چهارشنبه, 15 اسفند 1397 ساعت 08:38

اطلاعات تکميلي

  • بهرام قاسمی در گفت و گو با عصر اقتصاد اعلام کرد  

تعامل با هر دو کُره، در دستور کار سیاست خارجی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد حسن گودرزی 

عصراقتصاد: از سال گذشته که ناگهان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور دیدار تاریخی داشتند، تمام نگاه ها به این معطوف بود که این دو دشمن قدیمی می توانند بعد از سال ها تهدید یکدیگر، در مورد صلح و کاهش تنش در شبه جزیره کره تصمیم گیری کنند یا اینکه بازهم روند پر تنش روابط بین واشنگتن و پیونگ یانگ بار دیگر شبه جزیره کره را مستعد بروز برخورد های نظامی بین سه کشور آمریکا، کره جنوبی و کره شمالی خواهد کرد.

با این همه بعد از مذاکرات اولیه در سنگاپور که دو طرف به توافق اولیه بر سر برخی از مسائل رسیدند به نظر می رسید که این روند ادامه پیدا خواهد کرد، اما چیزی که در نهایت و بعد از دیدار دوم این دو رهبر که هفته گذشته در سنگاپور انجام شد، تنها حرف و اظهارنظر های گاه ضد و نقیض بود و به نظر می رسد که این مذاکرات در گام اول خود متوقف شده است.
در مورد این مذاکرات و رابطه ایران با کره شمالی با بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت و گویی داشتیم که مشروح آن در ادامه می آید:

ایران جزو معدود کشورهایی است که به هر دو کشور کره شمالی و کره جنوبی روابط خوبی دارد. به طور کلی روابط ایران و کره شمالی را چگونه ارزیابی می کنید؟

روابط ایران با کشور های آسیایی و با توجه به اهمیت آسیا و آینده ای که مجموعه کشورهای آسیایی می توانند در جهان ایفا کند، یک فرصت بسیار مهم برای افزایش ، شناخت ، درک و گسترش هر چه بیشتر همکاری ها فراهم کرده است. البته ایران با هر دو کُره بعد از پیروزی  انقلاب اسلامی روابط خوبی داشته است، هرچند نوع روابط و همکاری ها با توجه به ساختارها و ظرفیت های هر یک از دو کشور متفاوت است.
این همکاری ها در چه زمینه هایی و چگونه بوده است ؟
در مورد کره جنوبی، با توجه به وضعیت صنعتی کره جنوبی در حوزه های مشخص، در طول یکی دو دهه گذشته همکاری داشتیم (در بخش اقلام مصرفی و صنایع سنگین) که در واقع همکاری های سودمندی برای هر دو کشور بوده است.
در طول دهه های گذشته با کره شمالی در مسائل سیاسی و به دلیل برخی از مواضع مشترک در عرصه جهانی، نوعی تعامل و همکاری داریم و در حوزه های اقتصادی هم به تناسب ظرفیت هایی که دو کشور می توانند به طور متقابل برای یکدیگر ایجاد کنند همکاری داشته ایم. در سطوح عالی سیاسی هم رایزنی هایی که می توانسته در جهت صلح و ثبات در منطقه شبه جزیره کره و آسیا باشد دنبال شده است.
به هر حال امنیت و ثبات شبه جزیره کُره، برای ایران و بخش عمده ای از جهان بسیار مهم است و خواستار منطقه ای هستیم که این ثبات و امنیت را به صورت پیوسته و درازمدت تضمین کند. هر گونه ناامنی می تواند بر مجموعه آسیا و کشورهایی دیگر تاثیر داشته باشد. بنابراین ما در تعامل گسترده و سازنده ای که قرار است با همه کشورهای جهان داشته باشیم، در این مسیر حرکت می کنیم  و روابط خود را با همه کشورهای آسیایی از جمله  با این دو کشور به تناسب ظرفیت ها و پتانسیلی که دارند، ادامه می دهیم.

