چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 09:09

اطلاعات تکميلي

  • پیروزبخت:

اجرای استانداردها موجب رونق صنایع می شود نه تعطیلی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس سازمان استاندارد ایران ضمن رد برخی تبلیغات و فضاسازی ها در خصوص سخت گیری های سازمان استاندارد و منجر به تعطیلی شدن برخی صنایع، اعلام کرد که از سال 92 تا کنون بیش از یک هزار واحد صنعتی موفق به کسب نشان استاندارد اجباری و تشویقی شده اند که این موضوع بیانگر رونق تولید در کشور است.

نیره پیروزبخت در نشست خبری روز گذشته خاطر نشان کرد: تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش استاندارد اجباری و تشویقی از 21 هزار و 960 مورد در سال 92 به 23 هزار و 903 مورد تا به امروز رسیده است.
استانداردهای 85گانه خودرویی باز هم یکی دیگر از موضوعات اصلی این نشست خبری شد. با وجود اصرار خبرنگاران مبنی بر اعلام تولید کنندگان متخلف در این زمینه، پیروزبخت گفت که هنوز مشخص نشده کدام خودروها از چرخه تولید خارج می‌شوند و تا زمانی که ارزیابی صددرصدی صورت نگیرد، نمی‌توانیم موارد را اعلام کنیم.

تحریم ها بر اجرای استانداردهای 85گانه خودرو تاثیر گذاشته است

رئیس سازمان استاندارد ایران در خصوص دلایل این موضوع توضیح داد: استانداردهای خودرویی ساده نبوده و زمان نیاز است تا واحدهای تولیدی بتوانند آن ها را عملیاتی کنند و بازرسی ها از ابتدای دی ماه امسال آغاز شده است. وی ادامه داد: شرایط تحریم بر اجرای استانداردهای 85گانه نیز تاثیر گذاشته است، برخی از آزمون ها باید در خارج از کشور برگزار شود و سازمان استاندارد قادر به اجرای آنها نیست. بنابراین رایزنی هایی دراین زمینه در حال انجام است.
پیروزبخت افزود: از سوی دیگر اجرای برخی از این استانداردها مستلزم استفاده از قطعاتی است که کاربردهای دوگانه دارد؛ به همین دلیل ممکن است خودروسازان با مشکل مواجه شوند.
رئیس سازمان استاندارد ایران تاکید کرد: نباید سنجش استانداردهای خودرو را با مسائل سیاسی و اجتماعی منحرف کنیم.
کیفیت بنزین مناسب است
پیروزبخت در خصوص کیفیت بنزین نیز توضیح داد: نمونه برداری ها در دوره گرم انجام شده و مشکلی نبوده است. در دوره سرد هم ‌از دی ماه آزمایش‌ها آغاز شده که هنوز نتایج حاصل نشده است.
وی تاکید کرد: اکنون کیفیت بنزین در ایران مناسب است.
رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین تاکید کرد که بر اساس قانون هوای پاک، استاندارد سوخت خودرو بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست بوده و سازمان استاندارد و وزارت نفت تنها به عنوان سازمان های همراه دراین زمینه همکاری می کنند.
پیروزبخت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره مصرف بالای سوخت در خودروها و احتمال نیاز به واردات بنزین در آینده اظهار کرد که مصرف خودروهای داخلی که تاییدیه دریافت کرده‌اند، معقول و منطقی است.

سلامت و ایمنی مردم، خط قرمز سازمان ملی استاندارد

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین با تاکید بر این‌که خط قرمز سازمان ملی استاندارد، سلامت و ایمنی مردم فارغ از هر شرایطی است، تصریح کرد: اینکه به بهانه تحریم کوتاهی در سطح کیفی محصولات انجام شود مورد پسند ما نیست، اما سازمان ملی استاندارد شرایط همکاری با واحدهای تولیدی را سهل کرده و با توجه به این‌که امسال، سال حمایت کالای ایرانی است، اعلام کردیم که سازمان ملی استاندارد به عنوان مشاور واحدهای تولیدی و نه پلیس آن‌ها فعالیت می‌کند.

صادرکنندگان با قوانین استاندارد صادراتی آشنا شوند

صادرات و استاندارد کالاهای صادراتی، موضوع دیگری بود که پیروزبخت در پاسخ به خبرنگاران در مورد آن توضیح داد.
به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در تفاهمنامه هایی که با سایر کشورها منعقد می شود، استانداردهای دو کشور رد و بدل شده و ارزیابی ها صورت می گیرد تا اگر اختلافی وجود داشته باشد، استانداردها را پس از بررسی به تولید کننده اعلام کنیم.
وی توضیح داد: صادرات به سایر کشورها با سه حالت صورت می گیرد. حالت اول، رعایت استانداردهای ملی ایران در صورت توافق با کشور مقابل است، حالت دوم صادرات مطابق با استانداردهای کشور مقابل بوده و حالت سوم هم این است که هیچ استانداردی مد نظر نباشد و کشور مقابل شرایط فنی خود را با تایید مراجع، ارائه دهد تا ما بر اساس آن ها، کالاها را آزمایش کنیم.
متاسفانه برخی گزارش ها حاکی از آن است که برخی صادرکنندگان یا کشورهای مقابل، خیلی از این قوانین اطلاع نداشته به همین دلیل دچار مشکل می شوند.

تدوین ۲۸ استاندارد بین‌المللی تا سال97


پیروزبخت در ادامه از تدوین ۲۸ استاندارد بین‌المللی تا سال ۱۳۹۷ توسط ایران خبر داد و گفت: تا سال ۱۳۵۷ هیچ استاندارد بین‌المللی توسط ایران تدوین نشده بود و ۱۰ مورد از استانداردهای بین‌المللی تهیه شده در ایران نیز در پنج سال گذشته انجام شده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تدوین 2هزار و 220 استاندارد ملی گفت: تعداد استانداردهای ملی در حال حاضر به ۳۲ هزار و ۸۱۷ مورد رسیده که ۱۰ هزار و ۶۰۰ مورد آن در پنج سال اخیر انجام شده است.
وی همچنین تعداد اقلام فرآورده‌های تولید داخل را که تا سال ۵۷ مشمول استاندارد اجباری بودند، ۲۸ مورد عنوان کرد که این عدد در سال ۱۳۹۷ به ۳۹ هزار و ۵۰۰ مورد رسیده است.
به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران رتبه ایران در سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) نیز در سال جاری ۱۰ پله صعود داشته و از رتبه ۳۲ در سال ۱۳۹۲ به رتبه ۲۲ رسیده است.
پیروزبخت همچنین عضویت یک خانم ایرانی در میان هیات مدیره ۱۵ نفره سازمان بین‌المللی استانداردسازی در تاریخ عضویت ایران در این سازمان را از جمله فعالیت‌های ارزنده بین‌المللی سازمان ملی استاندارد خواند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تاکید دولت دوازدهم بر استفاده از ظرفیت خانم‌ها در پست‌های مدیریتی از انتصاب پنج خانم به سمت مدیرکل در استان‌ها خبر داد.
خواندن 236 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395