سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 08:41

بلوغ نظامی چهل ساله در تعاملات بین المللی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

نفی یا تایید صد درصد و نگاه سیاه و سفید به اطراف در شأن نظامی که در این روزها چهل سالگی آن را بزرگ می داریم، نیست و مهمتر آن که جمهوری اسلامی در بسیاری از مقاطع تاریخی حتی در سال های جوانی خود نیز ثابت کرده در هیچ یک از ابعاد به خصوص در تعاملات بین المللی قائل به نگرش تک بعدی نبوده و نیست؛ بنابراین آنچه این روزها در قبال نفی موضوعی مانند FATF و لوایح چهارگانه مربوط به آن از سوی برخی از رسانه ها منعکس می شود نمی تواند نظر غالب در نظام جمهوری اسلامی تلقی شود، بلکه در بهترین حالت آن نگاه بخشی از نظام است که نسبت به تعاملات بین المللی ایران نگران هستند؛ این در حالی است که بلوغ دیپلماسی ایران در این چهار دهه به دوست و دشمن اثبات شده است.

اما متاسفانه ادبیات به کار گرفته شده از سوی جریانی که در مخالفت با عضویت ایران در کنوانسیون بین المللی FATF فعالیت می کند به گونه ای القاء می کند که گویی تمامی ارکان نظام قافد قدرت استدلال بوده و تمامی این نهادها در حال هل دادن نظام جمهوری اسلامی ایران به داخل پرتگاهی هستند که تمام داشته های چهل ساله اخیر را خواهد بلعید.
متاسفانه این نوع عملکرد از سوی مدعیان دفاع از ولایت فقیه در وهن علنی رهبری تا جایی پیش می رود که تمامی نظارت و هدایت های صورت گرفته از سوی ایشان را در جریان مذاکرات بین المللی ایران به نوعی اشتباه تلقی می کند.
در چنین ساختار تفکری متاسفانه گویی جمهوری اسلامی ایران هنوز نظامی نابالغ است و این توانایی را ندارد که ضمن تعامل با جامعه جهانی از منافع خود دفاع کند.
نتیجه چنین تفکری ترد ایران از جامعه جهانی و منزوی سازی نظامی است که حداقل ثابت کرده است مردمی ترین ساختار حکومتی را در منطقه خاورمیانه داراست.
از سوی دیگر در جریان مخالفت های صورت گرفته با عضویت ایران در کنوانسیونFATF  به عمد تلاش می شود منافع داخلی این کنوانسیون که می تواند به ابزاری برای اصلاح نظام آشفته بانکی کشور باشد، نادیده گرفته شود. شفافیت های مالی که بانک مرکزی با اجرای استاندارهای FATF در تعاملات پولی داخلی کشور به اجراء می گذارد و نظام بانکی نیز به دلیل منافع آن در تبادلات داخلی و خارجی به آن تن خواهند داد، می تواند موجب پیشگیری بسیاری از مشکلات این نظام شود؛ مشکلاتی مانند اختلاس های گسترده یا رشد و ورشکستگی موسسات مالی مجاز و غیر مجازی که در سالهای اخیر بسیار شاهدشان بودیم و به نوعی ریشه بسیاری از معضلات اقتصاد کلان کشور محسوب می شود.
متاسفانه بسیاری از مخالفت ها نه از سر دلسوزی برای منافع ملی که ریشه در تعارضات سیاسی و جناحی دارد و از مجمع تشخیص مصلحت نظام که نهادی فراجناحی است، انتظار می رود تنها و تنها با لحاظ کردن منافع ملی به عنوان خط قرمز خود با لوایح چهارگانه برخورد کند و نشان دهد نظام جمهوری اسلامی ایران در چهل سالگی خود به سطحی از بلوغ رسیده که در تعامل های بین المللی حضوری موثر و مبتنی بر مبانی ایدئولوژک و منافع ملی اش دارد.
خواندن 251 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395