سه شنبه, 09 بهمن 1397 ساعت 12:24

ساخت ماهواره پیام 2 سه سال زمان نیاز دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پس از پرتاب ناموفق ماهواره پیام، سفارش ساخت ماهواره پیام 2 به دانشگاه امیر کبیر داده شد، گفت: فاز طراحی این ماهواره اکنون آغاز شده و پیش بینی می شود ساخت آن سه سال دیگر به پایان برسد.

 محمد جواد آذری جهرمی روز سه شنبه در حاشیه همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفارش ساخت ماهواره پیام 2 به سرعت پس از اینکه اشکالاتی در مدار پرتاب ماهواره پیام به وجود آمد، با 40 برابر دقت به دانشگاه امیر کبیر ارائه شده است و اکنون تلاش برای ساخت این ماهواره آغاز شده است.
وی ادامه داد: تجربه ای که از طراحی، مراحل و قرار دادن مدار بر ماهواره پیام امیر کبیر حاصل شد بسیار ارزشمند بود و ایرادهایی که در پرتاب ماهواره وجود داشت در کمیته ای که به این منظور در وزارت دفاع تشکیل شد مورد بررسی قرار گرفت و برطرف شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآورشد: اکنون منتظر هستیم وزارت دفاع زمان مناسب برای قرار گرفتن ماهواره دوستی شریف که یک ماهواره سنجشی است و می تواند تصاویر را تا 6 ماه در اختیار ما قرار دهد، را تعیین کند.
آذری جهرمی تصریح کرد: مدت قرار گیری این ماهواره در مدار زمین 3 ماه خواهد بود که اثرات مهمی در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی دارد و نتایج حاصل از تجربه ماهواره شریف به طور قطع در طراحی ماهواره ظفر که در دانشگاه علم و صنعت در حال طراحی است، تاثیرگذار است.
وی بیان داشت: ماهواره ظفر در مدار 600 کیلومتری قرار خواهد گرفت و سه سال مدت زمان عملیاتی بودن آن است و تصاویری که به ما می دهد می تواند تا 15 متر رزولوشن (تصویر واضح) داشته باشد و اکنون کارهای حوزه تولید ماهواره و ارتقای دانش فضایی با جدیت در این لایه در حال پی گیری است.
وی یادآورشد: در هفته فضایی آغاز احداث اولین پارک فناوری کسب و کارهای فضا پایه را در مازندران خواهیم داشت و در این رابطه شرکت هایی مستقر شده و از جانب دولت مورد حمایت قرار می گیرند و توسعه فعالیت خود در مناطق مختلف کشور را دنبال خواهند کرد و این مساله می تواند به توسعه اشتغال منجر شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: داده های آزاد و شرکت های توانمند می توانند مشاوره لازم را در اختیار کشاورزان در خصوص اینکه چه محصولاتی کشت کنند که حداکثر سود و حداقل منابع را داشته باشد و تولیدات سالم تری به دست آورند، ارائه کنند و این خود توسعه بزرگی در حوزه اشتغال ایجاد خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص برگزاری همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن نیز گفت: اتفاق امروز این است که به همت دانشگاه علم و صنعت اولین کنفرانس توسعه کاربردهای دانش فضایی پایه ریزی می شود دستاوردهای بی نظیر در حوزه کشاورزی، محیط زیست و مدیریت منابع آب برای کشور ما خواهد داشت و می تواند اشتغال زیادی به ویژه برای مهندسان حوزه کشاورزی ایجاد کند.
آذری جهرمی بیان داشت: هدف از برگزاری این همایش آن است که توسعه کابردهای فضایی را ثبت و توصیه کند و امید است تلاش و نتایح دسترنج و پژوهش های دانشمندان حوزه فضایی در سال های پس از انقلاب و به صورت ویژه در 5 سال اخیر در زندگی روزمره مردم مورد استفاده قرار گیرد و ما در مدیریت کشور بتوانیم از آن اطلاعات حداکثر استفاده را بکنیم و این یک فضای بی نظیری است که آینده روشنی را پیش روی ما می گشاید.
آذری جهرمی اضافه کرد: با توجه به سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فضایی مبنی بر آزاد سازی اطلاعات، تمامی اطلاعات جمع آوری شده از سال های گذشته به صورت آزادانه در اختیار همه کسب و کارها قرار گرفته است.
اولین همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن با هدف بررسی چالش ها و نقاط قوت حوزه هوافضا 8 تا 10 بهمن در دانشگاه علم و صنعت ایران برپاست. 
این همایش در مراسم افتتاحیه میزبان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر شورای عالی امنیت ملی است و به همت دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان فضایی با محوریت موضوعاتی چون اقتصاد فضا، حقوق فضا، سیاستگذاری و راهبرد، علوم و فناوری فضایی، کاربردها و خدمات فضایی محورهای اصلی میزبان علاقمندان است. 
همچنین نشست های تخصصی، کارگاه های تخصصی و برگزاری نمایشگاه جانبی از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده در اولین همایش فناوری فضایی است. بعد از مراسم افتتاحیه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر شورای عالی امنیت ملی پنل تخصصی طراحی ماهواره با حضور اساتید حوزه هوافضا در دانشگاه های مطرح کشور و رئیس سازمان فضایی برای این همایش برنامه ریزی شده است. 
دکتر محمد سلیمانی مدیر گروه مهندسی ماهواره دانشگاه علم و صنعت ایران دبیر علمی این همایش و دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی، مهندس مجتبی سرادقی معاون این سازمان و دکتر وحید نیری عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران شورای سیاستگذاری همایش را تشکیل می دهند.
علاقه‌ مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی همایش space2019.iust.ac.ir مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

خواندن 164 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395