یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • بغداد امروز میزبان رئیس جمهوری اسلامی ایران است

تهران- بغداد، مسیر ایجاد شراکت استراتژیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  کمتر از دو ماه پیش بود که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق سفر کرد. این سفر که بسیاری آن را به دلیل حجم موضوعات مطرح شده و توافقات صورت گرفته به عنوان سفری بی سابقه در تاریخ روابط دو کشور می دانند، به نوعی پیش زمینه سفرامروز حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد است.

روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است، امروز به دعوت رسمی « برهم صالح» رئیس جمهوری و « عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق، در راس یک هیات بلندپایه به این کشور سفر کند. رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر سه روزه به عراق همچنین سفر به کربلای معلی و نجف اشرف ضمن زیارت عتبات عالیات، با تنی چند از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت و گو خواهد کرد.
از نظر تاریخی دو کشور از نظر تمدنی به عنوان دو تمدن بزرگ در منطقه خاورمیانه شناخته می شوند. این منطقه که به کمربند طلایی معروف است، ازنظر ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک و همچنین از بعد امنیتی مهم‌ترین نقطه در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود و می‌تواند تأثیرگذار بر روابط و تعاملات بین‌المللی و منطقه‌ای باشد.
از نظر برخی از کارشناسان کشوری که بتواند این منطقه را تحت اختیار خود بگیرد می‌تواند قدرت برتر جهانی لقب گرفته و نظم جهانی را ترسیم کند. این کمربند از یک‌سو مدیترانه را به مرزهای چین و از سوی دیگر اقیانوس هند را به روسیه وصل می کند. کمربند طلایی شامل کشورهای ایران، افغانستان، عراق، سوریه و لبنان (حزب‌الله) است که از ایران به‌عنوان محور این کانون و شاه‌کلید این منطقه نام برده می‌شود. این موضوع باعث شده که بحث ارتباط وروابط نزدیک بین ایران و عراق از اهمیت به سزایی در روابط خارجی دو کشور برخوردار باشد.
علیرغم پر فراز و نشیب بودن روابط دو کشور که در دهه 80 میلادی شاهد جنگی 8 ساله بین دو کشور بود، بعد از سقوط حکومت صدام حسین در سال 2002 در عراق، روابط ایران و عراق به طرز بی سابقه ای رو به پیشرفت بوده و این موضوع در سال های اخیر بیش از هر دوران دیگری خودنمایی می کند. در واقع روابط تهران- بغداد به خصوص بعد از ظهور گروه تروریستی داعش در عراق و کمک های بی سابقه ایران در شکست این پدیده شوم در صحنه سیاسی عراق باعث نزدیک تر شدن این دو کشور به یکدیگر شد. در زمینه روابط اقتصادی، دو کشور هیچ گاه تا این اندازه به یکدیگر نزدیک نشده اند و این نزدیکی روابط اقتصادی با توجه به تراز تجاری دو کشور به طرز غیرقابل باوری به نفع ایران تمام شده است.
از نظر سیاسی با توجه به تحریم های آمریکا علیه ایران، افزایش روابط اقتصادی  با عراق می تواند به عنوان راهکاری برای کاهش آثار تحریم ها علیه ایران به حساب بیاید. البته باید به این نکته هم توجه داشت که مقامات عراقی تاکنون و علیرغم فشارهای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کاهش روابط با ایران، همچنان راهکار گسترش روابط با ایران را در دستور کار خود دارند و با صراحت و قاطعیت اعلام کند که عراق به بخشی از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تبدیل نمی شود.
اهمیت این موضوع تا آنجایی است که دو طرف بارها در مورد لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری تاکید کرده اند. سطح روابط تجاری غیر نفتی به طور میانگین شش میلیارد دلار و حجم همکاری های اقتصادی بالغ بر 12 میلیارد دلار و علاوه بر همه اینها سالانه 5 میلیون نفر از دو کشور برای گردشگری دینی یا سیاحتی و یا درمان در حال رفت و آمد بین دو کشور هستند. در سفر دو ماه پیش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق، دو کشور بر سر افزایش حجم روابط تجاری به میزان 20 میلیارد دلار در سال به توافق رسیدند.
ایران در حال حاضر تنها کشور تامین کننده انرژی برق به میزان یک هزار و 350 مگاوات در ساعت برای عراق است و حجم صادرات گاز برای تامین سه نیروگاه گازی تامین برق در عراق نیز بالغ بر 18 میلیون مترمکعب در روز است.
بسیاری از مقامات دو کشور و ناظران سیاسی سفر امروز روحانی به عراق را که پس از گذشت نیم قرن روابط پر افت و خیز، 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و 15 سال پس از سقوط رژیم دیکتاتوری صدام و استقرار نظام جدید سیاسی در عراق صورت می گیرد، بسیار حائز اهمیت دانسته و آن را نقطه عطفی در تاریخ دو کشور ارزیابی می کنند.
کارشناسان پیش بینی می کنند که سفر روحانی به بغداد و مذاکرات و توافقاتی که قرار است در این سفر میان مقامات دو کشور صورت گیرد، می تواند بیش از پیش زمینه ساز ورود قدرتمند ایران در مرحله بازسازی عراق شده و سرنوشت دو کشور را بیشتر از قبل به هم گره بزند و این دو کشور در آینده با تکیه بر این روابط راهبردی دو جانبه، چهره منطقه را تغییر دهند.
دولتمردان امروز عراق همانند رهبران جمهوری اسلامی ایران اکنون به این باور رسیده اند که منطقه خاورمیانه با اتکا بر توانمندی های درونی و ذاتی خود بدون نیاز به عامل خارجی، احتیاج به یک نظام جدید منطقه ای دارد.
شکل این نظام منطقه ای که رویکرد دو کشور بر آن متفق القول هستند، مبتنی بر توسعه و تحکیم روابط اقتصادی و گسترش روابط مردمی و ایجاد یک اتحاد واحد در منطقه بدون دخالت خارجی است، موضوعی که دست کم در ماههای اخیر بارها مورد تاکید مقامات ارشد دو کشور قرار داشته است.
بر این اساس اهمیت سفر سه روزه روحانی به عراق به اندازه ای است که علاوه بر دو کشور، دوستان و دشمنان دو طرف نیز در سطح منطقه و جهان نظاره گر چگونگی و نتایج عملی آن هستند و همانند ناظران، آن را نقطه عطفی در روابط تاریخی تهران- بغداد می دانند.
 
خواندن 302 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط