دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • شریعتمداری:

تغییر شکل توزیع یارانه‌ها در سال آینده تصمیم گیری می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر رفاه درباره نحوه توزیع یارانه‌ها و توزیع آن در قالب کالابرگ الکترونیکی، گفت: تا سال ۹۸، فعلا هیچ تغییری در اجرا نیست بعد از ابلاغ قانون بودجه و تصویب آیین نامه اجرایی که به پیشنهاد سازمان برنامه در جلسه هیات وزیران خواهد آمد، تصمیم‌گیری در مورد تغییر شیوه موجود انجام خواهد شد.

محمد شریعتمداری در حاشیه نشست مقدماتی جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی ،گفت: امروز پیش جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی با حضور و مشارکت همه اعضای شورا در وزارت رفاه تشکیل دادیم.
وی افزود: شورای عالی رفاه بالاترین رکن سیاست گذاری در عرصه رفاه و تامین اجتماعی است و بر اساس اختیاراتی که به شورا سپرده شده یکی از مهم‌ترین ماموریت‌هایش نظارت بر اجرای قوانین و مقرراتی است که در این حوزه به تصویب مراجع قانونگذاری می‌رسد.
وزیر رفاه با بیان اینکه از این حیث، قانون جامع حمایت از معلولان که آیین نامه‌های آن به تصویب رسیده و منابعی به آن اختصاص یافته نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، عنوان کرد: همه آیین نامه‌های اجرایی به تصویب شورا و تقدیم هیئت دولت شده و امید است هرچه سریع‌تر آیین نامه اجرایی قانون حمایت از معلولان در شش موضوع ابلاغ شود.
شریعتمداری همچنین به بررسی وضعیت بیمه ، بیمه‌شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر در مناطق دچار خشکسالی و زلزله‌زده اشاره و گفت: مصوبه شورا این بود که در صورت تعهد سازمان برنامه، نسبت به تامین حق‌السهم روستاییان در ایام حادثه و زلزله اقدام و اگر بیمه‌ای لغو شده مجددا برقرار شود.
وی افزود: ارزیابی سیاست‌های یارانه‌ای کشور در حوزه‌های گوناگون اعم از یارانه‌های آشکار و پنهان، یک گزارش در این جلسه ارائه شد. الکترونیکی و ماشینی کردن کلیه فعالیت‌های مربوط به توزیع یارانه‌ها در شورا مورد تاکید قرار گرفت. ارزیابی اعمال سیاست‌های ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی و ارتباط آن با کاهش میزان فقر در جامعه نیز بررسی شد. 
شریعتمداری ادامه داد: شکل توزیع از طرق دیگری غیر از توزیع عام منابع ارزی مورد تاکید شورا بود که این نظر کارشناسی در اختیار دولت قرار می‌گیرد. در جریان تصویب قانون بودجه نیز تکالیف روشنی از سوی قانونگذار برای نحوه توزیع این کالاها و شکل جدید آن ابلاغ کرده که در سال ۹۸ با نظارت شورای عالی رفاه، این فعالیت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: طبیعتا ارزیابی عمومی درباره توزیع عام منابع ارزی برای کالاهای مورد نیاز جامعه امروز ارزیابی کاملا مثبتی نیست و برخی دهک‌های پایین درآمدی جامعه امکان استفاده از آن را پیدا نمی‌کنند و باید راه حل‌های جدیدی برای دسترسی مطلوب‌تر گروه‌های هدف خصوصا دهک‌های پایین پیدا شود. به همین دلیل دولت سیاست‌های جدیدی اتخاذ کرده تا کالاهای سوبسیدی را از طریق شبکه‌های مجازی که وزارت صمت در اختیار دارد، به صورت هدفمند در اختیار گروه‌های هدف قرار دهد.
ضرورت جلوگیری از واگذاری شرکت‌های زیان‌ده به صندوق‌ها
همچنین در این مراسم ،سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: باید راهکاری تدوین شود تا یک بار برای همیشه راه واگذاری شرکت‌های زیان‌ده و ورشکسته در قبال بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی بسته شود.
محمدحسن زدا گفت: چنانچه بخواهیم منصفانه وضعیت صندوق‌های بازنشستگی را آنالیز کنیم، به این نتیجه می رسیم مشکلی که اکثریت صندوق‌ها دارند این است که شرکت‌های زیان ده به آنها واگذار شده است.
وی افزود: در ازای بدهی که دولت به صندوق‌های بازنشستگی دارد، شرکت‌های ورشکسته را واگذار می‌کند که این موضوع به هیچ عنوان درست نیست.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه راه این واگذاری‌ها باز است، گفت: هر لحظه امکان دارد در قبال مطالبات، شرکت یا بنگاه زیان‌ده واگذار شود و باید یک بار برای همیشه این راه بسته شود.
