یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 09:04

فصل بودجه و دامن زدن به انتظارات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در آستانه فصل بودجه قرار داریم و حدود یک ماه دیگر باید لایحه بودجه 98 به مجلس تقدیم شود، جریان های خبری هم نشان از چانه زنی ها در رابطه با سهم دستگاهها در لایحه بودجه آتی دارد.  ولی آنچه باید در این میان مورد توجه قرار گیرد و گویی به آن توجه نمی شود دامن زدن به انتظاراتی است که با اطلاع رسانی غلط در این رابطه رخ می دهد.

در خبرها به نقل از مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری آمده است: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان "اگر" در بودجه سال آینده 15 هزار میلیارد تومان دیده شود می‌توانیم تا یک میلیون تومان حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم.

نقل قول فوق این پیام را منتقل می کند که در حال حاضر صندوق بازنشستگی در حال مذاکره با سازمان و برنامه و بودجه ( متولی تنظیم لایحه بودجه) جهت دریافت اعتبار لازم است تا بتواند در سال 98، همسان سازی حقوق بازنشستگان را اجرای کند و نتیجه این همسان سازی هم افزایش تا یک میلیون تومانی بازنشستگان است.

اما در پس گذاره فوق این مفهوم نیز نهفته است که احتمالا مخالفت هایی با تامین اعتبار 15 هزار میلیارد تومانی این برنامه وجود دارد که مدیرعامل صندوق بازنشستگی مجبور به کار گرفتن عبارت "اگر" در جمله خود شده است؛ بنابراین این اتفاق قطعی نیست.

نباید فراموش کرد، طرح این عبارت ها در خبر و دادن وعده مشروط یکی از ابزارهای چانه زنی های مرسوم فصل بودجه است و همه دستگاههایی که تلاش دارند از ظرف محدود بودجه متناسب با برنامه های خود سهم حداکثر داشته باشند، در جریان این چانه زنی ها از ابزارهای رسانه ای نیز در کنار دیگر روش ها سود می برند تا بتوانند اهداف قانونی سازمان خود را  پیش ببرند و خبر فوق می تواند یکی از نمونه های معمول در این جریانها باشد. ولی سئوال اینجاست آیا این فرایندها و استفاده از ابزار رسانه ای عوارض جانبی ندارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت این روش ها، به خصوص استفاده ابزاری از رسانه جهت پیشبرد لابی های مرسوم فصل بودجه، متاسفانه عوارض جانبی دارد. انهم عوارضی که به هیچ و جه به نفع دولت نیست.

در واقع بیان جملاتی شبیه به آنچه از زبان مدیرعامل صندوق بازنشستگی بیان شده، اگر چه برای افرادی که در جریان فرایند های تصمیم گیری منتهی به تنظیم لایحه هستند، حامل مفهومی است که پیشتر به آن اشاره شد؛ برای عامه جامعه و به خصوص برای کسانی که منتفع یا مخاطب بخش های بیان شده از بودجه هستند مفهوم دیگری دارد.

اگر بخواهیم صریح تر بگوییم معنی جمله نقل شده از سوی رئیس صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگانی که مشمول طرح همسان سازی حقوق هستند این خواهد بود: "سازمان بازنشستگی در حال تلاش است تا با افزایش یک میلیون تومانی حقوق اندک آنها، قدرت خرید ایشان را افزایش دهد، ولی این کار منوط به موافقت دولت بوده و معلوم نیست اجرایی شود". در این برداشت بازنشسته انتظار افزایش حقوق خود تا یک میلیون تومان را به عنوان یک حق قطعی پذیرفته و اگر در جریان تنظیم لایحه بودجه به هر دلیلی این اتفاق رخ ندهد، این افراد دولت را مقصر برآورده نشدن حقوق حقه خود خواهند دانست و در عمل یک جمله ساده که پیش از زمان مناسب آن از سوی یک مقام مسئول بیان شده، می تواند به نارضایتی قشر عظیمی از مردم منجر شود.

البته این تنها یک احتمال است زیرا این امکان نیز وجود دارد که در جریان رسیدگی به بودجه، اعتبار فوق به طور کامل محقق شود؛ ولی در این شرایط هم رضایتی که می تواند منجر به تقویت جایگاه دولت شود را به دنبال نخواهد داشت، زیرا بیان گذاره فوق در عمل تبدیل به کف انتظارات شده و برآورده شدن آن در حد وظیفه دولت تنزل پیدا کرده است.

متاسفانه هر ساله در فصل بودجه چه در جریان تنظیم لوایح سالانه و چه در زمان بررسی آنها در مجلس شاهد همین نحوه اطلاع رسانی ها و ایجاد انتظارات اجتماعی هستیم که در بسیاری از موارد برآیند آنها به کاهش رضایت مردم از دولت ها و حتی مجالس منجر می شود. البته بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان تنها یک مثال و بهانه برای طرح موضوع است زیرا دولت به هر حال به عنوان یک قانون باید آنرا عملیاتی سازد ولی هر ساله در این فصل شاهد پرداختن به مباحثی هستیم که شاید در جریان اقتصاد ملی و بحران های گریبان گیر آن اولویت چندانی نداشته باشد و اگر برآورده نشود زیان جدی متوجه اقتصاد ملی نگردد ولی دامن زدن به آنها به یک سونامی انتظارات اجتماعی منتهی می شود که در نهایت بی پاسخ می مانند. شاید اگر مدیران ارشد کمی بیشتر به حساسیت موضوع اطلاع رسانی واقف بودند و از ابزارهای اطلاع رسانی به درستی استفاده می کردند دولت ها نیز در منظر افکار عمومی وضعیت بهتری داشتند.

خواندن 309 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395