستگاه قضا در دهه چهارم انقلاب با ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با مشورت خیرخواهان داخل و خارج این قوه و با همکاری مسئولان، توفیقات بسیار خوبی پیدا کرد و در این مقطع ارتقاء قابل توجهی پیدا کرد.
وی گفت: تلفیق نیروهای جدید با نیروهای قدیمی و با تجربه یکی از کارهای مفید دوره آملی لاریجانی است و تعدادی از فضلا و علمای حوزه علمیه که دارای انگیزه بودند در این دوره وارد قوه قضاییه شدند و با نیروهایی که 30 سال تجربه داشتند، فعالیت کردند و در نتیجه جهشی را در بعضی ابعاد بوجود آوردند.
وی افزود: آیت الله لاریجانی در دهه چهارم انقلاب مسئولیت خطیر قضا و عدالت را به دست گرفت و موفقیت های چشمگیری داشته است ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
محسنی اژه ای با گرامیداشت یاد روسای قبلی قوه قضاییه گفت: دستگاه قضایی در زمان انقلاب و از نظر امنیتی که امروز از آن برخورداریم نقش موثری داشته و در گرفتن حق مظلومان از ظالمان و برگرداندن اموال بیت المال تلاش و موفقیت زیادی داشته است.
به گفته معاون اول قوه قضاییه، استفاده از فناوری های نوین یکی از ویژگی های دوران آیت الله آملی لاریجانی بود که منجر به توسعه فوق العاده و جهش قابل توجهی شد که مورد نیاز کشور بود و مسئولان اعلام کرده اند که پیشرفت در این زمینه حتی از بسیاری از دستگاه ها جلوتر بوده است.
وی افزود: با کمک نیروهای متخصص و برنامه ریز، سندهای لازم برای پیشرفت و توسعه و تحول نوشته شد و راهبردها و برنامه ها و اقدامات عملی با تعیین مسئولان اجرا شد و یا در حال اجراست.

محسنی اژه ای

محسنی اژه ای یکی دیگر از فعالیت های قوه قضاییه را افزایش نظارت ها در حوزه های مختلف دانست و گفت: همه انتظار داشتند نظارت بیشتری برای صیانت از آسیب ها و تحکیم و اتقان احکام و همچنین از نظر رفتار و ارتباط با ارباب رجوع صورت گیرد و در این راستا معاونت نظارت در دیوان عالی کشور ایجاد شد.
وی افزود: ایجاد معاونت نظارت در دادستانی کل کشور، فعال شدن نظارت راهبردی و نظارت های پیدا و پنهان باعث تشدید حفاظت شد و در مجموع نظارت قابل توجهی بوجود آمد.
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اصلاح برخی قوانین از ایجاد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین معاونت فرهنگی سخن گفت و افزود: اقداماتی در اصلاح قانون و دستورالعمل ها به منظور کاهش آمار زندانیان صورت گرفت تا قضات بتوانند مجازات هایی را جایگزین حبس کنند.
وی افزود: تحقق و گسترش عدالت، قضاوت بی طرفانه، گرفتن حق مظلوم از ظالم، صیانت از ارزش ها و جلوگیری از فساد در ابعاد مختلف را می توان مهمترین اهداف قوه قضاییه برشمرد و تلاش شده تا با روش های جدید در جهت احیای حقوق عامه و مبارزه با فساد به گونه ای عمل کنیم که استقلال قاضی و قوه قضاییه حفظ شود.
اژه ای گفت: امروز باید مدیریت و تدبیر در قوه قضاییه مورد توجه قرار گیرد و اگر چه بودجه کافی یا نیروی کافی نداریم و با کمبوهای بسیار روبرو هستیم ولی باید مدیریت، مشورت، همفکری و دست به دست دادن نیروهای داخل و خارج قوه قضاییه را سرلوحه قرار دهیم و از نقدهای عالمانه و دلسوزانه استقبال کنیم.

منبع: ایرنا
خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395