موضع وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات کره شمالی و آمریکا چیست ؟

آمریکا و به خصوص آمریکای دولت ترامپ نشان داده است که بدون توجه به ارزیابی های عمیق، تحلیل های درست، بدون ریشه یابی مشکلات، بدون جدی گرفتن ابهامات، سوءتفاهمات و مشکلاتی که وجود دارد، سعی می کند در کوتاه مدت در مورد مسائلی که ممکن است عمیق و دشوار باشند، یک ژست تمام کننده بگیرد و تلاش می کند رفتاری از خود داشته باشد که نشان دهنده این باشد که با اراده شخص آقای ترامپ می شود یک بحران عمیق و دیرپا را به راحتی حل و فصل کرد.
اما با کنکاش و کندوکاوی که در عمق نگاه حاکمیت فعلی آمریکا صورت می گیرد، این موضوع احساس می شود که درد ، بیماری و یا هرچیز دیگری که اسمش را می گذاریم چون بحران ناشناخته ای است و بدون شناخت دقیق از اصل مسئله و با ساده کردن صورت مساله سعی می کنند که با گفتار درمانی کاراکتر مثبتی از خود نشان دهند. این کارکتر نمایشی می تواند و اراده دارد که این مساله را در مدت کوتاهی حل کنند. بحث روابط کره شمالی و بحث آمریکا هم از همین مقوله است.

یعنی این مذاکرات تنها تبلیغاتی است ؟

آمریکا مدتی است که در یک نمایش پر سر و صدا از حل و فصل مسئله کره شمالی صحبت می کند و دیدار هایی را هم با سران این کشور و کشورهای ثالث (کره جنوبی) انجام داده ولی چیزی که برای جهانیان مشخص است همان سیاست در واقع عکس درمانی نهایت کار حاکمیت فعلی آمریکاست. زیرا بسیاری معتقدند که ترامپ به دنبال داشتن همین تصاویر یادگاری است که نهایتا بتواند با آنها در عرصه رسانه ای و تبلیغاتی با کارکتری که با واقعیت تطبیق ندارد این را بیان کند که در حال حل و فصل بحران یا علاقه مند به حل برخی از مشکلات است، اما جهانیان باور دارند که نگاه آمریکا به این مسائل، سطحی است که در نهایت جنبه تبلیغاتی را دارد. البته باید متوجه باشید که دوران عکس های یادگاری هم سپری شده و ترامپ باید راه های جدیدی برای نمایش های سیاسی بی حاصل خود ارائه کند.

نتیجه این مذاکرات را چگونه می بینید ؟

دو دیدار میان سران دو کشور صورت گرفته اما به نظر می رسد که هیچ نوع کامیابی پس این نشست ها صورت نگرفته است و فکر می کنم رفتار ترامپ در قبال برجام ، مباحث هسته ای و توافق هسته ای با ایران که به تایید شورای امنیت و قطعنامه 2231 رسید و در واقع اجماع 1+5 و خواست جامعه جهانی بود، از حاکمیت یا حاکمان کاخ سفید تصویری غیر قابل اعتماد و اتکا ارائه کرده است. این موضوع تا جایی پیش رفته که حتی در صورتی که این رفتار آمریکا پس از مسائل تبلیغاتی بتواند به یک نقطه مشترک برسد هیچ الزام و اجباری برای آمریکا وجود ندارد که بتواند تعهدات خود را اجرا کند.
 فکر می کنم با این پیشینه که مدت زیادی هم از آن نمی گذرد افکار عمومی جهان اعتماد خود را به آمریکا از دست می دهند  و فکر می کنم دولتمردان کره شمالی هم با درک ماهیت زیاده خواهانه سیاست آمریکا و تجاربی که از رفتارهای چند گانه و متناقض در رفتار و گفتار ترامپ داشته اند نمی توانند به راحتی بتوانند به تفاهمی دست پیدا کنند.
باید تاکید کنم که ما به صلح ، ثبات و امینت در شبه جزیره کره علاقه مند هستیم و امیدوار هستیم که این منطقه در صلح و آرامش و در مسیر توسعه پایدار حرکت کند. اما رفتار آمریکا این را نشان نمی دهد که آنها جدی هستند ، یا حداقل نشان داده می شود که هیچ برداشت عمیقی از موضوعی که بین این دو کشور هست، ندارند . تا این اعتماد به کاخ سفید و حاکمان آمریکا برنگردد تصور می کنم نه در بحث کُره و نه بحث های مرتبط با سایر کشورهای جهان حتی متحدین آمریکا،  اعتماد لازم به ترامپ و هیات حاکمه برنخواهد گشت . ما با یک بی اعتمادی جدی نسبت به رفتار های آمریکا در جهان رو به رو هستیم که می تواند آمریکا را روز به روز نسبت به گذشته خود و از اعتبار و حیثیتی که همواره مورد سوال بوده تنزل بدهد.
خواندن 363 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط