دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 12:50

آغاز نسخه‌نویسی الکترونیک در ۳۱ استان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: وزیر بهداشت گفت: اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک از روزگذشته در 31 استان کشور و یک شهرستان از هر استان آغاز و طرح پرونده الکترونیک سلامت نیز از بهار سال آینده در کشور اجرایی می شود.

روزگذشته همایش مشترک معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران کل ‏سازمان بیمه سلامت و رونمایی از نسخه نویسی الکترونیک که در سازمان بیمه سلامت برگزار شد که در این مراسم نمکی، گفت : در مواد 34 و 35 و 36 ‏و 38 برنامه پنجم توسعه و در مواد 73 و 74 برنامه ششم توسعه به نسخه نویسی الکترونیک اشاره شده است.

سیستم پرونده الکترونیک سلامت را باید دنبال کنیم

وی بیان کرد: سیستم پرونده الکترونیک سلامت را باید دنبال کنیم و نسخه نویسی الکترونیک جزیی از آن است. این کار باعث می‌شود ‏مقدار زیادی از هزینه‌های القایی نظام سلامت مدیریت شده و هویت گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت مشخص شود. بنابراین چرخش ‏خدمات و رهگیری مشخص  و از دور ریختن خدمات جلوگیری خواهد شد.‏
نمکی افزود: پرونده الکترونیک سلامت را در کشور نهادینه کنیم و برای ‏بهار آینده این کار را  انجام می دهیم .

نباید اجازه بدهیم حق بیمار پایمال شود

وزیر بهداشت اظهار کرد: رسیدگی به امور مردم اولین وظیفه وزارت بهداشت است. نباید اجازه بدهیم حق بیمار پایمال شود. باید سیستم ‏نظارت قوی شود و هیچ بیمار و همراه بیماری نباید در مراکز خصوصی و دولتی مورد بی مهری قرار بگیرد.
به گفته نمکی راهکار این ‏موضوع، بی حرمتی به همکاران ما نیست. یعنی نباید سفیران بی ادب به مطب‌های پزشکان بروند. چون کوچکترین بی احترامی به ‏پزشکان با تاوان مواجه خواهد شد. متاسفانه همکاران معدودی داریم که به مردم جفا و بی احترامی می کنند، اما همکاران زیادی داریم ‏که در دورترین نقاط کشور طبابت می‌کنند.‏
وی ادامه داد: رعایت حقوق شهروندی بیمار و عدم عقب نشینی از اصول و رعایت اخلاق حرفه‌ای در برخورد با پزشکان باید انجام ‏شود.‏
نمکی تصریح کرد : در سال‌های گذشته در زمینه توسعه مطالعه زیادی داشتم و اینکه چطور می‌توان به توسعه یافتگی دست یافت ‏و کدام الگو موفق است. یکی از موفق‌ترین الگوها، الگوی کشورهای جنوب شرق آسیا است. اولین عامل توفیق، وفاق ملی در جمع ‏نخبگان سیاسی ، اجتماعی و ملی است. اگر حول محور توسعه اقتصادی به وفاق برسند، موفقیت حاصل می‌شود. در نظام توسعه با ‏توجه به شبکه‌های اجتماعی، هرگونه دیکتاتوری با سیگنال‌های متفاوتی مواجه می‌شود.

‏ نسخه نویسی الکترونیک به ایجاد شفافیت کمک می کند

وی اظهار کرد: یکی از راه‌های شفافیت در همه جهان، ایجاد دولت الکترونیک ،پرونده الکترونیک و نسخه نویسی الکترونیک ‏است. شفافیتی که در این زمینه داریم اولا این است که دفترچه بیمه در یک روز نمی‌تواند نزد چند پزشک با چند نسخه متفاوت برود.‏
وزیر بهداشت ادامه داد: نسخه نویسی غیرمنطقی و غیرعلمی نیز افشا می‌شود و پزشک می‌داند که باید با چهارچوب علمی ‏نسخه بنویسد و اگر برخی افراد بین پزشکان وجود داشته باشند که غیر از این رفتار کنند، آشکار خواهد شد. همچنین منجر به شفاف ‏شدن هزینه‌ها می‌شود.‏

‏ تعرفه‌های پزشکی سال 98‏ تعیین تکلیف می شود

وی درخصوص تعرفه‌های پزشکی سال 98 بیان کرد: تیم کارشناسی از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی ‏پزشکی برای این کار در نظر گرفتیم که در حال بررسی این موضوع هستند و امیدواریم در اسرع وقت مشخص شود.‏

سال 98 سال دشواری برای بخش اقتصادی است

نمکی گفت: با توجه به اینکه سال 98 سال دشواری برای بخش اقتصادی است و همکاران ما نیز در بخش خصوصی می‌دانند که نباید ‏به دنبال سود کلان باشند و از طرفی باید انصاف را رعایت کنیم تا بخش خصوصی دچار زیان انباشته نیز نشود. لذا با مکانیزم معقول و ‏منطقی کار را پیش می‌بریم و امیدواریم تا پایان هفته آینده درباره تعرفه‌های پزشکی به جمع بندی نهایی برسیم.‏

