شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 05:00

اطلاعات تکميلي

  • اجلاس سوچی روز گذشته خاتمه پیدا کرد

  صلح، اصل اول دیپلماسی ایران در روسیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: در روزهایی که توجهات بیش از هر چیزی معطوف به ورشو و دیدن شکست آمریکا در برقراری اجماع علیه ایران جلب شده بود، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از دیپلماسی ایران در خاورمیانه را پیش بُرد.

نشست یک روزه ای که با حضور سران ایران، روسیه و ترکیه درباره وضعیت ادلب سوریه در شهر سوچی روسیه برگزار شد، روز گذشته خاتمه پیدا کرد و به نظر می رسد که این سه کشور تمام تلاش خود را برای برقراری صلح در سوریه و خاتمه یافتن جنگ داخلی هشت ساله در این کشور به کار گرفته اند. جنگی که علاوه بر تلفات بالای انسانی، خسارات وحشتناکی به زیرساخت های این کشور وارد کرده و سرپا ایستادن این کشور نیاز به کمک همه جانبه جامعه جهانی دارد.
نشست اخیر سوچی چهارمین دور نشست سران این سه کشور برای مذاکره درباره سوریه و نخستین نشست از زمانی است که آمریکا اعلام کرد سوریه را ترک می‌کند. در حال حاضر کنترل استان ادلب، بخش‌هایی در شمال کشور و همچنین مناطق شرقی رود فرات در دست حکومت سوریه نیست.
استان ادلب توسط شورشیان مسلح کنترل می‌شود، بخش‌هایی از شمال غرب کشور در تصرف ترکیه است و شرق رود فرات نیز توسط نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکاست، کنترل می‌شود.
در پایان نشست سه جانبه بیانیه‌ای نیز منتشر شد که در آن از خروج آمریکا از شمال سوریه استقبال شده بود. هر سه کشور تاکید کردند که درگیری‌های سوریه هیچ راه‌ حل نظامی ندارد و در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل می‌توان به آن پایان داد. موافقت بر سر راه‌اندازی کمیته قانون اساسی هم یکی از بندهای این بیانیه بود.
نشست سوچی سه کشور را به هم نزدیک‌تر کرده است. برای مثال پوتین و اردوغان سال گذشته بیش از هر چیز در رابطه با مسائل سوریه هفت بار دیدار مستقیم و ۱۸ بار گفت‌و‌گوی تلفنی داشتند.
ایجاد منطقه عاری از سلاح و آتش‌بس در ادلب نتیجه این دیدارها بود. حفظ آتش‌بس در ادلب به ویژه برای ترکیه و تاسیس کمیته قانون اساسی برای روسیه اهمیت دارد. حال ایران نیز مصمم است نقش فعال‌تری را برعهده بگیرد و بین ترکیه و سوریه میانجی‌گری کند.

اختلاف روسیه و ترکیه ادامه دارد

در این اجلاس علاوه بر موضوع ادامه آتش‌بس در ادلب، تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه و خروج آمریکا از شمال سوریه سه محوری  بودند که در این اجلاس در مورد آنها بحث و گفت و گو شد.
البته در این اجلاس روسیه و ترکیه نتوانستند درباره ادلب به موضعی مشترک دست یابند. موضوع اصلی در کنفرانس وضعیت استان ادلب بود که به آخرین پایگاه مهم نیروهای افراطی در سوریه تبدیل شده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که ادلب را "کمین‌گاه تروریست‌ها" می خواند معتقد به حمله‌ای سراسری به این منطقه است، اما با مقاومت ترکیه روبرو شد. رئیس جمهور ترکیه به این طرح روی خوش نشان نداد. ترکیه نگران موج جدید پناهجویانی است که در صورت حمله نیروهای اسد و متحدان آن به ادلب به سوی مرزهای ترکیه سرازیر شوند.
در برابر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، خواهان تشکیل منطقه‌ای امن و غیرنظامی در مرز شمالی سوریه است، اما این خواست با مقاومت روسیه روبرو شد. پوتین گفت که ایجاد چنین منطقه‌ای تنها با موافقت دولت بشار اسد امکان‌پذیر است.
البته حسن روحانی در ابتدای نشست سه‌جانبه خطاب به رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه گفت که وی از عملیات پاکسازی منطقه ادلب حمایت می‌کند و بر این باور است که رها کردن اعضای جبهه‌النصره در آن منطقه، فقط به این دلیل که نام خود را عوض کرده‌اند، «اشتباه است».
«هیئت تحریرالشام» (سازمان آزادسازی سرزمین شام) در ژانویه ۲۰۱۷ آغاز به فعالیت کرد. این گروه تندروی سلفی از ادغام جبهه فتح‌الشام (شاخه القاعده با نام پیشین جبهه‌النصره) و شماری دیگر از گروه‌های شبه‌نظامی جنگ داخلی سوریه شکل گرفت.
با این همه پس از پایان اجلاس سوچی پوتین گفت هر سه کشور در مورد انجام اقدامات مشخصی توافق کرده‌اند ولی این اقدامات راتوضیح نداد. دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم به خبرگزاری های روسی گفت در مورد انجام عملیات نظامی جدید در ادلب هیچ توافقی صورت نگرفته است.

