سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 08:46

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو:

بازار بزرگ برق منطقه در اختیار نیروهای با تجربه ایرانی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نیرو گفت: امروزه طراحان مسئله جنگ آب در دنیا بیشتر به دنبال عادی کردن تنازع بر سر آب هستند تا بتوانند در آینده منافع خود را در این زمینه تامین کنند. ما درصددیم تا از شرایط تغییر اقلیم به عنوان فرصتی برای هم زیستی بیشتر با همسایگان خود استفاده کنیم و با هوشمندی متقابل بتوانیم مسائل موجود در بخش آب را برطرف کنیم.

رضا اردکانیان در برنامه «بعلاوه چهل» با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور حدود هفت هزار مگاوات بوده است، عنوان کرد: در سال 57 تعدادی نیروگاه درون کشور وجود داشت که هر کدام برگرفته از تکنولوژی یک کشور خارجی بود و در زمان جنگ تحمیلی هر گاه که یک نیروگاه به دلیل حملات دشمن مورد آسیب قرار میگرفت به دلیل تفاوت سطح تکنولوژی امکان استفاده از تجهیزات یک نیروگاه در نیروگاه دیگری وجود نداشت و این امر ما رو با دشواری‌های فراوانی مواجه می‌کرد.
وی افزود: اما امروزه در حالی که جمعیت ایران نسبت به سال 57 حدود 2.3 برابر شده است ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور بیش از 11 برابر افزایش یافته و از مرز 80 هزار مگاوات گذشته است که بخش عمده‌‌ای از این تجهیزات در داخل کشور ساخته می‌شوند.
وزیر نیرو یادآور شد: براساس آمار سازمان ملل همچنان در دنیا از هر 10 نفر، یک نفر دسترسی به برق ندارد ولی در کشور ما میزان دسترسی به برق از مرز 99.5 درصد گذشته است که از این حیث کشور ما قابل رقابت با کشورهای توسعه یافته دنیا است.
اردکانیان ادامه داد: در زمینه برق‌رسانی به روستاهای کشور نیز تعداد چهار هزار و 367 روستای دارای برق کشورمان هم اکنون به بیش از 57 هزار روستای برق‌دار رسیده است.
وی اضافه کرد: در طی این مدت نیروگاه‌های جدیدی با فناورهای متنوع را وارد عرصه تولید برق کرده‌ایم به طوری که در حال حاضر ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های اتمی به هزار مگاوات رسیده است و ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم به حدود 700 مگاوات رسیده است که تا پایان دولت دوازدهم نزدیک به چهار هزار مگاوات دیگر نیز به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر همچون واحدهای خورشیدی و بادی اضافه خواهد شد.


وزیر نیرو تاکید کرد: توجه تمامی دولت‌های پس از انقلاب به مسئله برق موجب شده است تا ما امروزه در منطقه شرایط متمایزی را از نظر شرکت‌ها، امکانات و تجهیزات مورد نیاز صنعت برق داشته باشیم تا نه تنها در زمینه صادرات برق بلکه بتوانیم در عرصه توسعه انرژی کشورهای همسایه هم مشارکت داشته باشیم.
اردکانیان یادآور شد: در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید بالغ بر 150 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی و خصوصی برای صنعت برق کشورمان سرمایه‌گذاری شده است.
وی افزود: در حال حاضر شرکت‌های سازنده تجهیزات برقی کشور با رشد 13 برابری نسبت به ابتدای انقلاب به حدود 875 شرکت رسیده است و شرکت‌های پیمانکار و مهندسین مشاور صنعت برق و انرژی نیز با افزایش 138 برابری نسبت به سال 57 به حدود سه هزار و 450 شرکت رسیده است. دستاوردهای کشور ما در این زمینه موجود شده است تا امروزه بازار بزرگ برق منطقه در اختیار نیروهای با تجربه و تحصیل‌کرده ایرانی باشد.
وزیر نیرو تصریح کرد: کشور ما به برکت سطح بالای تکنولوژی برق توانسته است تا با تمامی همسایگان خود که مرز خاکی دارد امکان تبادل انرژی را فراهم کند که با توجه به نیاز شدید برخی از همسایگان ما به انرژی و همچنین با توجه به امکان ارتباط آن‌ها با سایر کشورها این مهم ما را به سمت هدف اصلی‌مان که تبدیل شدن به یک هاب انرژی در منطقه است نزدیک می‌کند.
وزیر نیرو ادامه داد: این شرایط بازار بسیار خوبی را برای ظرفیت‌های داخلی کشور فراهم می‌کند و با توجه به اینکه بیش از 65 درصد ظرفیت نیروگاه‌های ما توسط بخش خصوصی احداث شده است مسلما ارتباط بیشتر صنعت برق ایران با کشورهای منطقه می‌تواند یک بازار وسیع را برای صنعت برق ما از جمله در زمینه تولید تجهیزات برق، دست اندرکاران خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع فراهم کند تا در بازسازی بخش برق کشورهای نیازمند منطقه مشارکت فعالی داشته باشند.
خواندن 107 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395