دوشنبه, 29 بهمن 1397 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • سخنرانی و مصاحبه ظریف در روز پایانی اجلاس امنیتی مونیخ توجهات را جلب کرد

اینستِکس کمترین کاری است که اروپا انجام داده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: روز گذشته کنفرانس امنیتی مونیخ با برگزاری مراسم پایانی کار خود را خاتمه داد. شاید موضوعی که امسال بیش از هر چیز دیگری در کنفرانس خودنمایی می کرد اجماعی بود که بر سر رفتارهای خارج از عرف آمریکا در عرصه بین المللی در میان کشورهای جهان به وجود آمده بود.

از کنفرانس امنیتی مونیخ به دلیل حضور تعداد زیادی از مقام‌های کشوری و لشکری بسیاری از کشورهای مختلف جهان لقب «اتاق فکرجهانی» را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل اظهارات و نقدهایی که در مورد مسائل مختلف جهانی مورد گفت و گو و بررسی قرار می گیرد از اهمیت بسیاری در عرصه بین الملل برخوردار است.
نمونه این اعتراضات را در دومین روز کنفرانس امنیتی مونیخ می توان دید. روز شنبه مایک پنس معاون دونالد ترامپ بار دیگر از متحدان اروپایی آمریکا خواست که از برجام خارج شوند، اما در همین نشست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن انتقاد شدید از سیاست دولت آمریکا نسبت به «انهدام زیرساخت های سیاسی جهان» هشدار داد.

انتقاد صریح مرکل از سیاست های ترامپ

آن طور که رادیو فرانسه گزارش داد صدراعظم آلمان با اشاره به تصمیمات غیرمنتظره دونالد ترامپ افزود: «تنش های بی شماری هستند که ما را به چالش می کشند.» مرکل به ترامپ هشدار داد تا در مورد خروج نیروهای آمریکا از مناطق درگیر جنگ مثل سوریه و افغانستان شتاب زده عمل نکند.
وی همچنین تصریح کرد که آلمان در زمینه خط لوله گاز نورداستریم ۲ و صدور خودرو به آمریکا در برابر فشارهای آمریکا عقب نشینی نخواهد کرد.
آلمان در زمینه کشیدن این خط لوله از روسیه به اروپا با مسکو همکاری دارد. آمریکا به این دلیل که در حال حاضر بیشترین گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را تامین می کند، با این طرح مخالفت می ورزد. ترامپ تهدید کرده است که مالیات خودروهای وارداتی آلمان را بالا خواهد برد. به گفته کارشناسان در این صورت صدور خودروهای آلمانی حدود ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.
از سوی دیگر در حالی که مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس صلح خاورمیانه در لهستان از اروپایی‌ها درباره روابط شان با ایران انتقاد کرده بود و از اروپا خواست تا سیاست‌های آمریکا در برابر ایران را دنبال کند، فدریگا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ اعلام کرد: «قاره اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران سخت‌گیرانه متعهد است و ۲۸ کشور عضو به توافق هسته‌ای به چشم یک ضمانت موثر در رسیدن به صلح می‌نگرند.»
یورونیوز گزارش داد، موگرینی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: «فشار علیه برجام در سال گذشته بسیار بالا بوده و معتقدم اگر تلاش‌های اتحادیه اروپا و کشورهای عضو از جمله فرانسه و آلمان و بریتانیا نبود این توافق مدت‌ها پیش مرده بود. این توافق برای حفظ امنیت بسیار اساسی و حیاتی است.»

 ظریف در گفت و گو با اشپیگل: هیچ‌کس اجازه جَو سازی با هولوکاست را ندارد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اواخر روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، گفت و گویی با نشریه آلمانی اشپیگل داشت. ظریف در پاسخ به این پرسش هفته‌نامه آلمانی اشپیگل که نظر او در باره اتهام مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا چیست، گفت: «اظهارات معاون رئیس‌جمهوری آمریکا مسخره است. ایران همیشه از یهودیان حمایت کرده است. اما هیچ‌کس، حتی معاون رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اجازه ندارد با هولوکاست جوسازی کند.»
اشپیگل با اشاره به رژه نظامی در چهلمین سالگرد انقلاب و اعلام اینکه جمهوری اسلامی برنامه موشکی خود را گسترش خواهد داد و ادعای کشورهای اروپایی در مورد خطرناک بودن آن و نگرانی آنها، از ظریف پرسید که در چنین شرایطی چگونه می‌توان به ایران اعتماد کرد؟
ظریف در پاسخ این سوال  گفت: «در منطقه‌ای که بشدت مسلح شده است، چگونه می‌توانیم بی‌دفاع بمانیم؟ اگر اروپا خیلی شاکی است که ما موشک می‌سازیم، بیایند به ما هواپیمای جنگنده بفروشند.»
وزیر امور خارجه ایران در مورد ارسال موشک‌های تهاجمی جمهوری اسلامی به حزب‌الله لبنان و اینکه این موشک‌ها تنها کاربرد دفاعی ندارند، گفت: «حزب‌الله در برابر حملات اسرائیل از خود دفاع می‌کند و رژیم صهیونیستی می‌خواهد دستش باز باشد تا سوریه را بمباران کند و به این صورت حریم هوایی لبنان را نقض می‌کند.»
ظریف افزود: اسرائیل ادعا می‌کند ۳۰۰ مورد حمله علیه سوریه انجام داده، اما هیچ کس به آن اهمیت نمی‌دهد. این یک نقض حقوق بین‌الملل است و نقض صریح تمامیت ارضی سوریه به حساب می‌آید.
ظریف پیش از گفت و گو با این نشریه آلمانی، با همتای آلمانی خود دیدار و گفت و گو داشت. ظریف و هایکو ماس وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آلمان در خصوص روابط دو جانبه، برجام، سازوکار حمایت تجاری ایران و اروپا (ساحات)، مهم ترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله یمن، سوریه، افغانستان و سایر مسائل گفت وگو و تبادل نظر کردند.
یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان و بورگه برَنده رئیس مجمع جهانی اقتصاد و وزیر امور خارجه پشین نروژ دیگر مقاماتی بودند که با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار داشتند.

ظریف: ایران نمی تواند به تنهایی هزینه های دستاورد های جهانی را بپردازد

اما دیپلماسی ظریف در مونیخ به دیدار های دوجانبه و مصاحبه با رسانه ها محدود نشد. صبح روز گذشته، محمد جواد ظریف در در هتل بایریشرهوف شهر مونیخ به ایراد سخنرانی پرداخت.
ظریف در این سخنرانی با انتقاد شدید از اقدامات آمریکا علیه ایران گفت: طی دو سال گذشته ایالات متحده دشمنی خود بر ضدایران را به یک سطح افراطی جدید رسانده است که بهترین مثال آن نقض یک جانبه و غیرقانونی تعهداتش در ذیل برجامی که به سختی مذاکره شده و با اجماع به تایید شورای امنیت رسید . ایالات متحده اکنون برای وادار کردن بقیه به نقض قطعنامه شورای امنیت در تلاش است که به صورت آشکارا خواستار عادی سازی روابط اقتصادی با ایران شده است .
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اجلاس ورشو افزود: در نشست اخیر  «افراد بی علاقه» و «آشکارا مجبور شده» در ورشو، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا هر دو اروپا را حتی برای تلاش در جهت عمل به تعهداتش ذیل برجام و قعطنامه 2231 شورای امنیت – بدون آنکه موفقیت عملی زیادی را به دست آورده باشد – مورد سرزنش قرار دادند. دیروز در همین مونیخ ، پنس معاون رئیس جمهور آمریکا این مضحکه را مجددا تکرار و گردن کشانه عنوان کرد که اروپا باید به آمریکا پیوسته و بدون در نظر گرفتن امنیت خود را تعهدات برجامی اش را نقض کند. اتهامات نفرت آمیز وی به ایران، به ویژه اتهام جاهلانه وی در نسبت دادن یهودی ستیزی به وارثان مردمی که در تورات به پاس نجات دادن یهودیان، مسیح خوانده شده، مضحک و در عین حال خطرناک است.
وی ادامه داد: ایالات متحده ادعا می کند و برخی نیز طوطی وار و چشم بسته اتهامات مطروحه را تکرار می کنند  که ایران در منطقه دخالت می کند. ارتش ایالات متحده ده هزار کیلومتر راه طی کرده تا پایگاه های خود را در مرزهای ما برپا کند. در عین حال، منابع منطقه را از طریق معادلات تسلیحاتی دوشیده است. بر اساس برآورد محافظه کارانه، هزینه های نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به تنهایی در سال جاری بالغ بر 100 میلیارد دلار خواهد شد که هفت برابر ایران است، بنابراین چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می کند؟ و چه چیزی منطقه را بیشتر تهدید می کند؟ موشکی های بی شماری که برای وحشت یمن به کار رفته اند؟ یا موشکی های دفاعی ایران که تنها و صرفا بر ضدداعش در دفاع مشروع از خود استفاده شده اند؟
ظریف در ادامه به برجام اشاره کرد و گفت: در جبهه دیگر نیز اجرای کامل برجام از سوی ایران که به رغم خروج آمریکا ادامه یافته است، نقش اصلی در کاهش تنش و افزایش ثبات منطقه ای و جهانی ایفا کرده است، اما ایران نمی تواند به تنهایی هزینه های دستاورد های جهانی را بپردازد؛ چه توافق هسته ای باشد چه مبارزه با قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسان. اروپا نیز لازم است سرمایه گذاری کند. بسیاری در دنیا و به ویژه در این قاره به گونه ای زیبا در مورد چند جانبه گرایی صحبت می کند، اما اکنون لازم است در مسیری دیگر قدم بگذارند. برای مثال،ایجادINTEX  بسیار کمتر از تعهدات سه کشور اروپایی که برای نجات برجام داده بودند، انجام گرفته است .
ظریف افزود: هدف سیاست خارجی ایران با هدف ایجاد و تقویت «منطقه قوی» که مانع اصلی ظهور تمایلات سلطه جویانه از جانب هر قدرتی، چه منطقه ای یا جهانی می شود، طراحی شده است. یک منطقه قوی در تعریف ساده به معنای اعتماد بیشتر، تجارت بیشتر و تعامل بیشتر بین کشورهای منطقه در مقایسه با قدرت های بیرون منطقه است. این امر نیازمند ثبات سیاسی و سرزمینی درون زا و اتکا بر مردم به عنوان منبع مشروعیت، امنیت و پیشرفت، هماهنگ سازی میان هویت های ملی و منطقه ای و مشارکت همگان در برقراری صلح  و در پیش گرفتن خویشتن داری راهبردی است.
وزیر امور خارجه کشورمان سخنرانی خود را این گونه خاتمه داد: «به رغم سخنرانی جاهلانه شنیده شده طی روزهای گذشته توسط مقامات آمریکا، من مایل هستم به شما یادآوری کنم که ما ایرانی ها وارثان یک تمدن بزرگ هستیم. تمامیت بشریت امروزه بر یک قایق سوار است یا با هم به ساحل امن می رسیم یا با هم غرق می شویم. شاعر شناخته شده ما سعدی این حقیقت را 900 سال قبل این گونه بیان کرده است: بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفریشن ز یک گوهرند، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار.»
خواندن 353 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395