دیدار های روحانی با رؤسای جمهور ترکیه

البته در این اجلاس حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان دیدار های دو جانبه ای هم با همتایان روس و تُرک خود داشت.
رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنج شنبه در دیدار دو جانبه ای که با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در حاشیه نشست سه جانبه سوچی داشت، تروریسم را از مهمترین معضلات منطقه عنوان کرد و گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری همگانی است.
روحانی با بیان اینکه ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم اراده و همکاری مشترک دارند، گفت: متاسفانه گروه های تروریستی منطقه سالهاست که از سوی قدرت های خارجی و بویژه آمریکا حمایت می شوند.
رئیس جمهور با اشاره به برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی درمورد سوریه ، خاطرنشان کرد: در شرایطی که امروزما به اتفاق روسیه در سوچی گام جدیدی برای تحکیم ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم در سوریه بر می داریم، عده ای که خود حامی تروریست ها هستند در ورشو در حال توطئه علیه منطقه هستند.
رجب طیب اردوغان با بیان اینکه مصمم هستیم تمام توافقات را به سرعت اجرایی کنیم ، گفت:  ترکیه از سازو کار SPV اروپا برای همکاری تجاری با ایران استقبال می کند و آماده همکاری در چارچوب آن و همچنین ایجاد مکانیسم مشابه دو جانبه است .
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: همکاری چند جانبه با ایران در موضوعات مختلف دستاوردهای مثبتی داشته و ترکیه آماده است همکاری های چند جانبه  با ایران را به سایر کشورهای منطقه گسترش دهد.
روحانی در دیگر دیدار دوجانبه ای که در سوچی داشت،  روابط ایران و روسیه را صمیمانه و رو به رشد دانست و تصریح کرد: همکاریهای تهران - مسکو به سمت روابط راهبردی پیش می رود و دو کشور در موضوعات مهم منطقه ای بویژه سوریه همکاری های خوبی دارند.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از گروههای تروریستی در سوریه، رژیم صهیونیستی را ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی ها در منطقه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اجلاس سه جانبه چهارم در سوچی قدم بلند دیگری برای تامین صلح و امنیت در منطقه باشد.
روحانی در ادامه با بیان اینکه پیوند بخش های تجاری ، حمل و نقل و بانکی، روابط دو کشور را پایدار می کند، افزود: انجام معاملات با ارزهای ملی دو کشور گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی است.
رئیس جمهور همچنین یادآور شد: از سرمایه گذاری شرکت های روسی در حوزه های انرژی ایران استقبال می کنیم.
روحانی همچنین به موضوع برجام اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و سایر طرفین نیز متعهدند به وظایف خود عمل کنند، اگر طرفین خواستار استحکام برجام هستند اجرای یک طرفه تعهدات، ما را به این هدف نمی رساند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اروپا باید تاخیرهای خود را در اجرای تعهدات جبران کند، افزود: نقش روسیه در استحکام برجام بسیار مهم است.
رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روسیه با قدرت از حفظ برجام حمایت می کند، گفت: هیچ شاهدی مبنی بر نقض تعهدات ایران یافت نشده است.
ولادیمیر پوتین افزود: از همکاری های ایران در چارچوب تعهدات تقدیر می کنیم و امیدواریم طرفین هم به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به برگزاری نشست سوچی ، خاطرنشان کرد: از سهم ایران در حل و فصل مشکلات در سوریه تشکر می کنم و معتقدم همکاری دو کشور در چارچوب دو جانبه و روند آستانه دستاوردهای بسیار بزرگی داشته و سایر مسائل باقیمانده نیز باید در همین مسیرحل شود.
پوتین افزود: اکثر توافقات دو کشور در حال اجراست و همکاری ها باید تقویت شود، در حوزه های حمل و نقل و انرژی، صنعت و کشاورزی و همچنین امور دفاعی همکاری های خوبی داریم و مسکو هم به دنبال تعمیق این همکاری ها با تهران است.

