یکشنبه, 14 بهمن 1397 ساعت 14:48

  مستند " چهل" مظهر بلوغ رسانه ای در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: مستند ترکیبی "چهل" به مناسبت چهل سالگی انقلاب به تهیه کنندگی" عبدالله عبدی" در 10 قسمت 55دقیقه ای تهیه و تولید شده است و در دهه فجر پخش می شود.

عبدالله عبدی تهیه کننده، کارگردان و سردبیر مستند " چهل" در گفت و گو با عصراقتصاد درباره این برنامه گفت: مستند "چهل" درباره موضوعات مرتبط با چهل سالگی انقلاب است. این برنامه مسیر چهل ساله انقلاب اسلامی را در قاب تلویزیون آورده و نگاه آن بیشتر در حوزه های اقتصادی است.
وی افزود: مستند "چهل" ده موضوع دارد که در هر برنامه سعی می کند سرفصل ها را در حد بضاعت زمان برنامه بررسی کند. موضوعات این مستند عبارتند از : صنعت که شامل دو حوزه خودرو و فولاد می شود، نیرو، کشاورزی، پتروشیمی ها، انرژی، انرژی هسته ای و دستاوردهای ایران در این حوزه، سلامت، صنایع دانش بنیان، آموزش و دانش و راه و مسکن.
تهیه کننده مستند "چهل" بیان کرد: در این برنامه ها از تصاویر و منابع آرشیو رسانه ملی که دیده نشده یا کمتر دیده شده، استفاده کرده ایم . در کنار آن ها تصاویری که بیشتر دیده شده با همکاری آرشیو و لابراتوار سازمان با رنگ و نمایی دیگر عرضه می شود.
عبدی اظهار کرد: این مستند کار گروه اقتصاد شبکه 5 تلویزیون است و بین 50 تا 55 دقیقه زمان پخش هر برنامه است. در هر برنامه نیز کارشناسان متفاوت و متعددی حضور دارند و شاید به جرات بتوان گفت که به دلیل تعدد حضور چهره های تاثیرگذار در روند شکل گیری انقلاب و تحلیل های کارشناسانی که امروز در کشور هستند ، و تفاوت دیدگاه هایی که این افراد با یکدیگر دارند، یکی از پرتعدادترین و موثق ترین برنامه های صدا و سیما است.
وی با اشاره به اشخاصی که در این مستند حضور دارند، گفت: سراغ افرادی رفته ایم که خود درجریان انقلاب اسلامی ایران نقش آفرین بوده اند و سعی کردیم با تمامی جریانات فکری، آرا و اندیشه های مختلف که دعوت ما را پذیرفتند گفت و کنیم . از گرایش های مختلف سیاسی برای حضور در برنامه دعوت کردیم و تا جایی که دعوت برنامه چهل را پذیرفتند به سراغشان رفته ایم.
وی ادامه داد: برنامه "چهل" از ابتدای دهه پنجاه شمسی آغاز می‌شود؛ نگاهی به حوادث آن دوران دارد و بعد از آن سیر تحولات چهل ساله انقلاب اسلامی ایران را از بیان صاحب نظران و کارشناسان روایت می کند. حدود 80 چهره در این برنامه حضور دارند و از افرادی هستند که در این دوران مسئولیت داشتند مانند محمدهاشمی رفسنجانی، عابدجعفری، احمد توکلی، کرباسیان، مرحوم نبوی، حداد عادل، محمد غرضی، اکبر صالحی، محسن رفیق دوست، صادق زیباکلام و ...
تهیه کننده مستند "چهل" افزود: یکی از موارد جذاب در این برنامه گفت و گوی اینترنتی و تولیدی با اردشیر زاهدی وزیر خارجه پیش از انقلاب، داماد محمدرضا پهلوی و آخرین سفیر رژیم شاهنشاهی در آمریکا است که گفت و گوی بسیار مهمی است که قطعا بخش های مهمی از آن پخش خواهد شد که برای مخاطب تفاوت و تازگی دارد.
وی به همکاری و توجه بسیار خوب آرشیو مرکزی سازمان صدا و سیما اشاره کرد و گفت: با کمک همکاران بخش آرشیو سعی کردیم میراث و گنجینه رسانه ملی را در معرض دید مخاطبان قرار دهیم. منابعی که به وجاهت استنادی در این مستند کمک بسیار زیادی کرد. مشارکت معنوی ارگان ها، نهادها و کارگزاران نظام را نیز همراه داشتیم. بیش از 300 ارگان در این مستند به لحاظ اطلاعاتی و ارائه منابع اطلاعاتی مشارکت کردند.
عبدی افزود: تصویربرداری این مستند در استان های مختلف انجام شده به غیر از اینکه کارشناسان صحبت می کنند ما تصویربرداری زمینی و هوایی بخشی از آخرین دستاوردهای انقلاب را در حوزه های موضوعی ده گانه برنامه در بیش از 20 استان و از بیش از 30 پروژه انجام داده ایم.
کارگردان و سردبیر مستند " چهل" گفت: در مستند چهل سعی کردیم که از منظر مردم، مصاحبه شوندگان را پرسشگری کنیم و بی پرده آن ها را به چالشی برای بیان حقایق و رویدادهای این سال ها دعوت کردیم. این برنامه در 3 ماه تولید شد و امیدواریم ماحصل تلاش های تیم بیش از 50 نفره تولید این برنامه که بر طبق رهنمودهای ریاست محترم سازمان و معاونت صدا و سیما اتفاق افتاده، مورد توجه مردم قرار بگیرد.
وی درخصوص مشکلاتی که در تولید مستند "چهل" با آن روبرو بودند، گفت: در تولید برنامه ها مشکلات فنی و محتوایی زیاد است اما یکی از مشکلاتی که در تولید مستند چهل با آن روبرو بودیم این بود که برخی از کارگزاران نظام و کسانی که مسئولیت داشتند، حاضر به صحبت نشدند با توجه به اینکه به آن ها قول تضمین دادیم که در کلام آن ها امانت داری شود اما برخی از آن ها کم لطفی کردند. ما از جانب مردم از این مسئولان پیگیری کردیم که در این چهل سال که انقلاب در اختیار آن ها بوده چه کرده اند اما برخی از آن ها حاضر به پاسخگویی نبودند.
وی افزود: برخی از سازمان های اقتصادی و نهادهای مالی نیز علی رغم مکاتبه رسمی ما، از همکاری با برنامه ابا کردند البته این ها مشکلات نبوده است چرا که آنها از فرصت اینکه بخواهند با مردم صحبت صادقانه داشته باشند، خود را محروم کردند. 
عبدی با تاکید بر منحصر به فرد بودن این مستند گفت: با این برنامه ما در چهل سالگی انقلاب بلوغ رسانه ای را شاهد هستیم که حاضر هستیم حتی با کسی که در رژیم پهلوی نیز بوده گفت و گو کنیم و دیدگاه های او را نیز بشنویم  وعلی رغم سم پاشی هایی که برخی رسانه ها می کنند مانعی برای پخش آن وجود ندارد.

 

خواندن 655 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395