سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 10:02

اطلاعات تکميلي

  • پزشکیان در پانزدهمین کنفرانس مدیریت:

سیستم نظارتی در ایران صرفا مچ‌گیری است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

نایب رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت اصلاح سیستم داده‌ها با هدف جلوگیری از فساد اقتصادی، گفت: در پزشکی به دنبال مقصر نیستیم بلکه به دنبال کشف مشکل می‌رویم، مدیریت در بخش‌های مختلف نیز باید اینگونه باشد چرا که پیدا کردن مقصر دردی را دوا نخواهد کرد.

به گزارش خانه ملت، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت حضور یافته و به ایراد سخن پرداخت، در این کنفرانس که به همت انجمن علوم مدیریتی ایران و همکاری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور و جمعی از مدیران و اساتید دانشگاه‌ها و نهادهای مدیریتی داخل و خارج از کشور نیز حضور داشتند.

پزشکیان در این جلسه با تأکید بر اینکه مدیریت باید براساس شواهد باشد، گفت: در پزشکی مدیریت درمان براساس شواهد است، در حقیقت اگر یک الگو را پیگیری کنیم، دیگر الگوها معنا پیدا می‌کند و دانشجویان پزشکی دروس را به صورت تئوری نمی‌خوانند بلکه در کنار بیمار، علم را فرا می‌گیرند. درواقع به صورت میدانی کسب مهارت می‌شود اما متأسفانه در علوم دیگر به این شکل نیست و امکان فراگیری به صورت عملی در حین یادگیری تئوری در دانشگاه ها وجود ندارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چطور باید نیروی انسانی را مدیریت کنیم؟، افزود: اینکه که چطور نیروی انسانی و هزینه‌ها را اثربخش کرده و کیفیت را بالا بریم، مسئله ای است که با در اختیار قرار دادن فضای کاری عملی به متخصصین، دانشجویان و اساتید محقق خواهد شد.

وی با بیان مثالی در این خصوص توضیح داد: در زمان وزارت خود یکسری اساتید دانشگاه را از دانشگاه‌هایی همچون شریف، تربیت مدرس و... به بیمارستان تبریز دعوت کرده و به آن‌ها گفتیم؛ بیمارستان در اختیار شما است تا شیوه‌های مدیریتی خود را برای اثربخشی، برنامه‌ریزی و مدیریت نیروی انسانی و هزینه‌ بیمارستان پیاده و اجرایی کنید و حتی در این زمینه با آن‌ها قرارداد بستیم هرچند ابتدا استقبال کردند اما در ادامه به دور خود دیواری کشیدند و هیچ کاری با بخش‌های دیگر بیمارستان و مدیریت آن نداشتند، درواقع کار را نیمه تمام گذاشتند.

مدیریت دانشگاه تبریز در بخش علوم پزشکی زائدترین کارها را انجام داده و بیشترین هزینه را با بهره‌برداری پایین دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه مدیریت دانشگاه تبریز در بخش علوم پزشکی زائدترین کارها را انجام داده و بیشترین هزینه را با بهره‌برداری پایین دارد این در حالی است که آن‌ها می‌خواهند به دانشجو بهره‌برداری از نیروی انسانی، هزینه‌ها و منابع موجود در کشور را نیز آموزش دهند!

مدیریت انسانی به معنای اجرایی کردن آموزه‌های تئوری به بهترین شکل در فضای کاری است، این مسئله‌ای است که دانشگاه‌های مدیریتی و اساتید باید درگیرش شده و در راستای دستیابی به این مهم تلاش کنند

پزشکیان با اشاره به اینکه مدیریت انسانی به معنای اجرایی کردن آموزه‌های تئوری به بهترین شکل در فضای کاری است، اضافه کرد: این مسئله‌ای است که دانشگاه‌های مدیریتی و اساتید باید درگیرش شده و در راستای دستیابی به این مهم تلاش کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است دانشگاه‌ها براساس اختیارات قانونی که مجلس به آن‌ها داده می‌توانند اقدامات بسیار خوبی در این زمینه داشته باشند اما مدیران ارشد به این قوانین قالب داده و متأسفانه خرابش کرده‌اند در حالی که مدیران و هیئت امنای دانشگاه‌ها باید اختیار عمل داشته باشند.

در ساختار کنونی کشور کسی مسئولیت‌پذیر نیست

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در رابطه با مدیریت با دو مقوله روبه‌رو هستیم؛ ابتدا "صرفاً حرف خوب زدن و تصمیم خوب گرفتن"  و دوم آن که "تصمیم خوب را خوب اجرا کردن"، این در حالی است که کسی در ساختار کنونی کشور مسئولیت‌پذیرنیست، به عنوان مثال در پزشکی زمانی بیماری کشف می‌شود که کار از کار گذشته، چرا اینگونه می‌شود؟ چون مدیریت درستی وجود ندارد، هرچند مسئولیت اصلی پزشک خانواده تشخیص بیماری قبل از رشد آن است اما پزشک خانواده این کار را به درستی انجام نمی‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه پاسخگویی در مدیریت باید بر مبنای نظر مشتری و مراجعه‌کننده باشد، درواقع اگر پزشک در یک روز کاری خود کوتاهی کرد، همان روز توبیخ شود، افزود: برون‌داد دانشگاه‌ها متناسب با نیاز جامعه نیست چراکه مثلاً فوق‌العاده جذب، فوق‌العاده آموزش و تسهیلات متناسب با بدی آب و هوا را گرفته اما خروجی کارشان کیفی نیست این موضوع در رابطه با دیگر ارگان‌ها و نهادها نیز وجود دارد چرا که می‌گویند چه کار کنیم و چه کار نکنیم، حقوق‌مان سر جایش است!

انتقاد از بی‌عدالتی در مکانیزم پرداختی‌ها

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌عدالتی در مکانیزم پرداختی‌ها، توضیح داد: من باوجود آنکه عضو هیئت علمی دانشگاه هستم، اگر دو ساعت در کلاس تدریس کنم پول خاصی به دست نمی‌آورم اما با دیدن یک عکس رادیولوژی بیمار در 5 دقیقه پول خوبی می‌گیرم لذا این چه مکانیزم مدیریتی در کشور است؟ بنابراین می‌توان نسبت به بی‌عدالتی در این سیستم اذعان کرد.

پیدا کردن مقصر دردی را دوا نخواهد کرد

پزشکیان با بیان اینکه سیستم نظارتی و ارزیابی در ایران صرفا مچ‌گیری است، گفت: از صدا و سیما گرفته تا دیگر دستگاه‌ها چنین شیوه‌ای را اتخاذ کرده‌اند چرا که می‌خواهیم صرفاً مقصر را پیدا کنیم در حالی که در پزشکی ما به دنبال مقصر نیستیم بلکه به دنبال کشف مشکل می‌رویم، مدیریت در بخش‌های مختلف کشوری نیز باید اینگونه باشد چرا که پیدا کردن مقصر دردی را دوا نخواهد کرد.

 

 

خواندن 586 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395