روحانی: کُردها جزئی از سوریه هستند

روحانی در پایان اجلاس سوچی، با قدردانی از میهمان‌نوازی‌ ملت و دولت روسیه گفت: این چهارمین نشست سران در چارچوب روند آستانه است و هدف مشترک ما مبارزه قاطع با تروریسم، بازگشت ثبات و امنیت به سوریه، تدوین قانون اساسی جدید و استحکام یک حکومت دمکراتیک در آن کشور، بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه است.
روحانی عصر پنجشنبه و در پایان اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به خبرنگاران گفت: جلسه روز گذشته روسای جمهوری ایران ، ترکیه و روسیه جلسه ای بسیار مفید و صریح بود.
رئیس جمهور افزود: در این جلسه بر لزوم مبارزه با تروریسم در مناطق باقی‌مانده از جمله ادلب تأکید شد و کاملاً مورد توافق همه بود که کاهش تنش و حضور نیروهای ضامن در این منطقه به صورت موقت است و ادلب جزیی از کشور سوریه است و باید پاکسازی شود و تروریست‌ها تحت هر نام و هر عنوانی هستند، باید از این کشور خارج شوند.
وی افزود: نگرانی‌های بسیار زیادی در خصوص آینده این تروریست‌ها وجود دارد چرا که تعدادی از اینها در سوریه زندانی هستند و اگر به کشورهای خودشان برگردند بار دیگر آشوب و ترور را در بسیاری از مناطق می گسترانند. همچنین از اینکه آمریکایی‌ها بخشی از داعشی ها را به افغانستان منتقل می‌کنند بسیار نگران هستیم چرا که چنین حرکتی می‌تواند برای کل منطقه آسیای مرکزی و سایر قسمت‌ها خطرناک باشد.
روحانی تصریح کرد: ما نباید به ظاهر ادعا کنیم که با تروریسم مبارزه می‌کنیم و در باطن به آنها کمک کنیم. نگرانی دوم ما از آمریکا این است که اگر هم به ظاهر نیروهایش را از سوریه خارج کند، اطلاعات ما می‌گوید آمریکایی‌ها همچنان به روند مداخله در سوریه ادامه می‌دهند.
رئیس جمهور با بیان اینکه مهم این نیست چند آمریکایی در خاک سوریه حضور دارند بلکه مهم این است که بگذاریم مردم سوریه برای آینده کشور خودشان تصمیم بگیرند، افزود: آمریکایی‌ها باید باور کنند که کردها جزئی از سوریه هستند و سوریه دارای یک ملت و نه دو ملت است و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام همگی ما است و در اجلاس امروز بر تمامیت ارضی تأکید کردیم.
روحانی با تاکید براینکه البته همه ما معتقدیم امنیت کشورهای همسایه سوریه از جمله امنیت ترکیه باید حفظ شود، گفت: ترکیه باید از سوریه احساس امنیت کند و ما خواستار یک روابط برادرانه و دوستانه بین همه همسایگان سوریه با کشور سوریه هستیم و این می‌تواند امنیت بلند مدت را برای سوریه بسازد. رئیس جمهور با تاکید براینکه باید بر تمامیت ارضی سوریه، به حقوق کردهای سوریه، نابودی تروریسم و امنیت ترکیه توجه کنیم، تصریح کرد: دخالت‌های غیرقانونی از طرف رژیم صهیونیستی در سوریه مایه نگرانی ملت این کشور و سایر ملت‌های منطقه است.
وی خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها هر موقع که می خواهند در منطقه، خاک لبنان و سوریه پرواز و هر نقطه‌ای را بمباران می‌کنند و متأسفانه سازمان ملل و مقامات مسئول در جهان نسبت به این تجاوزات مکرر در سوریه ساکت هستند و این سکوت به آن معنا است که طالب امنیت کامل در منطقه و در سوریه نیستند.
رئیس جمهور ادامه داد: بسیار خوشحالیم سه کشور ضامن، همه تلاش خودشان را برای کاهش تنش و آینده با ثبات سوریه ادامه خواهند داد و همانطور که از ابتدا معتقد بودیم، راه‌حل سوریه در نهایت یک راه‌حل سیاسی است و راه‌حل نظامی نخواهد داشت.
روحانی اظهار امیدواری کرد: مردم سوریه بعد از تحمل سال‌ها رنج و مشقت، آینده‌ای در صلح و آرامش داشته باشند و به همین دلیل جامعه بین‌المللی باید برای بازگشت سریع آوارگان و همچنین بازسازی سوریه تلاش کند.
خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395