در ادامه این مراسم ،محمدمهدی واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر اظهار کرد: یکی از ضوابطی که باید تدوین شود، این است که ایده اشتغال ، بسط و گسترش فرصت‌های شغلی که جزو مسائل مهم وزارت رفاه قرار دارد، در صندوق‌های بازنشستگی مورد تأکید قرار گیرد، چرا که هم اکنون سیاست‌های صندوق‌ها در راستای سیاست‌های اشتغال زایی نیست.
وی گفت: باید این موضوع تصحیح شود، یعنی هماهنگی و همسویی سیاست‌های اشتغالزا در صندوق‌ها وجود داشته باشد.
آئین نامه ضوابط سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی تدوین شد
    همچنین معاون رفاه و امور اجتماعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: آئین نامه ضوابط سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی تدوین شده است و پس از بررسی های کارشناسی برای تصویب به دولت ارسال می شود.
احمد میدری افزود: در این آیین نامه حفظ سلامت ذخایر، تحقق اصل شفافیت، تحقق اصول سودآوری و مدیریت ریسک مورد توجه قرار گرفته است.
وی با تاکید بر ضرورت خروج صندوق های بازنشستگی از بنگاهداری ، افزود: اگر 10 درصد سهام همه صندوق های بازنشستگی به فروش برسد، می توان 10 درصد کل بازار سرمایه را خریداری کرد.
میدری حفظ سرمایه ذینفعان در صندوق‌های بازنشستگی را خواستار شد و گفت: فروش همه این صندوق ها و تبدیل آن به 10 درصد از کل بازار سهام ایران علاوه بر سودآوری می‌تواند سرمایه ما را از آثار منفی تورم در امان نگه دارد.
معاون رفاه و امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه صندوق ها باید از سهام کنترلی طبق دستورالعمل آئین نامه سرمایه گذاری خارج شوند، تصریح کرد: طبق استانداردهای بین المللی پس از سه سال، دیگر نباید بتوانیم اعضای هیات مدیره را تعیین کنیم.
وی بررسی اجرای قانون معلولان، سیاست های حمایتی در شرایط تحریم که تا کنون 9 میلیارد دلار به تامین مواد خوراکی با ارز دولتی تخصیص داده شده، تعیین تکلیف حق بیمه روستائیان مناطق زلزله زده و روستاهای دچار خشکسالی شده که قادر به پرداخت حق بیمه نیستند و مقررات مربوط به صندوق های بازنشستگی را از جمله دستورالعمل جلسه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی دانست.
 ۱۲۵۰۰ میلیارد برای اجرای قانون جامع معلولان نیاز است
در پایان این مراسم ،رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ضمانت اجرایی خوبی برای پیگیری قانون جامع حمایت از معلولان در نظر گرفته شده گفت: برای اجرای این قانون ۱۲۵۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم.
وحید قبادی دانا در مورد قانون جامع حمایت از معلولان گفت: متأسفانه هیچ دستگاهی تاکنون پاسخ فعالیت‌های خود را به بهزیستی در مورد اجرایی شدن قانون جامع معلولان ارائه نکرده و فقط صدا و سیما پاسخ مکتوب داده است.
وی همچنین در مورد ستاد مناسب سازی معابر و اماکن معلولان خاطر نشان کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۳ جلسه ستاد برگزار شده و در این هفته نیز یک جلسه برگزار خواهد شد.
به گفته رئیس سازمان بهزیستی در ارتباط با دستگاه‌های مسئول، ۳۳ مورد احصاء شده که در قالب ۳۳ موضوع در مورد مناسب سازی، راهکار و دستورالعمل تدوین شده است و در تدوین آئین نامه نظر همه دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است.
قبادی دانا گفت: در حال حاضر این آئین نامه در کمیسیون دولت در انتظار تصویب است که امیدواریم زودتر انجام شود.
وی با اشاره به اینکه برای قانون جامع حمایت از معلولان ۱۲,۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است، یاد اورشد: ۳۴ عنوان فعالیت در این قانون دیده شده و همچنین ضمانت اجرایی خوبی نیز برای پیگیری قانون جامع حمایت از معلولان پیش بینی شده است.
رئیس سازمان بهزیستی تاکید کرد: دستگاه‌هایی مانند صدا و سیما، وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات در قانون مشخص شده‌اند که برای اطلاع رسانی اجرای قانون جامع حمایت از معلولان به ما کمک کنند.
قبادی دانا با اشاره به اینکه یک میلیون و ۴۱۵ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، گفت: ۸۰۰ هزار نفر این افراد دارای معلولیت شدید هستند و ۲۵ هزار نفر حق پرستاری و ۴۰ هزار نفر نیز حقوق دریافت می‌کنند.
 
 
 
خواندن 256 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط