یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 08:51

اطلاعات تکميلي

  • ترامپ خواستار لغو تعرفه های محصولات کشاورزی از سوی چین شد

صلح تجاری در دسترس واشنگتن و پکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی 

عصراقتصاد: ظاهرا دورنمای مذاکرات چین و آمریکا برای نتیجه رساندن مذاکرات تجاری بین دو کشور در حال روشن شدن است. بعد از این که سال گذشته آمریکا به بهانه تراز منفی تجاری با چین اقدام به بستن تعرفه روی کالاهای چینی کرد، روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور دچار تنش شد.

ابتدا در تاریخ ۶ ژوئیه، دولت دونالد ترامپ روی بخشی از کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار تعرفه هایی وضع کرد و تنها چند روز بعد اعلام کرد که یک رشته از کالاهای دیگر چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را مشمول تعرفه خواهد کرد. در مقابل، چین هم تعرفه های گسترده ای روی محصولات آمریکایی به خصوص محصولات کشاورزی اعمال کرد. این تعرفه ها بر  ۱۲۸ کالای وارداتی از آمریکا بالغ بر ۲۵ درصد وضع شد و حدود معادل ۲.۱ میلیارد دلار صادرات از آمریکا را تحت تاثیر قرار داد.
این موضوع باعث شد که بازارهای دو کشور با کاهش رشد و سپس افت شاخص ها رو به رو شوند و در نهایت نارضایتی جمع بزرگی از سرمایه گذاران را در دو کشور به دنبال داشت. با این همه پس از ماه‌ها تنش تجاری میان دو کشور، چندی پیش چین و آمریکا آتش‌بس 90 روزه‌ای برای پایان دادن به اختلافات خود اعلام کردند. این مهلت روز جمعه به پایان رسید، اما چنانچه به نظر می‌رسد پیشرفت مذاکرات به حدی بوده که مانع از وضع تعرفه‌های جدید شود.
به نظر می رسد که روند مذاکرات دو کشور در حال رسیدن به نتیجه است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از چین خواسته است همه تعرفه‌های وضع شده علیه محصولات کشاورزی آمریکا را «فورا» لغو کند.
CNN گزارش داد که ترامپ در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد، گفته است این تقاضا را به این خاطر مطرح کرده که مذاکرات تجاری با چین «به خوبی» در حال پیش رفتن است.
دونالد ترامپ در این توئیت نوشت: «از چین خواستم فورا همه تعرفه ها بر محصولات کشاورزی آمریکا از جمله تعرفه های گوشت را براساس این مساله که دو کشور در حال پیگیری مذاکرات تجاری مطلوب هستند، حذف کند. همچنین دومین بخش افزایش تعرفه ها به 25 درصد را که قرار بود از اول مارس اجرایی کنم، اجرا نکردم. این مساله برای کشاورزان عزیز ما و شخص من بسیار مهم است.»
بر اساس اطلاعات دفتر تجاری آمریکا، چین دومین بازار بزرگ کشاورزی آمریکا محسوب می شود. صادرات محصولات کشاورزی آمریکا به چین در سال 2017 به 20 میلیارد دلار رسید. لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفته است پس از مذاکرات هیات‌های چینی و آمریکا، دو طرف در آستانه یک توافق تجاری «تاریخی» هستند.
قرار بود اول مارس ترامپ تعرفه‌های بیشتری را روی محصولات چینی وضع کند، اما او با اشاره به پیشرفت در مذاکرات دو کشور از وضع این تعرفه‌ها خودداری کرد. چین از این اقدام استقبال کرده و آن را مثبت ارزیابی کرده است و انتظار می‌ رود دونالد ترامپ و شی جین پینگ این ماه دیدار کنند.
خواندن 125 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395