سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 23:00

آغاز سفرهای نوروزی همزمان با نمایشگاه گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری در آستانه فرا رسیدن تعطیلات نوروز با هدف ارائه تورهای مسافرتی و با همراهی وزرای گردشگری عراق و افغانستان در تهران برگزار می‌شود.

ولی تیموری، معاون گردشگری در نشست خبری روزگذشته با تشریح برنامه‌های دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته، با این اعتقاد که نمایشگاه زمینه‌ای برای معرفی توانمندی‌ها و فرصتی برای تعامل بین دست‌اندرکاران گردشگری است، افزود: یک فرصت استثنایی در نمایشگاه دوازدهم ایجاد شده، چرا که در فاصله زمانی مناسبی تا نوروز برگزار خواهد شد و هدف از آن ارائه پکیجیا تورهای سفر برای جلب نظر خانواده‌های ایرانی بوده است.
وی به ویژگی دیگر نمایشگاه امسال اشاره کرد و افزود: همه اجزای مورد نیاز سفر از حمل و نقل گرفته تا اقامت کنار هم و در یک سالن از این نمایشگاه قرار داده شده تا بازدیدکننده‌ها مجبور نباشند برای برنامه‌ریزی سفر به سالن‌های متعدد سرکشی کنند.
"شما" شبکه ویژه گردشگری می‌شود
او با بیان اینکه نگاه نمایشگاه امسال به سمت تنظیم سفرهای گروهی و برنامه‌ریزی شده است، به دیگر فعالیت‌های همزمان با این رویداد اشاره کرد و گفت: رونمایی از تفاهم‌نامه همکاری با صدا و سیما برای آغاز به کار شبکه تلویزیونی «شما» به عنوان شبکه ویژه گردشگری، امضای سند تصویرسازی ایران در خارج از کشور با وزارت امور خارجه و امضای سند همکاری با سازمان فرهنگ و ارتباطات از جمله رویدادهای در حاشیه‌ این نمایشگاه خواهد بود.
وی اضافه کرد: یکسری برنامه‌ها هم به این نمایشگاه نرسید که از آن جمله هماهنگی با شش دستگاه برای تهیه برند گردشگری بود که ممکن است در یکی دو هفته آینده به سرانجام برسد.
معاون گردشگری درباره امضای تفاهم‌نامه‌های تکراری در این نمایشگاه توضیح داد: این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی نبوده بلکه سند همکاری بوده است که زمان‌بندی دارد. قرار است در حاشیه نمایشگاه درباره اجرای این تفاهم‌نامه‌ها توافق شود.

نمایشگاهی ارزان برای ایرانی‌ها گران برای خارجی‌ها

فرهاد امینیان، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با بیان اینکه استقبال از حضور در این نمایشگاه بسیار عالی بوده و با توجه به محدودیت فضا امکان پاسخ به درخواست‌های مازاد وجود نداشته است، افزود: سالن‌های پارسال به نمایشگاه امسال اختصاص داده خواهد شد. ۳۱ استان برخلاف سال‌های گذشته در نمایشگاه دوازدهم حضور پررنگ‌تری خواهند داشت. ۶۶۰ شرکت ایرانی با بالاترین میزان مشارکت در ۱۲ سال گذشته و ۶۱ درصد رشد نسبت به دوره‌های پیشین در این نمایشگاه حاضر خواهند شد. ۵۷ شرکت خارجی از ۱۲ کشور ترکیه، مالزی، سنگاپور، تایلند، ایتالیا، اندونزی، افغانستان، پاکستان، آلمان، هندوستان، ویتنام و کامبوج نیز حضور پیدا می‌کنند.
به گفته او، سال گذشته ۲۰ کشور خارجی در این نمایشگاه حضور داشتند که برخی از آنها امسال از طریق نمایندگی ایرانی در نمایشگاه شرکت می‌کنند.
امینیانیادآور شد: ۷۰ درصد از فضای نمایشگاه گردشگری امسال به استان‌ها اختصاص یافته است و تهران از تمرکز کمتری به نسبت دوره‌های پیشین این نمایشگاه برخوردار است.


او درباره تفاوت قیمت غرفه‌های ایرانی و خارجی گفت که هر متر غرفه برای ایرانی‌ها۱۲۰ هزار تومان و برای خارجی‌ها۲۰۵یورو بدون غرفه‌سازی، است.
او درباره هزینه تمام شده این نمایشگاه، گفت: عدد مشخصی ندارم اما برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی۲.۵ تا ۳ میلیارد تومان هزیه دارد.

حضور وزیر عراق و افغانستان در تهران

فائزه بهزادنژاد، سرپرست دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی نیز از اقدامات انجام شده در بخش بین‌الملل این نمایشگاه سخن گفت و افزود: طبق پروتکل‌های بین‌المللی از ۳۲ وزیر کشور هدف برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده که تا کنون وزیر عراق قطعی شده است. همچنین قرار است هیأتی از افغانستان که در رأس آن معاون گردشگری این کشور قرار دارد به ایران سفر کند تا در حاشیه کمیته فنی همکاری‌های گردشگری دو کشور تشکیل شود.
وی اضافه کرد: برخی از کشورها نیز درخواست‌هایی را برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و دیگر رویدادها ارائه کردند که نتیجه آن تا زمان برگزاری نمایشگاه مشخص خواهد شد.
تیموری، معاون گردشگری اضافه کرد: وزیر گردشگری بلغارستان نیز برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده است.
محمدابراهیم لاریجانی، دبیر دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته هم از حضور هیأت‌های گردشگری خبر داد و گفت: هیئت تجاری از پاکستان با 8 آژانس دفاتر خدمات مسافرتی به ایران می آیند، همچنین به احتمال قوی هیئتهایی از عمان، روسیه و چین در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
دبیر دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته در ادامه درباره حضور هیأت‌های خارجی این توضیح را داد که دعوت از شخصیت‌های رسمی کشورها بر اساس یک پروتکل انجام می‌شود که تا کنون ۳۲ وزیر دعوت شده‌اند. این کار بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.
وی افزود: حضور هیأت‌های گردشگری عراق و افغانستان برای ایران اهمیت زیادی دارد، چرا که ۵۰ درصد از گردشگران ورودی به ایران از این دو کشور هستند. با توجه به شرایط حاضر شاید حضور یک وزیر اروپایی به اندازه وزرای این دو کشور برای ایران خوشایند نباشد.

دولتیک رالز به این نمایشگاه نداده است

دبیر دوازدهمین نمایشگاه گردشگری درباره بودجه این نمایشگاه توضیح داد: نمایشگاه خودگردان است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگرییک رالر برای آن پرداخت نمی‌کند. بودجه دولتی هم برای آن وجود ندارد.
لاریجانی اضافه کرد: روند کار به این شکل است که فضای نمایشگاه به شرکت‌ها واگذار می‌شود، بخش عظیمی از پول آن به سازمان توسعه تجارت با عنوان اجاره غرفه‌ها پرداخت می‌شود. بخش دیگری از طریق شرکت سهامی نمایشگاه‌ها برای تبلیغات و ساماندهی نمایشگاه هزینه می‌شود.
این نمایشگاه از ۲۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری تهران با حضور ۳۱ استان، ۶۶۰ شرکت ایرانی و ۵۷ شرکت خارجی برگزار می‌شود.
خواندن 246 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395