دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 09:44

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمسیون صنایع مجلس:

گرانی های اخیر مجلس را به تفکیک وزارت صنعت مجاب کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: گرانی های اخیر، صحن مجلس شورای اسلامی را برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاب کرده است.

عبدالله رضیان افزود: مجلس شورای اسلامی در گذشته با وجود آمادگی دولت برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت با آن مخالف بود، ولی مشکلات اقتصادی اخیر ضرورت این تفکیک را نمایان کرد.
پیش از این در مرداد ماه سال جاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت و یک فوریت طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارتخانه های «صنعت و معدن» و «توسعه صادرات و بازرگانی» مخالفت کرده بودند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: در شرایط فعلی به نظر می رسد برای تنظیم بازار نیاز به تشکیل وزارت بازرگانی داریم تا علاوه بر تنظیم بازار بتواند نظارت بهتری نیز در این زمینه داشته باشد.
نماینده مردم شهرستان های قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ در مجلس گفت: پیش بینی می شود در شرایط فعلی نمایندگان مجلس در صورت آماده شدن طرح یا ارسال لایحه برای تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی با آن موافق باشند.
رضیان افزود: دولت لایحه تفکیک وزارتخانه صمت را ارایه کرده و بزودی این لایحه در مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد.

رسیدگی به گرانی ها

علی ادیانی دیگر نماینده مردم شهرستان های قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خواهان رسیدگی به گرانی اخیر و نظارت بیشتر بر قیمت ها شد.
وی افزود: کشور از لحاظ تامین مایحتاج عمومی مشکلات چندانی ندارد و بیشترین مشکل در این حوزه مربوط به توزیع و نظارت است که باید دولت ورود بهتری در این حوزه ها داشته باشد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه سال آینده کشور و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، سال آینده را از لحاظ مالی سالی سخت و دشوار توصیف کرد و بخشی از این مشکلات را ناشی از تحریم ها دانست.
ادیانی گفت: دولت می تواند با نظارت بهتر و تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی این مشکلات را کاهش دهد و امیدواریم دولت دوازدهم در پایان سال برای نظارت بر قیمت ها تلاش بیشتری داشته باشد.

تفکیک وزارت صنعت

تشکیل وزارت بازرگانی سبب ساماندهی بازار می شود

معاون پارلمانی رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت به تصمیم مجلس شورای اسلامی برای تصویب طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت امیدوار است گفت: تشکیل وزارت بازرگانی سبب ساماندهی بازار می شود.
حسینعلی امیری اظهار داشت: در صورت تصویب این طرح و همراهی مجلس برای تشکیل وزارت بازرگانی دولت نیز آمادگی معرفی وزیر مربوطه را تا قبل از سال جدید دارد.
امیری ابراز امیدواری کرد که طرح تشکیل وزارت بازرگانی هر چه سریعتر در دستور کار نمایندگان قرار گیرد و تا قبل از شروع سال جدید تصویب شود.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری همچنین یادآور شد: طرح تشکیل وزارت بازرگانی تا حدود زیادی سبب کاهش گرانی ها و سامان یافتن بازار خواهد شد .
امیری یادآور شد: به نظر می رسد نمایندگان مجلس به ویژه کمیسیون های مربوطه با توجه به وضعیت موجود بازار و همچنین کمک به بهبود معیشت و رفاه مردم به طرح تشکیل وزارت بازرگانی مصمم مصمم هستند.
وی ادامه داد که دولت به این نتیجه رسیده که بخش عمده ای از نگرانی های مردم نسبت به وضعیت بازار و نبود نظارت کافی در زمینه توزیع برخی اقلام ضروری مردم ناشی از نبود مدیریت واحد در این حوزه است.
امیری از هم گسیختگی و پراکندگی وظایف در حوزه امور بازرگانی را یادآور شد و افزود: بخشی از امور بازرگانی در وزارت صنعت، معدن تجارت و بخشی دیگر در وزارت جهاد کشاورزی خلاصه شده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: از طرفی نبود مدیریت واحد و منسجم برای کنترل و ساماندهی بازار در ماه های اخیر مشهود و محسوس است.
دولت تدبیر و امید یکبار در تاریخ 17 خرداد 1396 با ارایه لایحه ای هفت ماده ای و به منظور اصلاح ساختار بخشی از دولت خواستار تشکیل وزارت بازرگانی، صنایع و معادن، راه و ترابری، مسکن و شهرسازی و ورزش و سازمان ملی جوانان شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در تاریخ 21 خرداد با یک فوریت این لایحه دولت مبنی بر تفکیک 2 وزارتخانه به پنج وزارتخانه و یک سازمان موافقت کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 124 رای موافق، 79 رای مخالف و هفت رای ممتنع از 239 نماینده حاضر با یک فوریت لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت موافقت کردند.
این ذهنیت وجود داشت که طرح تفکیک وزارتخانه ها تقریبا از دستور کار دولت تدبیر و امید خارج شده اما رئیس جمهوری در دیدار با مسئولان وزارت راه و شهرسازی دوباره بر ضرورت اجرایی شدن آن تاکید کرد.
گرچه مجلس همواره با وجود آمادگی کامل دولت با طرح تفکیک وزارتخانه ها مخالف بود، اما اکنون و با توجه به برخی نابسامانی ها و نگرانی ها در حوزه اقتصادی و بازار، ضرورت تصویب و اجرای این طرح بیش از پیش برای نمایندگان نمایان شده است.
خواندن 243 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395