جمعه, 25 آبان 1397 ساعت 15:41

درخواست 'حکیم' برای ایجاد شبکه برق عراق، اردن، مصر، سوریه و لبنان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
در بیانیه وزارت امور خارجه اردن که روز جمعه در رسانه های عراقی بازتاب یافت، حکیم در جریان سفر روز پنجشنبه 'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق به اردن، در یک کنفرانس خبری مشترک با 'ایمن الصفدی'همتای اردن خود این امر را خواستار شد.

وی پیشنهاد کرد که این پنج کشور طرحی را اجرا کنند که بر اساس آن شبکه برق این کشورها به یکدیگر متصل شود.
بیانیه همچنین از توافق دو طرف برای تشکیل یک گروه کاری مشترک در سطح وزارتخانه های خارجه جهت ترسیم نقشه راهی برای توسعه همکاری ها در بخش های مختلف و در چارچوب یک سقف زمانی مشخص خبر داده است.
الصفدی نیز بر اهمیت اجرای طرح هایی مانند خط لوله انتقال نفت از بصره به بندر عقبه، اتصال شبکه برق دو کشور و افزایش حجم تبادل تجاری تاکید کرد.
عراق بویژه در اوج مصرف در روزهای بسیار گرم و سرد سال، با کمبود شدید برق تا میزان 11 هزار مگاوات مواجه است و همین امر سبب شده در سالهای اخیر در بسیاری از مناطق شاهد روزانه 12- 15 ساعت قطعی برق مواجه شود.
این کشور برای تامین بخشی از کمبود برق خود در حال حاضر 1200 مگاوات برق و گاز مورد نیاز برای تامین خوراک سه نیروگاه برق خود را از ایران وارد می کند.
بر اساس این بیانیه، گفتگو درخصوص مسائل منطقه ای بویژه مساله فلسطین و تاکید بر ضرورت حل آن بر اساس - طرح موسوم به - تشکیل دو دولت با پایتختی قدس شرقی و در مرزهای 1967 از دیگر محورهای گفتگوی وزیران خارجه عراق و اردن بود.
تاکید بر ضرورت راه حل سیاسی برای بحران سوریه که مورد قبول مردم سوریه و در چارچوب حفظ تمامیت ارضی این کشور باشد، یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این دیدار گزارش شده است.
'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق، روز پنجشنبه در جریان سفر یک روزه خود به اردن، با عبدالله دوم پادشاه این کشور دیدار و درخصوص تحولات منطقه و روابط دو جانبه با وی گفتگو کرد.
صالح چند روز پیش در آغاز سفرهای منطقه ای خود همچنین از کشورهای کویت و امارات دیدار و با مقامات این دو کشور در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه گفتگو کرده بود.
تقویت روابط و همکاری با همه کشورهای همسایه از مهمترین اهداف این سفرها اعلام شده است.

منبع: ایرنا
خواندن 152 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395