سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 09:10

اطلاعات تکميلي

  • بحران ونزوئلا در حال پیچیده شدن است

یارکشی گوایدو و مادور از ارتش ونزوئلا  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: بحران ونزوئلا روز به روز در حال پیچیده تر شدن است و به نظر می رسد که زورآزمایی وفاداران به نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور و طرفداران خوآن گوآیدو رئیس جمهور خود خوانده اپوزسیون دولت ونزوئلا در حال کشیده شدن به فراتر از مرزها است.

در بین کشورهای جهان تاکنون برخی از کشورهای اروپایی، آمریکا و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل و آرژانتین، حمایت خود را از گوایدو اعلام کرده اند و آمریکا حتی صحبت از دخالت نظامی غیرمستقیم در این کشور کرده است. بنا بر اعلام یک مقام ارشد کاخ سفید، ایالات متحده آمریکا با شماری از اعضای ارتش ونزوئلا ارتباطات مستقیم برقرار کرده و از آنها خواسته است تا نیکلاس مادورو را رها کنند.
گرچه از زمان اعلام ریاست جمهوریِ خودخواندۀ خوان گوآیدو در ماه گذشتۀ میلادی تعدادی از افسران ارتش این کشور به او پیوسته‌اند اما به گفتۀ این مقام رسمی، دولت ترامپ انتظار دارد که بر شمار نظامیانی که مادورو را ترک می‌کنند افزوده شود.
این مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: «ما با برخی از اعضای رژیم مادورو، از جمله شماری از نظامیان در حال گفتگو هستیم اگرچه که این گفتگوها بسیار محدودند.»
این مقام رسمی حاضر به ارائه جزئیات بیشتری دربارۀ گفتگوها یا سطح آنها نشد؛ همچنین روشن نکرد که آیا این تماس‌ها منجر به ایجاد شکافی جدی میان نظامیان ونزوئلا که مهمترین تکیه‌گاه نیکلاس مادورو برای حفظ قدرت محسوب می‌شود، شده است یا خیر.
با اینکه همچنان بخش بزرگی از ارتش ونزوئلا از مادورو حمایت می کند اما خوان گوآیدو، رئیس جمهوری خودخواندۀ ونزوئلا تا کنون بارها در سخنانش به نظامیان این کشور وعده داده است که در صورت رها کردن نیکلاس مادورو و نافرمانی از او، از بخشش و حمایت‌های قانونی دولت موقت برخوردار خواهند شد.
با این وجود مادورو همچنان از حمایت نظامیان کشورش برخوردار است و اکنون بیش از هر زمانی در برنامه‌های نظامی شرکت می‌کند و در پایگاه‌های نظامی دیده می‌شود یعنی در جایی که افسران ارشد در کنار او می ایستند و شعار پیروزی سر می‌دهند.
در سطح جهانی، سازمان ملل همچنان بی طرفی خود حفظ کرده و از هر دو طرف خواسته که به اختلافات پایان دهند.
اسپوتنیک گزارش داد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به بحران هفته‌های گذشته در ونزوئلا، اظهار کرد: ما معتقدیم می‌توانیم از ظرفیت‌های خود برای کمک به هر دو جناح در صورت درخواستشان برای مذاکره، استفاده کنیم.
وی در ادامه خواستار برگزاری مذاکراتی جدی میان جناح‌های ونزوئلا شد تا از این طریق این کشور از وضعیت فعلی بیرون آید.
دبیرکل سازمان ملل متحد چندی پیش اعلام کرده بود که ما در قبال بحران ونزوئلا حامی هیچ‌کدام از طرفین این کشور نخواهیم بود.
 
 
خواندن 137 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395