دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به عصراقتصاد در مورد روابط با پاکستان اعلام کرد:

حسن همجواری، اولویت اول روابط با همسایگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: نشست خبری بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته برگزار شد.

در این نشست خبری که با حضور نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی در وزارت امور خارجه برگزار شد، بهرام قاسمی در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد متعهد بودن همسایگان ایران به تعهدات خود و با توجه به سفر بن سلمان به این کشورها مانند پاکستان، گفت: روابط ما با پاکستان دیرینه است و به‌عنوان دو کشور همسایه حسن همجواری را در روابط خود لحاظ می کنیم.
وی با بیان این که اختلافات پیش آمده خواست حاکمیت آن کشور نیست، تصریح کرد: اگر چه ما از آنها خواستیم با جدیت بیشتری بحث تامین امنیت مرزهای دو کشور را پیگیری کنند و تماس های دائمی در این راستا میان ایران و پاکستان وجود دارد.
ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه روابط دیرینه و خوبی با یکدیگر دارند و دو کشور براین اراده هستند که همگرایی بیشتری با یکدیگر داشته باشند و همکاری‌ها بین دو کشور را گسترش دهند. علی‌رغم همه موانع و مشکلاتی که می‌تواند بروز پیدا کند و دو کشور تلاش دارند که در جهت حل و فصل آنها قدم بردارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این‌که برای ایران داشتن روابط خوب با همسایگانش امری مهم است و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کند، گفت: البته ما نیز به این مساله واقف هستیم که روابط خوب ایران با همسایگانش از معاندین نیز برخوردار است و آنها در سطح منطقه و جهان تلاش می‌کنند که در این روابط مشکلات و کندی‌هایی را ایجاد کنند در همین چارچوب فکر می‌کنم با خردمندی که در کشورهای همسایه وجود دارد و همچنین با درایت ایران این تلاش‌های مذبوحانه نمی‌تواند راه به جایی ببرد و صرفا وقت تلف کردن است.

در آینده نزدیک میزبان هیات هایی از اروپا در ارتباط با اینستکس هستیم

قاسمی، در پاسخ به سوالی درباره ساز و کار مالی اروپا ( ساحات - اینستکس ) اظهار داشت: راه اندازی این ساز و کار به عنوان یک گام نخست و دیرهنگام و البته مهمی بود و در داخل ایران دستگاه ذیربط در حال ایجاد ساز و کار متناظر هستند تا بتوانند در ارتباط با سازو کار اروپایی اقدام عملی خود را آغاز کنند.
قاسمی ادامه داد: در هفته های گذشته در سطوح کارشناسی در بخش های مختلف اقتصادی و بانکی تبادلات خوبی داشتیم و در آینده نزدیک میزبان هیات هایی از اروپا که در این سازوکار مسئولیت دارند، خواهیم بود.
وی افزود: در جریان این سفر کارشناسان دو طرف درباره گام های عملیاتی شدن این سازو کار و نهایی کردن آن گفت وگو خواهند کرد. در عین حال این که بگوییم این ساز و کار، اقدام مشخصی انجام می دهد، هنوز به آن مرحله نرسیده ایم، شاید با آمدن هیات اروپایی بتوانیم گام های بلندتری در این خصوص برداریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا مقامات سیاسی اروپا در این هیات حضور خواهند داشت، گفت: اراده لازم بین دو طرف در این زمینه وجود داشته و تلاش های لازم انجام شده است، ما امروز نیاز به نشست بین کارشناسان ارشد داریم که بتوانند این دو ساز وکار متناظر را با هم تنظیم کرده و آن را به مرحله اجرا بگذارند و فکر می کنم این هیات، هیات عالی رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی است.

در شرایط کنونی پیوستن به FATF بهتر از نپیوستن به آن است

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات محمد جواد ظریف در دو مقطع پنج ماه قبل و اظهارات اخیر وی درباره تاثیر گذاری FATF اظهار داشت: روابط بانکی خارجی ما نیازمندیک سری ابزارها و نرم های جهانی برای همکاری با سایر کشورها است و این کنوانسیون هم از همین مسائل است.
وی ادامه داد: کنوانسیون هایی که در مجمع مطرح بود، مخالفین و موافقینی دارد و با توجه به مسئولیتی که مجمع دارد، عواقب تصمیمات خود را در هر صورت می پذیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما قطعا برای روابط اقتصادی خارجی ملزم هستیم برخی چارچوب های رایج را بپذیریم چرا که بسیاری از موضوعات علیرغم آن که ممکن است درباره آن ها تحفظ داشته باشیم، می تواند برخی از مشکلات ما را حل کند.
قاسمییادآور شد: این اعتقاد که پیوستن به این کنوانسیون ها می تواند همه مشکلات و نواقص را حل کند، درست نیست، چرا که این مسائل ریشه های مشخص و تک علتی ندارد.
وی افزود: این ابزارها می تواند روابط بانکی تجاری را تسهیل کند ولی حل کننده همه مشکلات نیست. در شرایط کنونی پیوستن به این کنوانسیون بهتر از نپیوستن است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره استعفای محمد جواد ظریف و شایعه اختلاف نظر او با رئیس جمهور هم گفت: در این خصوص توضیحات لازم داده شده است.مرتبط کردن استعفای وزیر امور خارجه به جناح بازی های رایج و بیان اینکه منشا آن اختلاف نظر با رئیس جمهور محترم بوده ، اشتباه است.

Bahram Ghasemi

وی افزود: این استعفا موضوعی شخصییا بر اثر اختلاف نظر با آقای روحانی نبود بلکه همانطور که گفته شد تلاشی برای ارتقای جایگاه وزارت امور خارجه بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: آقای ظریف اعتقاد دارند وزارت امور خارجه باید بتواند وظایف ذاتی خود را انجام دهد، ایشان بر این باور هستند که برای برخورداری از سیاست خارجی توانمندی که بتواند از جایگاه واقعی جمهوری اسلامی ایران دفاع کند باید وزارت امور خارجه جایگاه حقیقی خودش را پیدا کند.
وی اضافه کرد: بنابراین مرتبط کردن این استعفا به جناح بازی های رایج و بیان اینکه منشا آن اختلاف نظری با رئیس جمهور محترم وجود داشت، موضوع اشتباهی است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر بشار اسد به تهران و این که آیا دولت از این سفر اطلاع داشته است یا خیر، گفت: چنین سفرهایی در این سطح با توجه به مجموع حواشی که می تواند داشته باشد وهمچین اثرات سیاسی و امنیتی آن از سفرهایی است که درباره آن قبل از انجام خبر داده نمی شود و این کاملا مشخص و منطقی است و باید هم چنین باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در مورد ایشان هم این روش به درستی هم در مرحله ورود و خروجشان از ایران اتخاذ شد و باید هم به همین شکل عمل می شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: فکر می کنم کسانی که باید در جریان این سفر قرار می گرفتند، در جریان قرار داشتند و چنین سفری نمی تواند از دید مقامات عالی پنهان بماند، بنابراین حاشیه سازی ها و تفاسیر و تحلیل هایی که با نگاه جناحی به این مسئله دامن زده می شود را نباید جدی تلقی کرد.
وی با بیان این که ما در شرایط کنونی نیاز به یک همدلی و همزبانی و بیانیک صدای واحد داریم، خاطرنشان کرد: سفر آقای بشار اسد سفر مهمی بود که آثار بسیار مهمی خواهد داشت و در جریان این سفر رایزنی های خوبی صورت گرفت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: یکی از اهداف این سفر تشکر دولت و ملت سوریه از جمهوری اسلامی ایران برای کمک های مستشاری و کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم بود.

نیاز به رفراندوم درباره برجام نداریم


قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات یکی از نمایندگان مبنی بر پیشنهاد برگزاری رفراندوم درباره برجام اظهار داشت: در کشور افراد نظرات خود را مطرح می کنند و مطالبی می گویند که برخی از این مطالب از سر عدم آگاهی است. ما قرار نیست درباره هر سخنی که در رسانه ها مطرح می شود و یا مطالبی که توسط نمایندگان بیان می شود، اظهار نظر کنیم. ضمن این که این نوع مباحث بحث های کلانی است که در سطوح عالی تر درباره آن تصمیم گیری می شود و ما درباره برجام بعنوان یک موفقیت در عرصه سیاست خارجی نیازی برای رفراندوم نداریم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مقاله نشریه آتلانتیک و این که عربستان سعودی به دنبال ایجاد تنش در روابط ایران و پاکستان است، گفت: روابط ایران و همسایگانش بسیار مهم است . اولویت نخست سیاست خارجی ایران ارتقای همکاری با همسایگان است و ما با جدیت تمام این روابط را رصد می کنیم. در عین حال این روابط از معاندینی در سطح منطقه و جهان برخوردار است که سعی می کنند آن را به هر شکل ممکن دچار مشکل کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصور می کنم با خردمندی که پایتخت های هر دوکشور دارند و درایت دولت ایران این تلاش های مذبوحانه راه به جایی نمی برد.
خواندن 341 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط