شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 09:02

شمارش معکوس برای سرخوردگی مجدد زورگویی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

مرضیه صدری

از موثر ترین رویدادهای هفته گذشته اعتماد و انتصاب وزرای جدید کابیینه دوازدهم بود که نمایندگان در اقدامی شگفت انگیز با رای نسبتا بالایی هر چهار وزیر پیشنهادی رئیس جمهور را برای میدان های اقتصادی تایید کردند. از نتیجه جلسه فشرده رای اعتماد مجلس به وزرا چند نتیجه می توان گرفت که یکی از آنها غلبه اعتبار سخنان وزرا بر شایعه ها و حاشیه ها بود.

دیگر نکته منتج از این جلسه را می توان تغییر جهت قوه مقننه به منظور تقویت همکاری با قوه مجریه دانست. تا جایی که حتی وزیری که در آستانه استیضاح مجلس قرار داشت، موفق به کسب رای بالایی از سوی نمایندگان گردید.

از آنجا که همکاری و همراهی بین قوا و مسئولان تصمیم گیرنده از مهم ترین اصول گذر از شرایط بحرانی برای کشور است، انتظار می رود با تکمیل کابینه در حوزه های حساس کلیدی، حداقل در مسائل اقتصادی داخلی شاهد سیاست ها و راهکارهای جدید و راه گشا باشیم.

در ادامه مسیر همکاری و هماهنگی، رئیس جمهور به منظور مشارکت دانشگاهیان و نخبگان اقتصادی در تصمیم سازی ها، دستور تشکیل چهار کارگروه ویژه اقتصادی را صادر کرد که بر این اساس ریاست کارگروه های چهارگانه را به ترتیب دژپسند وزیر اقتصاد، همتی رئیس کل بانک مرکزی، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر عهده خواهند داشت و مسئولین هر کارگروه موظف به تشکیل کمیته های تخصصی در حوزه سیاستگذاری و تصمیم سازی مبتنی بر دیدگاه اقتصاددانان و پژوهشگران دانشگاهی خواهند بود.

در روزهای باقی مانده از فرصت چهار ماهه گروه بین المللی اقدام مالی برای ایران و در حالی که لوایح پالرمو و CFT در انتظار تایید شورای نگهبان است، شایعه هایی مبنی بر رد این لوایح در این شورا منتشر شد که کدخدایی آن را تکذیب کرد.

صندوق بین المللی پول نیز روز پنجشنبه از ایران خواست تا ماه فوریه (ماه بهمن) مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

بنابراین اقتصاد ایران به یک گام همدلانه دیگر این بار از سوی شورای نگهبان نیاز دارد تا در کنار ارتقاء رتبه فضای کسب و کار کشورمان در جهان بر اساس گزارش بانک جهانی، در زمنیه استانداردهای مبارزه با پولشویی نیز ارتقا یابد.

در کنار اقدامات مثبت دولتی و مجلسی برای اقتصاد کلان، بازار سرمایه نیز شاهد اتفاقات مثبت بود.

شاخص کل بورس در هفته گذشته 1.2 درصد بازدهی مثبت را ثبت کرد. حجم، ارزش و تعداد معاملات نسبت به هفته ماقبل با احتساب یک روز کاری کمتر بترتیب 36، 47 و 31 درصد کاهش یافت.

بازار سهام در هفته گذشته نیز مانند یک ماه گذشته با کاهش حجم وارزش معاملات همراه بود رشد هیجانی نمادهای بورسی همراه با شاخص کل در شهریورماه سالجاری سبب شد که تعدادی از نمادها بازدهی بالاتر از 50 درصد را به سرمایه گذاران تقدیم کنند از آنجایی که همه بازارها نمی توانند دایمی صعودی یا نزولی باشند و در بین راه اصلاح قیمتی را تجربه می کنند بورس ما نیز از این قاعده مستثنا نیست به همین دلیل از 7 مهرماه و در سطح 195 هزار واحد شاخص کل تغییر فاز داد.

افت شاخص کل به دو صورت سریع و ریزش قیمت ها یا آهسته و با شیب ملایم صورت می گیرد. در بازار سرمایه شاهد حرکت نوع دو.م یعنی کاهش آرام و باشیب ملایم در یک ماه گذشته بودیم به طوری که در میانه ماه حتی افزایش 14 هزار واحدی را شاهد بودیم. همانطور که در هفته گذشته نیز اشاره شد حرکت بازار سرمایه اصلاحی و موقت است با توجه به افزایش حجم معاملات در دو روز پایانی هفته گذشته، بنظر می رسد بورس به حالت ثبات خود رسیده است و با انتشار گزارش های مناسب 6 ماهه شرکت های بورسی در هفته جاری انتظار بازار بهتری را داریم.

بازار نفت با ادامه افت قیمت همراه شد که ناشی از عقب نشینی قدم به قدم آمریکا از تحریم ها و معافیت کشور از تحریم های آمریکا بود.

قیمت نفت طی هفته گذشته، روند کاهشی خود را ادامه داد و از قیمت 77 دلار و 37 سنت در روز نخست معاملات این هفته به حدود 72 دلار به ازای هر بشکه رسید. این در حالی است که برخی ناظران بازار فکر می کردند که در اوایل اکتبر قیمت نفت به ۱۰۰ دلار برسد.

به گفته تحلیل گران، مدیران سرمایه و صندوق‌ های پوشش ریسک، پیش ‌بینی خود از افزایش بهای معاملات نفت را کاهش داده ‌اند و این روند به تغییرات چشمگیر معاملات سرمایه‌ گذاران منتهی شده است. به عبارت دیگر نگرانی هایی که نسبت به آینده نامعلوم بازار نفت وجود دارد، باعث شده است که سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری در بازار نفت فعالیت کنند.

علاوه بر این جنگ تجاری آمریکا و چین که یک داستان قدیمی شده است، اثرات خود را نمایان کرده است. به عنوان نمونه شرکت کامینز که سازنده موتورهای مورد استفاده در کامیون‌ های سنگین است هفته جاری اعلام کرد جنگ تجاری ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به این شرکت ضرر خواهد زد. فروش خودروی چین نیز افت کرده است. چنین عواملی بدون شک تقاضای نفت را کاهش می دهند، عاملی که التهابات قیمتی را متوقف می کند.

اما مهم ترین عاملی که در روز های پایانی هفته بر کاهش قیمت نفت دامن زد، خبر معافیت هشت کشور از تحریم ایران بود. رسانه های آمریکایی به نقل از یک مقام دولت این کشور نوشتند، دولت آمریکا موافقت کرده که به 8 کشور از جمله کره جنوبی، ژاپن و هند اجازه دهد تا خرید نفت از ایران را ادامه دهند. این مساله بدون شک نشانه ای است از عدم تحقق کمبود عرضه از سوی ایران و ناتوانی آمریکا در کاهش صادرات نفت تهران که در نهایت منجر به آرامش در بازار نفت می شود.

 

 

 

خواندن 351 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395