یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 10:05

اطلاعات تکميلي

  • تخفیف های غیرواقعی بر قیمت های کاذب

تبانی برخی کارخانه داران و فروشگاه های زنجیره ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: فروشگاه‌های های زنجیره‌ای در سال‌های های اخیر رشد چشمگیری در بازار داشته‌اند. تأسیس فروشگاه‌های های زنجیره‌ای ای که در گذشته در اختیار ارگان‌ها  و مؤسسات دولتی و شبه دولتی بود امروز به ورود بخش خصوصی توسعه یافته است و شاهد افزایش تعداد این فروشگاه‌ها هستیم. خرید از فروشگاه های زنجیره ای دارای ویژگی هایی از جمله صرفه اقتصادی برای مصرف کننده، آزادی انتخاب بدون دخالت فروشنده و راحتی در انتخاب کالاها است. البته مهمترین ویژگی این فروشگاه ها که معمولا با استقبال مردمی هم رو به رو می شوند تخفیف های این فروشگاه نسبت به مغازه و بازار است.

یکی از روش هایی که این فروشگاه ها برای تخفیف دادن به مشتری ها از آن استفاده می کنند خرید کالا با قیمت های مخصوص این فروشگاه ها می باشد. طبق توافقی که این فروشگاه ها با این کارخانه ها انجام داده اند. این کارخانه ها اجناسی را که برای این فروشگاه ها ارسال می کند دارای برچسب قیمت بالاتری نسبت به همان کالایی که برای مغازه ها ارسال می کنند. به عنوان مثال اگر کارخانه ای یک کمپوت را برای بازار با قیمت 7000 تومان ارسال می کند برای این فروشگاه ها با برچسب قیمت 8000 تومان ارسال می کند و این فروشگاه ها با زدن تخفیف 10 درصدی به قیمت 5400 تومان به فروش می رساند. که این کار فروشگاه ها نه تنها تخفیف دادن به مشتریان نیست بلکه گران فروشی و نوعی کلاهبرداری به حساب می آید.

بر همین اساس با محمدعلی اسفنانی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفتگو کردیم.

اسفنانی اظهار کرد: در بررسی هایمان در برخی موارد شاهد تخفیف هایی هستیم که تخفیف واقعی محسوب نمی شوند؛ به گونه ای که قیمت اعلام شده در خصوص کالاها از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، توسط فروشگاه های زنجیره ای لحاظ نمی شود یعنی اجناسی که در برخی فروشگاه به فروش می رسند، حتی با تخفیف هم مطابق با قیمت واقعی نیست.

وی افزود: البته در همه موارد به این صورت نیست اما برخی موارد به این صورت بوده است که متاسفانه در راستای تبانی بین برخی تولیدکنندگان و برخی از فروشگاه های زنجیره ای صورت می گیرد که کالاها با قیمت بالاتری نسبت به قیمت تمام شده است، توافق می کنند و قیمت درج شده بر روی کالا در کارخانه بالاتر از قیمت واقعی درج می کنند و طبیعتاً این مصداق گرانفروشی است و تخلفی است که سازمان تعزیرات با آن برخورد می کند.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران ضمن بیان اینکه تخفیف ها باید قاعده مند باشد، گفت: تخفیف نباید دائمی باشد و اگر کالایی در طول چند ماه چندین بار شامل تخفیف شود، طبیعتاً تخفیف منطقی نیست چرا که تولید کننده نمی تواند چندین بار روی کالا تخفیف قائل شود اما اگر تخفیف در زمان های خاص مانند پایان ماه، پایان سال یا نزدیک به پایان زمان مصرف کالا باشد منطقی به نظر می رسد و در دیگر کشور ها نیز به همین صورت است که تخفیف در زمان های خاص شامل همه کالا می شود و افراد کم بضاعت در آن زمان های خاص کالاهایشان را خریداری می کنند.

وی بیان کرد: تخفیف از نظر قانونی اختیاری است که صاحب کالا می تواند ارائه دهد و سود حاصله ای که به او تعلق می گیرد، لحاظ نکند و به سود حداقلی اکتفا کند. اما اینکه از حد متعارف بالاتر یا پایین تر باشد باید بررسی شود.

اسفنانی تأکید کرد: افراد می توانند گزارشات تخلفات فروشگاه ها را به سازمان تعزیرات حکومتی یا سامانه 124 سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان اطلاع دهند.

خواندن 450 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395