چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 11:01

زیاده خواهی اروپایی ها در ازای انجام تعهدات قانونی در مقابل ایران    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: پس از اینکه اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته کانال مالی ایران – اروپا به نام اینستِکس یا سازوکار حمایت از تبادلات تجاری، موسوم به ساحات را معرفی و ثبت کرد، بازهم نگرانی خود را از اقدامات به گفته این اتحادیه بی ثبات کننده ایران در منطقه اعلام کرد.

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که این اتحادیه بعد از خروج یکطرفه آمریکا از برجام بارها بر حمایت خود از ایران در قبال تحریم های یکجانبه آمریکا تاکید کرده بود، اما اقدام عملی خود را در این رابطه پس از تاخیر و بهانه جویی های مختلف به اجرا درآورد.
حالا به نظر می رسد که در کنار راه اندازی کانال مالی ساحات اروپا بار دیگر بر ادعاهای خود در مورد برنامه موشکی ایران پافشاری خود را بیشتر کرده است. از سوی دیگر ایران نیز برنامه موشکی خود را صرفا تدافعی می داند و به این موضوع استناد می کند که هیچ نوع قانونی در مورد محدود کردن برنامه موشکی این کشور وجود نداشته و مذاکره در مورد این موضوع به خودی خود منتفی است.
اما در نهایت روز دوشنبه اتحادیه اروپا در بیانیه ای از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد و خواستار مذاکره در مورد آن شد.

ادعاهای اروپا در مورد ایران  

در این بیانیه اعضای اتحادیه اروپا با اشاره به افزایش آزمایش‌ موشک‌های دوربرد از سوی تهران اعلام کرده اند که این فعالیت‌ها ضمن افزایش به گفته آنها «بی‌اعتمادی» موجب «بی‌ثباتی خاورمیانه» خواهد شد.
یورونیوز در مورد این بیانیه گزارش داد، اعضای اتحادیه اروپا در این بیانیه ادعا کرده اند آزمایش‌های موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است؛ همچنین ادعا کرده اند که تهران با «افزایش برد و دقت موشک‌های دوربرد» ناقض قطعنامه می باشد. موضوعی که تهران به شدت آن را رد کرده است. این بیانیه از ایران خواسته است تا با توقف آزمایش‌های موشکی به مفاد قطعنامه پایبند باشد.
در بخش دیگری از این بیانیه هم اعضای اتحادیه اروپا ضمن اشاره به تحولات یمن از تمام طرف‌های درگیر در این کشور از جمله ایران خواست تا از قطعنامه ۲۴۵۱ شورای امنیت حمایت کند.
نقش ایران در سوریه و لبنان نیز از جمله مواردی بود که کشورهای اروپایی نسبت به آن ابراز «نگرانی عمیق» کردند. در این بیانیه از تهران خواسته شده است با استفاده از نفوذ خود بر دولت سوریه از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در این کشور و ارسال کمک‌های بشردوستانه حمایت کند.
اعضای اتحادیه اروپا در این بیانیه تاکید کرده‌اند که سازوکار ویژه «به منظور تجارت و مبادلات مالی قانونی با ایران» تشکیل شده است.
اتحادیه اروپا ضمن ابراز علاقه به افزایش روابط دوجانبه با تهران تاکید کرد که بروکسل تمایل دارد در برخی زمینه‌ها از جمله گفت وگوهای سیاسی، حقوق بشر، تجارت، کشاورزی، انرژی، آموزش و پژوهش همکاری‌های خود با تهران را گسترش دهد.
با وجود این، بروکسل بار دیگر از ایران خواست تا مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، موسوم به FATF را تصویب و اجرایی کند. بیانیه تاکید می‌کند که اتحادیه اروپا آماده است کمک‌های فنی‌ لازم را برای اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در اختیار تهران قرار دهد.
در این بیانیه همچنین بر حمایت اعضای اتحادیه از توافق هسته‌ای با ایران تاکید شده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن ابراز خرسندی از پایبندی ایران به برجام تاکید کردند که ۱۳ بیانیه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهنده اجرای توافق هسته‌ای و «همکاری کامل» تهران با آژانس است.
کشورهای اروپایی ضمن ابراز ناخرسندی از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه بر اراده خود جهت حفظ توافق هسته‌ای تاکید کردند. این بیانیه همچنین با اشاره به ثبت سازوکار ویژه مالی از سوی بریتانیا، آلمان و فرانسه ابراز امیدواری کرده است که این کانال مالی «تاثیر مثبی بر زندگی ایرانیان» داشته باشد.