کمک نسخه نویسی الکترونیک به منطقی شدن هزینه‌های سلامت

وزیر بهداشت گفت: در بهار 98 و با ایجاد زیرساخت کامل پرونده الکترونیک سلامت، نسخه نویسی الکترونیک هم به ‏عنوان یک گام مثبت و ادغام یافته در این پرونده، به نظام سلامت در منطقی شدن خدمات و هزینه‌ها کمک خواهد کرد.‏
وی افزود: برای استقرار پرونده الکترونیک سلامت و فراهم کردن این زیرساخت در سازمان بیمه سلامت تلاش‌هایی انجام شد و به ‏دنبال این کار، طرح نسخه نویسی الکترونیک اجرایی شد. پیامدهای مثبت نسخه نویسی الکترونیک این است که مصرف بی رویه دارو ‏محدود می‌شود و همچنین از نسخه نویسی بیهوده و غیرمنطقی پرهیز خواهد شد.
نمکی ادامه داد : با این روش برای بیمار داروی ‏اختصاصی تجویز و پزشک قبل از نسخه نویسی برای بیمار، لیست داروهای مجاز و عکس العمل داروهای او را مشاهده می‌کند. ‏نسخه نویسی الکترونیک منجر به این می‌شود که بدانیم داروی ایرانی چقدر با مشابه خارجی جایگزین می‌شود و ما به التفاوت از جیب ‏بیمار پرداخت خواهد شد.‏

آغاز نسخه‌نویسی الکترونیک در ۳۱ استان

در این مراسم همچنین مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن اعلام استحقاق‌سنجی در ۶۰۵ بیمارستان دولتی و دانشگاهی و حذف دفترچه بیمه از این بیمارستان‌ها، در عین حال از آغاز نسخه نویسی الکترونیک در ۳۱ استان کشور خبر داد.

استحقاق سنجی در ۶۰۵ بیمارستان دانشگاهی و دولتی محقق شد

طاهر موهبتی با بیان اینکه به موجب قوانین ما مسئولیت اجرای چند پروژه را برعهده داشتیم، گفت: یکی از این پروژه‌ها بحث استحقاق سنجی بود که این کار در ۶۰۵ بیمارستان دانشگاهی و دولتی محقق شد و در این بیمارستان‌ها امروز دیگر نیازی به دفترچه نیست، بلکه هویت فرد با کدملی از طریق سامانه ثبت احوال تایید می‌شود و سپس داشتن بیمه و عدم همپوشانی او هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت سعی می‌کنیم خدمت را به صورت کنترل شده ارائه دهیم و تلاش‌مان این است که این کار را در بخش سرپایی و خصوصی هم تسری دهیم.
وی افزود: دومین اقدام‌ رسیدگی اسناد به صورت الکترونیکی است. کشورهایی که در این حوزه اقدام کرده‌اند برای به نتیجه رساندن این کار ۱۰ تا ۱۵ سال زمان برده است.  ما باید رسیدگی‌ را الکترونیک کنیم و پیش‌بینی کردیم ، در این زمینه ۱۸ ماه  وقت نیاز داریم، اما معاونت درمان اعلام کرد که در ظرف یکسال این اقدام را در حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام دهیم.

نسخه نویسی الکترونیک در کرمان آغاز شد

موهبتی با اشاره به اجرای نسخه نویسی الکترونیک گفت: بحث نسخه نویسی الکترونیک در کرمان آغاز شد و با ۶۰ درصد پوشش در این استان فعالیت کرد.  بحث نسخه نویسی الکترونیک به این صورت است که هویت بیمار  از طریق کد ملی در مطب تأیید شده و سپس یک کد به فرد داده می‌شود که این کد نقش دفترچه را ایفا می‌کند. 
وی ادامه داد: در نسخه نویسی الکترونیک تمام قواعد بیمه‌گری و راهنماهای بالینی را پشت تجویز می‌آوریم تا در زمان تجویز مشخص شود، کدام دارو شرط جنسیت دارد یا کدام دارو جزو راهنماهای بالینی نیست. این کار اتفاق خوبی است و سعی می‌کنیم در سال اول ۳۰ درصد کار را در شهرها تحت پوشش قرار دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به این‌که کارهای ما ۳۰ درصد آی تی است و بقیه با تغییر رفتار درست می‌شود، گفت: برای بانکداری الکترونیک مقاومت وجود داشت و یا زمانی که رادیو آمد نسبت به آن مقاومت می‌کردند و امروز نیز در زمینه نسخه نویسی الکترونیکی و سازمان الکترونیک در نظام سلامت مقاومت‌هایی وجود دارد که ما تلاش می‌کنیم اقدامات لازم را جهت اجرایی شدن آن انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه برای مقابله با این مقاومت‌ها مشوق‌هایی را در نظر گرفته‌ایم، افزود: به طور مثال زمانی که نسخه نویسی الکترونیکی صورت گیرد، قرار شده تا ۹۰ درصد هزینه را تا پایان ماه پرداخت کنیم یا تسهیلات بانکی برای این اقدام در نظر بگیریم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در ارتباط با چالش‌های فنی استقرار سازمان الکترونیک ، ادامه داد : ‌انتظار نداشته باشیم که امروز بهترین و کامل‌ترین کار را انجام دهیم؛ چراکه زمانی استفاده از مکالمه موبایل مهمترین کار بود، ولی امروز کمترین استفاده از تلفن همراه برای مکالمه است و فرایند الکترونیکی در مرور زمان بالغ می‌شود.

نسخه نویسی الکترونیکی

‌فرهنگ نسخه نویسی الکترونیک باید ایجاد شود

وی بیان کرد: ‌فرهنگ نسخه نویسی الکترونیک باید ایجاد شود و رفتارهای اجتماعی در این زمینه شکل گیرد که بدون همکاری شرکا همچون انجمن داروسازان، انجمن پزشکان عمومی، ‌ سازمان نظام پزشکی و غیره نمی‌توانیم کار را پیش بریم.

بیمارستان های دولتی در تامین منابع مشکل دارند

در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به کمبود منابع در حوزه سلامت کشور، گفت: بیمارستان های دولتی در تامین منابع مالی مشکل دارند.

ارائه خدمات الکترونیکی، در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم آمده است

حسینعلی شهریاری افزود: ارائه خدمات الکترونیکی در حوزه سلامت، در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم آمده است، اما هنوز اتفاقی نیافتاده است.
وی با اشاره به محدودیت منابع مالی در حوزه سلامت، ادامه داد: بهترین خدمات را باید افراد تحت پوشش بیمه دریافت کنند.
شهریاری با عنوان این مطلب که مخالف بخش خصوصی نیستیم، تصریح کرد: خدمات بخش خصوصی نمی‌تواند منابع دریافت کند و باید خدمات این بخش از طریق سامانه‌هایی که تعریف شده است، ارائه شود.

تنها راه عدالت رفتن به مسیر اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده است

وی، تنها راه عدالت در حوزه سلامت را رفتن به مسیر اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده دانست و گفت: کاش طرح تحول سلامت، این برنامه‌ها را مدنظر قرار می‌داد.

اختصاص منابع به حوزه سلامت از GDPراهکار سرمایه گذاری برای سلامت جامعه

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اختصاص منابع به حوزه سلامت از GDP را سرمایه گذاری برای سلامت جامعه و مردم دانست و افزود: نباید به این پول‌ها به چشم هزینه نگاه کنیم.

ضرورت ایجاد انضباط مالی در حوزه سلامت

در پایان این مراسم، رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به ضرورت ایجاد انضباط مالی در حوزه سلامت، گفت: اعلام تعرفه‌ها تا پایان سال جاری جهت تحقق این مسئله اهمیت دارد.
محمدرضا ظفرقندی افزود : احساس می‌کنم نقطه عطفی در نظام سراسر کشور رقم خورده البته هر چند که منابع ما نامحدود هم باشد ولی باید ملزوماتی مورد توجه قرار گیرد.

همه با هم به انضباطی مالی در حوزه سلامت کمک کنیم

وی ادامه داد: کشورهایی که چند برابر ما منابع مالی دارند در یک هفته برای بیمار «دو بار ام آر آی» تجویز نمی‌کنند و به نظرم باید قدم بزرگی برداشته شود و همه با هم به انضباطی مالی در حوزه سلامت کمک کنیم .

الکترونیکی شدن نظام سلامت نیازمند فرهنگ سازی است

رئیس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد :‌رعایت انضباطی مالی در حوزه سلامت به استاندارد منجر خدمت می‌شود و باید جهت الکترونیکی شدن نظام سلامت فرهنگ سازی کنیم و سیاست‌های تشویقی را در نظر بگیریم.
ظفرقندی ادامه داد: اینکه به ازای هر نسخه‌ای عددی برای پزشکان کسر شود ،سیاست خوبی نیست و باید برای فرهنگ جدید کار تشویقی انجام داد.

دولت به کاهش معوقات بیمه ها کمک کند

وی گفت: درخواست ما این است که دولت کمک کند معوقات بیمه‌ها به ویژه در این شرایط بحرانی کاهش یابد که شریعتمداری قول دو پرداخت خوب در این زمینه داده است.

امیدواریم تا آخر سال تعرفه‌ها اعلام شود

رئیس سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: امیدواریم تا آخر سال تعرفه‌ها اعلام شود چرا که این مسئله در تحقق انضباط مالی اهمیت دارد و مشکلات سر راه جامعه پزشکی را کاهش می‌دهد.
خواندن 292 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395