شنبه, 04 اسفند 1397 ساعت 09:15

اطلاعات تکميلي

  • ظریف:

 اینستکس فقط یک مقدمه برای اجرای وعده‌های اروپاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

وزیر امور خارجه ایران از سازو کار مالی مورد نظر اروپا با ایران را فقط نوعی مقدمه برای اجرای وعده‌های طرف اروپایی ارزیابی کرد.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) و مسئولیت اروپایی‌ها در این زمینه و ایجاد سازو کار مالی «اینستکس» با روزنامه سوئیسی «باسلرتسایتونگ» گفت‌وگو کرد.
ظریف گفت: «وقتی که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده اس، کشورهای دیگر مسئولیت‌هایی دارند  که شامل 12 مورد می شود و این سازوکار شامل این موارد نمی شود بلکه فقط  مقدمه‌ای برای اجرای وعده هاست. در توافق هسته‌ای (برجام) عادی ‌سازی روابط اقتصادی پیش‌بینی شده است.ساختاری مانند اینستکس کانال ارتباط مالی عادی نیست بلکه در جهت خلاف آن عمل می‌کند.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت که اینستکس هنوز اجرایی نشده است دوم اینکه ایجاد آن نه ماه به درازا انجامید و سومین مورد این است که باید پول در آن جریان داشته باشد و تبادل مالی فقط زمانی رخ می‌دهد که تجارت، مبادله نفت و سرمایه گذاری رخ دهد و این موضوعی ضروری است.
این روزنامه سوئیسی در ادامه از ظریف پرسید که آیا اینکه صادرات نفت ایران از 2.5 بشکه در روز به بیش از یک میلیون بشکه کاهش یافته است  و اینکه آیا این مقدار در دراز مدت کافی است هم پرسید که ظریف گفت: « خیر اینطور نیست و کمتر از مقداری است که ما قبل از توافق هسته‌ای و زمانی که تحریم‌های سازمان ملل متحد وجود داشت، می‌فروختیم. اما اکنون آمریکا تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا همه را به زانو در آورد. کلمات زیبا در دراز مدت کارایی ندارند.»
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به اینکه ایران تا چه زمانی در توافق هسته‌ای باقی خواهد ماند هم گفت: «این به خواست مردم بستگی دارد. اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند ولی اگر مردم بیشتر خشمگین شوند این گروه ممکن است به زودی به اکثریت تبدیل شوند. یک نظر سنجی نشان می‌دهد که همچنان  51 درصد مردم از باقیماندن در برجام حمایت می کنند. اما ما نمی توانیم  در جهت خلاف خواست مردم عمل کنیم.»
خبرنگار این روزنامه به وضعیت داخلی ایران اشاره کرد و گفت که بسیاری از ایرانی‌ها دولت را برای سوء مدیریت مسئل می‌دانند و ظریف گفت: «سال گذشته با وجود 40 سال سوء مدیریت، رشد 8 درصدی داشتیم  اما چرا اکنون در سراشیبی قرار گرفته ایم؟ به دلیل وجود تحریم ها. در غیر این صورت چیزی تغییر نکرده است. سوء مدیریت و مشکلات ساختاری اقتصاد در ایران مسئله جدیدی نیست.»
 
خواندن 340 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395