شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • با پیروزی دموکرات ها در انتخابات کنگره

  ترمز ترامپ و دلار با هم کشیده شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: در هفته ای که گذشت موضوعی که بیش از هر موضوع دیگری توجه رسانه ها و مردم را در سطح بین الملل جلب کرده بود، برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا بود. این انتخابات بیش از همه به دلیل کمپین های گسترده ای که از ماه ها پیش از برگزاری آن از سوی دو حزب بزرگ این کشور(دموکرات ها و جمهوری خواهان) شکل گرفته و تلاش های این دو حزب برای در اختیار گرفتن دو مجلس نمایندگان و مجلس سِنا، چند فرمانداری و مجالس ایالتی مورد توجه قرار داشت.

اما دو موضوعی که بیش از هر موضوع دیگری باعث شد که این انتخابات میان دوره ای با انتخابات مشابه خود در آمریکا، متمایز شود حضور بالای اقلیت های نژادی و جمعیتی در این انتخابات چه به عنوان کاندیدای انتخاباتی و چه به عنوان رای دهنده بود. آمار بالای مشارکت در این انتخابات هم نکته دیگری بود که در این انتخابات بیش از همه جلب توجه می کرد.

بعد از این انتخابات و معلوم شدن نتایج آن، روشن شد که دموکرات‌ها برای اولین بار از سال ۲۰۱۰ به این طرف کنترل مجلس نمایندگان را در دست می‌گیرند و جمهوریخواهان همچنان کنترل مجلس سنا را نگه می‌دارند.

برخی از کارشناسان این انتخابات را به عنوان نمونه ای برای اتفاقات دو سال آینده می دانند. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دو سال دیگر و در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود.

با این همه بعید به نظر می رسد که این انتخابات تاثیر چندانی بر سیاست خارجی در آمریکا داشته باشد. با این همه این به نظر می رسد که با توجه به پیروزی هایی که حزب دموکرات به دست اورده تلاش هایی جدی برای آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ مطرح شده است.

هرچند که احتمال به سرانجام رسیدن این اقدامات به دلیل تسلط حزب جمهوری خواه بر مجلس سنا و عدم تمایل همه جانبه دموکرات ها بسیار ضعیف است اما این پیروزی دموکرات ها در کنگره می تواند به طور جدی برای دولت ترامپ و اجرای سیاست های وی چالش به وجود بیاورد.

ترامپ به ظاهر راضی است اما...

انتخابات میان دوره‌ای امسال برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و قدرت سیاسی او در دو سال باقی مانده مانده از دوران ریاست جمهوری‌اش اهمیت زیادی دارد. رئیس جمهوری ایالات متحده در اولین واکنش به نتایج انتخابات میان دوره ای در صفحه توئیتر خود از «موفقیتی فوق العاده» سخن گفت.

نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا نشان می‌دهد که دموکرات‌ها اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را در اختیار گرفتند. این در حالی است جمهوریخواهان موفق به حفظ اکثریت خود در مجلس سنا شده‌اند.

شماری از نامزدهای حزب دموکرات در ایالت های ویرجینیا، مین، پنسیلوانیا، تگزاس، مینسوتا موفق شده اند نمایندگان کنونی جمهوریخواه در مجلس نمایندگان را شکست دهند. دموکراتها تاکنون ۲۲۲ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده اند. این در حالی است که جمهوریخواهان ۱۹۹ کرسی به دست آورده اند.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان به احتمال زیاد با توجه به پیروزی اکثریت نامزدهای این حزب در انتخابات مجلس نمایندگان بار دیگر پس از هشت سال به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب خواهد شد. نانسی پلوسی پیش از این از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ رئیس مجلس نمایندگان بود.

از سوی دیگر انتخابات این دوره شامل رخداد هایی بود که برخی از آنها برای اولین بار در تاریخ این انتخابات رخ دادند.

آنطور که رویترز گزارش داده شمار زنانی که در انتخابات امسال شرکت کردند به طرز بی‌سابقه‌ای زیاد شده بود. شمار زنانی هم که پیروز شدند به احتمال قوی بیش از پیش خواهد بود. تا قبل از روز برگزاری انتخابات، ۱۰۷ زن در کنگره آمریکا حضور داشتند که این تعداد با توجه به نتایج نهایی انتخابات افزایش داشته است.

در این انتخابات یک زن ایرانی-آمریکایی توانست برای نخستین بار در ایالت فلوریدا به مجلس نمایندگان این ایالت آمریکا راه یابد.

آنا اسکیمانی که از پدر و مادری ایرانی در ایالت فلوریدای آمریکا به دنیا آمده توانست به مجلس این ایالت راه پیدا کند.

در این انتخابات، دو زن مسلمان (رشیده طالب از میشیگان و الهان عمر از مینه‌سوتا) وارد مجلس نمایندگان شدند. آلکساندریا اوکاسیو کورتز از نیویورک، جوان‌ترین نماینده کنگره خواهد بود. دبرا هالند از نیومکزیکو و شاریس دیویدز از کانزاس هم اولین زنان سرخ‌پوستی هستند که به پیروزی می‌رسند.

برندگان بزرگ انتخابات امسال

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت و رقیب هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ موفق شد برای یک دوره شش ساله دیگر به عضویت در مجلس سنا انتخاب شود.

کریس کوباچ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات فرمانداری ایالت کانزاس از لورا کلی، نامزد حزب دموکرات شکست خورد. کریس کویاچ در انتخابات مقدماتی ایالت کانزاس برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه با حمایت دونالد ترامپ موفق به پیروزی شده بود.

میت رامنی، نامزد ناکام حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ موفق شد از ایالت یوتا به مجلس سنا راه یابد. میت رامنی از باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده بود. او در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ انتقاد کرده بود.

الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست همان طور که پیش بینی می شد توانست بار دیگر به از این ایالت به سنای آمریکا راه پیدا کند. از الیزابت وارن به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نام برده می شود.

گِرِگ پنس، برادر معاون رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات میان دوره ای به عنوان عضو مجلس نمایندگان انتخاب شد. برادر بزرگتر مایک پنس از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت ایندیانا به کنگره ایالات متحده راه یافت. مایک پنس پیروزی برادرش را به وی تبریک گفت.

نگاه دموکرات ها به تهران بدون تغییر خاص

اما با مشخص شدن نتایج انتخابات میان‌ دوره‌ای آمریکا و اکثریت یافتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، پیشبینی ها در مورد تاثیر این نهاد بر سیاست خارجی آمریکا شدت یافته است.

به گزارش رویترز، دموکرات‌ها از اکثریت‌ تازه بدست آمده خود بر مجلس نمایندگان استفاده خواهند کرد تا سیاست خارجی دونالد ترامپ را دستخوش تحولاتی کنند. با این حال الیوت آنجل که در دور جدید به ریاست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواهد رسید گفته است که درباره ایران دموکرات‌ها نمی‌توانند تغییر خاصی در وضعیت فعلی صورت بدهند.

هر چند دموکرات‌ها حائز اکثریت مجلس نمایندگان شده‌اند، با این حال قدرت آن‌ها محدود است چرا که برای تصویب نهایی طرح‌های خود نیاز به تایید نهایی سنا دارند که تحت تسلط جمهوری‌خواهان است.

از طرف دیگر هرچند دموکرات‌ها از خروج آمریکا از برجام ناراضی هستند با این‌ حال تا زمانی که جمهوری‌خواهان کاخ سفید را در دست دارند، آنان تغییر چندانی نمی‌توانند در سیاست خارجی ایجاد کنند.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که دموکرات‌ها محتاط هستند تا به عنوان «دوست ایران» جلوه نکنند به خصوص که پای رابطه خصمانه اسرائیل با تهران نیز در میان است.

در حالی‌که بنیامین نتانیاهو بیش از پیش با جمهور‌ی‌خواهان از نزدیک کار کرده است، روابط قدرتمند با اسرائیل اولویت هر دو حزب باقی مانده است.

الیوت آنجل که از دموکرات‌های مخالف توافق اتمی با ایران بود اما می‌گوید که باید دولت ترامپ بیشتر از نزدیک با متحدان مهم‌اش نظیر اعضای اتحادیه اروپا کار کند. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم کاری که باید انجام دهیم این است که آسیبی که به روابطمان با متحدین‌مان وارد شده ترمیم کنیم.»

قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی‌ در استانبول ترکیه، بر خشم نمایندگان دموکرات که پیش از این به دلیل جنگ در یمن و مسائل حقوق بشری منتقد عربستان سعودی بودند، افزوده است.

مجلس تحت کنترل نمایندگان دموکرات ممکن است قراردادهای تسلیحاتی با ریاض را معلق کند. از سوی دیگر چنین مجلسی می‌تواند صدور مجوز برای قراردادهای انرژی هسته‌ای با عربستان را سخت کند و همچنین اقدامی را تدارک ببیند که طی آن نیروی هوایی آمریکا از ارائه تجهیزات حمایتی برای ناوگان هوایی درگیر در جنگ در یمن متوقف کند.

او می‌گوید: اگر سعودی‌ها حمایت ما را می‌خواهند پس باید چیزهای دیگری را که به ما مربوط است مد نظر قرار دهند.

تاثیرات اقتصادی انتخابات آمریکا

با مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا و صحنه سیاسی این کشور در کنگره، روز چهارشنبه نرخ دلار در برابر ارزهای دیگر با کاهش ارزش مواجه شد.

به گزارش یورونیوز، تحلیل‌گران بازار می‌گویند با عدم یکپارچگی سیاسی در کنگره آمریکا (مجلس نمایندگان در دست دموکرات‌ها و سنا در دست جمهوری‌خواهان)، چشم‌انداز توافق بر سر یک سیاست بزرگ مالی که بتواند اقتصاد ایالات متحده را متحول کند دست‌کم برای مقطع زمانی فعلی نامحتمل است.

اشتر ماریا ریچل، یک تحلیلگر مالی در کومرس بانک آلمان می‌گوید: «نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای نشان می‌دهد که در زمان فعلی رشد انفجاری اقتصاد غیرمحتمل و ابهام در صحنه سیاسی محتمل‌تر شده و همین دلار را به سمت پایین‌ هل داده است.»

پول آمریکا در سال جاری عملکرد مثبتی داشته و اغلب رقیبان خود را از دور خارج کرده است. این وضعیت درنتیجه آهنگ رشد خوب اقتصاد داخلی، نرخ بهره بالاتر و نتایج سیاست مالی حاصل شده است.

پاتریک اودونل، مدیر سرمایه‌گذاری در موسسه آبردین اسست لندن می‌گوید: «با توجه به وضعیت اگر ترامپ در جبهه اقتصاد داخلی نتواند تاثیرگذاری داشته باشد محتمل است که بر مولفه‌های خارجی نظیر تجارت تمرکز کند که این عمل به نوبه خود احساس ریسک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. »

پس از اعلام اولیه نتایج انتخابات، ارزش هر دلار آمریکا در برابر یوروی اروپا و پوند انگلیس با کاهش ۲۵ صدم درصدی روبرو شده و هر کدام به ترتیب ۱.۱۵ و ۱.۳۲ دلار معامله شدند.

 

 

 

خواندن 211 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395