شنبه, 24 آذر 1397 ساعت 11:26

اطلاعات تکميلي

  • مزیت های صادراتی سازه‌های فلزی بررسی شد؛

ارزآوری سازه‌های فولادی رقم کوچکی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد با توجه جدی به اهمیت توسعه صادرات سازه های فولادی ایران به بازارهای منطقه ، پس از دو روز برگزاری در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذرماه ۹۷ در مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک تهران با معرفی چهره برجسته و طرح های برتر فولادی سال کشور به کار خود پایان داد .

به عقیده دو تن از اعضای هیئت‌مدیره تسفا صنعت سازه‌های فولادی کشور به‌واسطه 5 عامل نیروی کار باصرفه، انرژی ارزان، مواد اولیه داخلی، دانش فنی بالا در تولید و اجرا و همچنین موقعیت استراتژیک جغرافیای ایران دارای ظرفیت بالای تولید و صادرات بوده و برای داشتن ارزآوری قابل‌توجه در این صنعت دولت باید حامی تولیدکنندگان و صادرکنندگان باشد.

رئیس هیئت‌مدیره تسفا در حاشیه نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی سازه و فولاد بابیان اینکه کشور ایران یکی از ۱۵ کشور برتر جهان در تولید سازه‌های فولادی است گفت: محصولات فولادی ایرانی در منطقه دارای ارج‌وقرب بسیاری بوده و برندهای ایرانی در این صنعت جز بهترین محصولات کشورهای حاشیه‌ای ایران محسوب می‌شود.

سید شمس‌الدین سید صدر بابیان مطلب فوق گفت: زمان آن فرارسیده که سازه‌های فولادی نیز در کنار زعفران، فرش و خشکبار به نماد محصولات صادراتی ایران مبدل شود. البته برای رسیدن به این امر مهم نیاز است زیرساخت‌های صادراتی توسعه پیدا کند.

سید صدر بابیان اینکه بحران فعلی ارز در کشور می‌تواند به فرصت ارزآوری تبدیل شود تا کید کرد: دولت می‌تواند با سهل سازی، کوتاه کردن پرسه صادرات و کاهش بروکراسی‌های اداری گام‌های مؤثری برای حمایت از صادرکنندگان سازه‌های فولادی داشته باشد.

وی گفت: برخی از محصولات کاملاً ایرانی می‌تواند در کاهش تنش‌های تحریم‌ها اثربخش باشد و سازه‌های فولادی یکی از بهترین محصولات برای کاهش بحران‌های اقتصادی است.

مدیرعامل شرکت پای بند سازه بابیان اینکه ارزآوری توسط سازه‌های فولادی رقم کوچکی نیست گفت: اگر بتوانیم در مسیر صادرات و تولید باکیفیت سازه‌های فولادی گام‌های برداریم می‌توانیم فروش نفت را به حداقل برسانیم.

سید صدر در ادامه افزود: به‌هرروی برای ارتقای یا حفظ جایگاه صنعت فولادی ایران باید تولیدکنندگان در همه حال به کیفیت توجه داشته باشند.

* 5مزیت صادراتی سازه‌های فلزی

در ادامه نائب رئیس هیئت‌مدیره تسفا بابیان اینکه صادرات سازه‌های فولادی دارای ۵ مزیت است. گفت: داشتن نیروی کار باصرفه، انرژی ارزان، مواد اولیه داخلی، دانش فنی بالا در تولید و اجرا و همچنین موقعیت استراتژیک جغرافیای ایران باعث شده صادرات صنایع فولادی برای کشور ما منفعت زا باشد.

ابوالفضل کدخدا زاده گفت: از دهه 80 تولید سازه‌های فلزی به میزان قابل‌توجه افزایش یافت؛ و این افزایش ظرفیت باعث شده ما رقیب تولیدات و محصولات خارجی باشیم.

وی گفت: در حاضر کشور ما در خصوص تولید ورق‌ها، مقاطع فولادی و همچنین مواد اولیه تولید سازه فولادی به هیچ کشور وابسته نیست...

به گفته کدخدا زاده جنگ باعث تخریب زیرساخت‌های کشورهایی مانند عراق و سوریه شده و این کشورهای برای احیا و ایجاد نیازهای خود وابستگی زیادی به تولیدات سازه فولادی ایران دارند؛ و ازآنجایی‌که سازه‌های فلزی در اکثر واحدهای مسکونی، اداری، هتل‌های، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، صنایع نفت و پتروشیمی، فرودگاه‌ها و صدتا مکان دیگر، به‌عنوان زیرساخت محسوب می‌شود این مقاصد می‌تواند برای صادرات محصولات سازه های فلزی دارای اهمیت باشد.

نائب رئیس هیئت‌مدیره تسفا بابیان اینکه ظرفیت‌های تولید محصولات فلزی و همچنین نیازهای کشورهای مجاور دلایل محکم برای ورود ایران به بخش صادرات محصولات است گفت: صادرات سازه‌های فلزی می‌تواند وضعیت صنعت ساخت‌وساز را بهبود ببخشد. و رکود حاکم در این بخش را از بین ببرد.

وی در توضیح بهبود ساخت‌وساز بعد از رونق احداث سازه فلزی خاطرنشان کرد: بعد از برپایی سازه‌های فلزی تکمیل این سازه‌ها نیازمند صنایع دیگر مانند کاشی، سرامیک، محصولات دکوراسیونی، محصولات فونداسیون هستند که این موارد به‌واسطه رونق سازه‌های فلزی وارد چرخه تولید و مصرف می‌شوند.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی توسعه سازه فولاد ایرانیان گفت: وضعیت سازه های فلزی ایران در منطقه از نظر فناوری ساخت میزان تولید و ظرفیت تولید سازه های فولادی در رده بالا و ظرفیتی جدید برای صادرات است‌.

*سازه‌های فلزی ظرفیت جدید صادراتی ایران

ابوالفضل کدخدازاده با اشاره به اینکه سازه های فولادی در زیر ساخت توسعه مسکونی، اداری، بیمارستانی، پل، پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی ها ، ورزشگاه ها، آشیانه ها و طرح های عمرانی کاربرد دارد افزود: هم اکنون در حوزه سازه های فولادی ظرفیت‌های خوبی برای صادرات به کشورهای قطر، سوریه و عراق وجود دارد که می‌توانیم با تولید سازه های فولادی در استانداردهای جهانی، صادرات در این حوزه را به عنوان ابزاری ارزآور برای کشور تبدیل کنیم.

وی اضافه کرد: انرژی ارزان، نیروی کار متخصص و توانمندی و دانشی که در کشور وجود دارد همراه برابری آیین‌نامه‌های ساخت سازه های فولادی با آیین نامه های جهانی می تواند این ظرفیت صادراتی را برای ما دست یافتنی کند.

کدخدا زاده درنهایت گفت: دولت باید حامی تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات سازه‌های فلزی باشد چراکه این صنعت می‌تواند در اشتغال، رونق ساخت‌وساز و ارزآوری مؤثر باشد.

*نگرانی از به‌کارگیری فولاد غیراستاندارد در ساختمان ها

رئیس مرکز تحقیقات راخ، مسکن و شهرسازی از احتمال وقوع زلزله با قدرت بالای ۶ ریشتری در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: به دلیل افزایش قیمت ها نگرانی از استفاده فولاد و میلگرد غیراستاندارد در ساخت و سالهاست.

محمد شکرچی زاده  نیز در آیین اختتامیه نهمین کنفرانس ملی سازه و فولاد اظهار کرد: صنعت ساختمان از بُعد انباشت سرمایه و از حیث سهمی که در اشتغال دارد یکی از بزرگترین این صنعت در هر سطحی می‌تواند نقش موثری در توسعه کلان کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای افزایش رقابت پذیری در منطقه باید عنایت ویژه ای به ساختمان داشته باشیم افزود: اینکه گفته می‌شود سازه های فولادی در آتش سوزی از وضعیت بهتری  نسبت به سازه های بتنی برخوردار است یا بالعکس چندان مهم نیست باید بگوییم کدام یک از این 2 جواب مناسبی در آتش سوزی ها با توجه به قوانین ضوابط و دستورالعمل ها از خود نشان می دهند.

وی ادامه داد: امروز باید از سازه های کامپوزیتی در ساخت و ساز ها استفاده کنیم به عبارت دیگر می توانیم از همراهی خوب فولاد و بتن در ارتقاء ساختمان ها استفاده کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه تعداد زلزله های کشور نسبت به گذشته به دلایل زمین شناسی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است گفت: این وضعیت در منطقه کرمانشاه بیشتر مشاهده می شود. به دلیل خمیدگی  زاگرس منطقه ای خاص احتمال وقوع زلزله های با قدرت بیش از 6 ریشتر در این منطقه وجود دارد.

شکرچی زاده یادآور شد: سازه های بتنی در زلزله کرمانشاه سربلند بیرون نیامدند و نقدهایی به روش و عملکردها وارد است.ضمن اینکه سازه های فولادی نیست آنطور که باید و شاید رفتار مناسبی در زلزله نداشتند.

وی تاکید کرد: یکی از نگرانی‌های حال حاضر ما این است که بعد از افزایش قیمت ها فولاد و میلگرد های غیر استاندارد در ساخت و ساز ها مورد استفاده قرار گیرد.در این راستا سازمان ملی استاندارد باید به این موضوع به طور جدی بپردازد ضمن اینکه یکی از دغدغه‌های ما در وزارت راه و شهرسازی ارتقای کیفیت ساخت و ساز هاست.

