چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 10:15

چالش شهرک صنعتی سپیدرود با همت شرکت برق منطقه ای استان گیلان رفع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصر اقتصاد – رشت: حسن سامری، همزمان با آغاز دهه مبارک فجر دو پروژه ملی و کلنگ زنی یک پروژه زیربنایی برق منطقه ای گیلان با اعتباری بالغ بر 1160 میلیارد ریال با حضور استاندار و مسئولین شهرستان رشت در مسکن مهر به بهره برداری رسید.
عظیم بلبل آبادی مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان، در مراسم افتتاح و بهره برداری از دو پروژه ملی و زیربنایی پست 63.20 کیلوولت رشت با بیان اینکه انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با یاد امام و شهدای گرانقدر همیشه جاویدان است، گفت:  نظام مقدس جمهوری اسلامی با رهبری های حکیمانه مقام معظم رهبری با کسب پیروزی های غرور آفرین در همه عرصه های داخلی و بین المللی، برگ زرینی را رقم می زند که در تاریخ ماندگار است.

 ظرفیت تولید نیروگاهی حدود 6 برابری را شاهد هستیم

 
بلبل آبادی به مقایسه وضعیت صنعت برق در اوایل انقلاب با زمان حاضر پرداخت و گفت: در اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، تعداد نیروگاه های منصوبه در استان گیلان 3 نیروگاه و مجموع ظرفیت نامی تولید آنها 497.5 مگاوات بوده است در حالیکه امروز و پس از 40 سال پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت برق گیلان از 8 نیروگاه بزرگ و کوچک با ظرفیت نامی تولید 2826.5 مگاوات بهره می برد که در این زمینه یک افزایش ظرفیت تولید نیروگاهی حدود 6 برابری را شاهد هستیم.
 
ظرفیت نامی پست های انتقال و فوق توزیع نشانگر رشد حدود 10 برابری است
مدیر عامل شرکت سهامي برق منطقه اي گيلان به مقایسه وضعیت پست ها پرداخت و گفت: در اوایل انقلاب، ظرفیت نامی پست های انتقال و فوق توزیع شامل 13 پست به میزان 746 مگاولت آمپر بوده است که این مقدار در حال حاضر به تعداد 69 پست به ظرفیت نامی حدود 7281 مگاولت آمپر افزایش یافته است که این آمار نیز نشانگر رشد حدود 10 برابری است.

 طول خطوط در حال بهره برداری رشد حدود 4 برابری داشت

 
 وی با مقایسه وضعیت خطوط انتقال و فوق توزیع در اوایل انقلاب با زمان حاضر، گفت: طول خطوط در حال بهره برداری در اوایل انقلاب معادل 722.4 کیلومتر مدار بوده است که در حال حاضر به میزان حدود 2845 کیلومتر مدار افزایش یافته است و در این بخش هم با رشد حدود 4 برابری روبه رو هستیم.
این مقام مسئول با اشاره به افتتاح سه پروژه برق گیلان در ایام دهه فجر، گفت: در ایام دهه فجر سه پروژه بهره برداری می شود که این پروژه ها شامل خط دومداره 63 کیلوولت شهرصنعتی سپیدرود، لاکان، خط چهار و دو مداره 63 کیلوولت و همچنین پست 63.20 کیلوولت مسکن مهر رشت هستند.
 
این پروژه موجب افزایش ضریب اطمینان شبکه فوق توزیع شهرستان رشت خواهد شد
 
مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای استان گیلان در تشریح این پروژه ، افزود: این پروژه علاوه  بر تامین برق مورد نیاز ساکنین مسکن مهر، سبب خروج پست جنوب رشت از شرایط بحرانی و در نهایت موجب افزایش ضریب اطمینان شبکه فوق توزیع شهرستان رشت خواهد شد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان در ادامه این مراسم و کلنگ زنی احداث نیروگاه 25 مگاواتی مولد مقیاس کوچک مسکن مهر رشت گفت: این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی در محدوده مسکن مهر رشت احداث می شود.
این مقام مسئول در شرکت برق منطقه ای اعلام کرد: هزینه اجرای این نیروگاه بالغ بر 80 میلیارد تومان برآورد شده است. نیروگاه مذکور با اتصال به باسبار 20 کیلوولت پست 63/20 کیلوولت مسکن مهر رشت، علاوه بر تامین برق مطمئن مشترکین ساکن در محدوده، موجب تقویت شبکه برق شهرستان رشت می شود.
وی در پایان یادآور شد: با راه اندازی سیستم CHP نیروگاه، تامین سیستم گرمایشی مورد نیاز واحدهای مسکونی و تجاری موجود در مسکن مهر با فراهم نمودن تمهیدات لازم امکان پذیر خواهد بود.

 پست میرزا کوچک رشت از مطالبات جدی شهرک صنعتی سپیدرود به شمار می آید

 
دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان در این مراسم با اشاره به بهره برداری از  در دهه فجر سالجاری بیش از 330 پروژه در شهرستان رشت،  گفت: در ایام مبارک دهه فجر سالجاری ، بیش از 330 پروژه با اعتبار 508 میلیارد تومان در شهرستان رشت به بهره برداری می رسد.
استاندار گیلان با تاکید بر اهمیت پست میرزا کوچک رشت،افزود: پست 63.20 کیلوولت میرزا کوچک رشت از مطالبات جدی واحدهای صنعتی واقع در شهرک صنعتی سپیدرود به شمار می آید.
 
با همت شرکت برق منطقه ای گیلان، گام دیگری برای افزایش ظرفیت شغلی برداشته شد
 
وی با بیان اینکه با بهره برداری از این پست، واحدهای صنعتی واقع در شهرک صنعتی سپیدرود مشکلی برای تامین برق مورد نیاز و همچنین اجرای طرح های توسعه ندارند، خاطرنشان کرد: متقاضیان تاسیس واحدهای صنعتی جدید نیز از مزایای این پروژه بهره مند خواهند شد و به این ترتیب، با همت شرکت برق منطقه ای استان گیلان، گام دیگری برای افزایش ظرفیت شغلی در بخش صنعت استان برداشته شد.استاندار گیلان ضمن تقدیر از مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان گفت: مهمترین مشکل و چالش طرح توسعه واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی سپیدرود با همت شرکت برق منطقه ای استان گیلان با بهره برداری پروژه پست63.20 كيلوولت میرزاکوچک رشت رفع شد.
سالاری با اشاره به اینکه باید با چنین پروژه هایی باید امید در جامعه را ترویج و زنده نگه داریم، افزود: روند فعالیتها و حرکت ها، روندی رو به رشد و حرکت به سمت جلو است .
 
این پروژه یک سال و نیم جلوتر از زمان پیش بینی شده به بهره برداری رسید
 
بلبل آبادی در پایان این مراسم و در گفتگویی گفت: پروژه میرزا کوچک از اسفند ماه سال 1395 در زمینی به مساحت 7250 مترمربع با ظرفیت نامی 80 مگاولت آمپر شروع شد و خوشبختانه قبل از ایام الله دهه فجر سال 1397 به بهره برداری رسید.
وی افزود: قسمت اعظم تجهیزات فشار قوی شامل کلیدهای 63 کیلوولت، ترانسفورماتورهای ولتاژ جریان 63 ، ترانسفورماتورهای قدرت،  ترانس تغذیه زمین ، تابلوهای 20 کیلوولت، تابلوهای کنترل حفاظت و ... با اتکا به توان داخلی متخصصین داخل کشور ساخته شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان در ادامه یادآور شد: این پروژه بصورت کلید در دست توسط شرکت مبنا نیرو از پیمانکاران داخلی، احداث و راه اندازی شده است و مشاور این پروژه هم شرکت مشاور مشانیر  می باشد.
این مقام مسئول تصریح کرد: این پروژه آماده برقرسانی برای صنایع مستقر در شهر صنعتی سپیدرود رشت است و با احداث این پست، بار دو پست 20/63 مجاور کاهش پیدا می کند و با آزاد شدن ظرفیت پستهای مجاور که وظیفه تامین برق مردم شهر رشت را بعهده دارد پایدارتر و بهتر تامین می شود.
وی با اشاره به اینکه با پیگیریهای انجام شده ، این پروژه پیش از زمان تعیین شده به بهره برداری رسید،خاطرنشان کرد: تامین منابع این پروژه باید توسط شهرک و استانداری انجام می شد اما با توجه به تاخیر شهرک در تامین منابع سهم خود این پروژه یک سال و نیم جلوتر از زمان پیش بینی شده به بهره برداری رسید.
 
برای اولین بار در کشور از ترانسفورماتورهای کم صدا داخلی در گیلان استفاده شد
 
بلبل آبادی در ادامه به پروژه افزایش ظرفیت ترانسفورماتور از 60 به 80 مگاولت آمپر در چهارراه پورسینای رشت اشاره کرد و افزود: شرکت برق منطقه ای استان گیلان  برای اولین بار در سطح کشور از ترانسفورماتورهای 20/63 کم صدا داخلی استفاده کرد که به دلیل صدای کم در مناطق مسکونی به راحتی قابل استفاده است و هنوز در دیگر استانهای کشور به بهره برداری نرسیده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای در پایان گفت: ترانسفورماتورهای ویژه مناطق مسکونی  در 4 پروژه استان گیلان به بهره برداری رسیده است.
خواندن 261 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395