جواب وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیانیه اروپا

اما این بیانیه صادر شده توسط اروپا، از سوی ایران بی جواب نماند.
روز گذشته وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر جنبه «دفاعی» و «بازدارنده» برنامه موشکی خود اعلام کرد که این موضوع «هرگز در دستور کار مذاکره» با دیگر کشورها نخواهد بود و مرتبط کردن اجرای این سازو کار که از تعهدات ذاتي برجامی می باشد با الزامات نهادهایی چون FATF غیر قابل قبول است.
در بخش دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه آمده طرح اتهامات بی پایه ای همچون طراحی یا اقدام تروریستی در اروپا از ابتدا بی اساس و تعجب برانگیز بود. ايراد چنين اتهامات واهي و بي اساس و ابراز نگرانی اروپایی ها در شرایطی که گروه های تروریستی و جنایتکار شناخته شده و داراي شناسنامه برای جهانیان در اروپا آزادانه فعالیت می کنند، نه تنها در شرایط کنونی سازنده نیست، بلکه در راستای اهداف معانديني است که خواهان تیرگی روابط ایران با اروپا هستند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین قربانیان حملات تروریستی و به عنوان کشوری که در مبارزه با گروه هایی همچون داعش که حتی امنیت اروپا را تهدید کرده و می کنند، پیشرو و همواره پشتاز بوده است از اتحادیه اروپایی انتظار دارد تا با نگاهی واقع بینانه و به دور از استانداردهای مرسوم دوگانه به این موضوع پرداخته و با آن برخورد جدی و اقدام کند.
در مورد فعالیت های دفاعی هم همچنان که قبلا نیز اعلام شده است موضوع فعالیت های دفاعی ایران صرفا دفاعی، بازدارنده و بومی است و اين موضوع هرگز در دستور کار مذاکره ما با دیگر کشورها نبوده و نخواهد بود. اعتقاد راسخ داریم طرح این گونه موضوعات در شرایط فعلی منطقه ای و تهدیدات آشکار علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران سازنده، كارساز و مفيد نبوده و همسو با امنیت منطقه و منافع واقعی اروپا نیست. جمهوری اسلامی ایران اکیدا به کشورهای اروپایی توصیه می کند که نگاه واقع بینانه ای به حوادث و مسائل منطقه ای داشته باشند و تحت تاثیر جریانات و القائات عناصر مخالف صلح، ثبات و امنیت پايدار منطقه و توسعه روابط میان دولت ها و ملت ها قرار نگیرند. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت وگو، تعامل و راهکارهای سیاسی برای حل و فصل تمامی بحران های منطقه ای حمایت می کند.
جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می کند. عملکرد چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران، به خوبی نشانگر جدیت کشورمان در جهت ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین المللی از طریق همکاری های سازنده و سازوکارهای مبتنی بر گفت وگو است.
در پایان این بیانیه آمده که جمهوری اسلامی ایران خواستار تعامل سازنده و مبتنی بر منافع و احترام متقابل با اتحادیه اروپایی است. تجربه گفت وگوها و همکاری های ایران و اتحادیه اروپا به خصوص تجربه به دست آمده طی ساليان گذشته، به ویژه در سه سال اخیر نشان می دهد ظرفیت ها و فرصت های زیادی برای همکاری و توسعه روابط میان دو طرف وجود دارد. امیدواریم با عملی شدن تمامی تعهدات اروپا شاهد تعمیق روابط دو طرف در کوتاه ترین زمان باشیم.
خواندن 325 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395