*طرح های سازه های فولادی کشور از نظر طراحی و ساخت در کلاس جهانی قرار دارد

دبیر اجرایی نهمین کنفرانس سازه و فولاد کشور گفت: طرح های شرکت کننده در ایران کنفرانس، از نظر کیفیت، طراحی و ساخت در کلاس جهانی قرار دارد و با اضافه کردن برخی استانداردها حتی می تواند به اروپا صادر شود.

علیرضا رضاییان در حاشیه نهمین کنفرانس ملی سازه و فولاد با اشاره به اینکه طرح های سازه های فولادی کشور در ۱۰ سال گذشته پیشرفت فراوانی داشته است­ افزود: در حوزه ساخت سازه های فولادی هم اکنون در رتبه اول منطقه ­جزو چند کشور اول دنیا هستیم که می تواند از این ظرفیت در صادرات استفاده کرد.

وی اضافه کرد: طرح های سازه های فولادی که در این کنفرانس شرکت داده شد از نظر فناوری ساخت، روش های طراحی و روش های اجرایی و خلاقیت های معماری، مورد ارزیابی قرار گرفت که به جرأت می توان گفت چیزی از طرح های روز دنیا کم نداشت.

 معرفی طرح های برتر فولادی سال ۹۷

یاد آور می شود در بخش‌های مختلف شامل ارائه مقالات علمی، سخنرانی‌های کلیدی با حضور اساتید برجسته، انتخاب طرح‌های برتر سازه‌های فولادی سال کشور، انتخاب پایان‌نامه برتر سال کشور درزمینهٔ سازه‌های فولادی و مسابقات دانشجویی ساخت پل فولادی با حضور جمعی از اساتید و نخبگان داخلی و خارجی دانش و صنعت فولاد و سازه‌های فولادی در بخش‌های مختلف، برگزار شد.

از جمله بزرگ ترین رویداد تخصصی سازه های فولادی ایران ، که با هدف افزایش سطح دانش در بخش های مختلف سازه های فولادی کشور برگزار گردید ، می توان به ارائه مقالات تخصصی ، سخنرانی های کلیدی داخلی و خارجی ، انتخاب و معرفی طرح های برتر فولادی سال کشور در بخش های ساختمانی ، غیرساختمانی

و پل ، انتخاب و معرفی چهره برجسته فولادی سال کشور ، انتخاب و معرفی پایان نامه برتر فولادی سال کشور ، نهمین نمایشگاه ملی سازه و فولاد ، پانل تخصصی پانل ویژه راهکارهای کاهش هزینه های تولید و توسعه بازار سازه های فولادی و همچنین پانل تخصصی الزامات ، راهکارها و فرصت های توسعه صادرات سازه های فولادی ایران اشاره کرد .

در آئین اختتامیه این رویداد مهم علمی ، ضمن معرفی پروفسور مجتبی ازهری ، استاد برجسته دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان چهره برجسته فولادی سال کشور از وی تجلیل به عمل آمد و در بخش ساختمانی ، پروژه بیمارستان غرب تهران (آتیه ۲) به عنوان طرح برتر فولادی سال ۹۷ کشور معرفی و از شرکت پزشکی طلوع آتیه غرب به عنوان کارفرما ، مهندسین مشاور گروه ۴ به عنوان مشاور طراح ، شرکت آران سیج به عنوان پیمانکار ساخت و شرکت پایا سازه پاسارگاد به عنوان پیمانکار نصب این پروژه تجلیل گردید .

در بخش غیرساختمانی پروژه سالن اصلی تغلیظ مس در آلوی کرمان به عنوان طرح اول فولادی سال کشور و در بخش پل ، پروژه پل آسمان تهران به عنوان طرح تقدیر شده فولادی سال کشور معرفی و از ارکان پروژه تقدیر گردید .

نهمین دوره این رویداد معتبر علمی با مشارکت دانشگاه های تهران ، علم و صنعت ایران ، تربیت مدرس ، خواجه نصیرالدین طوسی ، انجمن تولید کنندگان فولاد ایران ، وزارت راه و شهرسازی ، مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی ، شرکت تعاونی توسعه سازه فولاد ایرانیان ، شرکت پادناهور و شرکت تولیدی صنعتی ایران توحید ، ۲۰ و ۲۱ آذرماه ۹۷ در مرکز همایش های بین المللی هتل المپیک با مشارکت شرکت ها و سخنرانانی از کشورهای کانادا، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، بلژیک ، مالزی ، ژاپن ، چین ، هند و ترکیه برگزار گردید .

خواندن 177 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395