چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 11:18

اطلاعات تکميلي

  • پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی با حضور سفیر ایتالیا در تهران برگزار کرد

پیشبرد پروژه حفاظت و مرمت پاسارگاد در دست ایتالیایی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد: نشست تخصصی «تجارب مشترک حفاظت و مرمت ایران – ایتالیا» توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با حضور مائورو کونچتوری، سفیر ایتالیا در تهران و تعدادی از اندیشمندان و مرمتگران ایرانی و ایتالیایی برگزار شد.

حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در ابتدای این نشست به مروری بر عملکرد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد پرداخت.

وی ابتدا به مستند نگاری آرامگاه کوروش بزرگ با لیزر اسکن و اسکن نوری اشاره کرد و در ادامه از مستندنگاری و نقشه برداری کاخ اختصاصی و نقوش برجسته سنگی با استفاده از تکنیک لیزر اسکن و اسکن نوری خبر داد.

این دکتری حفاظت و مرمت افزود: «ساخت و تجهیز آزمایشگاه و کارگاه حفاظت»، «حفاظت، مرمت و استحکام بخشی ماسه سنگ های کف کاخ اختصاصی» و «مرمت سنگ در پاسارگاد و نیز حفاظت و نگهداری پایه ستون های سنگ سیاه کاخ اختصاصی» از جمله برنامه هایی بودند که با همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم انجام شد.

وی در ادامه از «طراحی و نصب یکپارچه مدولار شفاف بر روی درگاه های کاخ اختصاصی»، «پایش عوامل محیطی در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد»، «طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد» و «طراحی سیستم دیتابانک و توسعه مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی پاسارگاد» با همکاری این موسسه خبر داد.

فدایی همچنین توضیحاتی در باره برنامه های باستان شناسی و فعالیت های عمرانی و معماری برای ساماندهی محوطه ارایه کرد.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه هایی از جمله «دوره آموزشی مدیریت ریسک و تاثیرات آلودگی محیطی بر روی آثار هنری» توسط موسسه عالی حفاظت و مرمت رم – ایتالیا برای کارشناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: از فعالیت های معرفی و فرهنگی پایگاه نیز می توان به انتشار مجموعه مقالات، طراحی و انتشار 7 شماره خبرنامه و طراحی و راه اندازی وبگاه پایگاه میراث جهانی پاسارگاد پایگاه میراث جهانی پارسه پاسارگاد اشاره کرد.

اهداف تفاهم نامه همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم – ایتالیا با ایران

 در ادامه نشست کلودیا پروسپری پورتا، معمار متخصص در حفاظت و مرمت و سرپرست و هماهنگ کننده اعضای هیات ایتالیایی با عنوان «چشم انداز و اهداف تفاهم نامه همکاری موسسه عالی حفاظت و مرمت رم – ایتالیا با ایران» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه مشترک 5 ساله علمی، آموزشی، تحقیقی و تکنولوژی ایران – ایتالیا در زمینه حفاظت و مرمت آثار تاریخی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه عالی حفاظت و مرمت رم گفت: در این تفاهمنامه مواردی همچون مستندنگاری، تحقیق، حفاظت و مرمت آثار تاریخی با تمرکز بر دیوار نگاره های سنگی، اشیا چوبی ، باستان شناسی زیرآب ، محوطه های مدفون، توسعه سیستم دیتابانک و دوره های آموزشی لحاظ شده است.

وی گفت: الویت این تفاهم نامه بر اجرای روش ها، توسعه تئوری ها و پروتکل های اجرایی و نیز پیش برد پروژه حفاظت و مرمت پاسارگاد است.

پروسپری پورتا افزود: در این زمینه پروژه سیستم اطلاعات جغرافیایی «مدیریت ریسک» برای محوطه های میراث جهانی  برای شناسایی و ارزیابی بحران های طبیعی و نیز طراحی نقشه ریسک محوطه، خطرها و آسیب شناسی پیشنهاد شده است.

وی هدف این پروژه را توصیف معیارهای حفاظتی در تلفیق با برنامه مدیریتی محوطه اعلام کرد و افزود: معیارهای حفاظتی در تلفیق با مناظر فرهنگی و میراث طبیعی در سطوح منطقه ای با فعالیت های کم اثر برای پشتیبانی پلان مدیریت محوطه در بلندمدت و اقدامات روزانه توصیف شده است.

حفاظت و مرمت سنگ، فلز و تزئینات وابسته به معماری

 کارلو یوسائی، مرمت گر موسسه عالی حفاظت و مرمت رم دیگر سخنران این نشست بود که با عنوان «تجارب حفاظت و مرمت سنگ، فلز و تزئینات وابسته به معماری» صحبت کرد.

این مرمتگر آثار تاریخی همچنین تصاویری از مرمت هایی که توسط او و گروهش در طی سالیان دراز انجام شده بود را به نمایش گذاشت که از جمله این تصاویر می توان به نمونه هایی از ترکیبات سیستم های مکانیکی برای جلوگیری از استفاده از چسب، مرمت برخی از مجسمه های برنزی فضای باز با توجه ویژه به حفظ پاتین های طبیعی، مرمت برخی اشیا سنگی باستانی، مرمت بخش های بیرونی موزه لوور و مرمت مجسمه های گالیری اپولو در موزه لوور اشاره کرد.

در ادامه یاکوپو روسو، معمار و متخصص در مستند نگاری از موسسه عالی حفاظت و مرمت رم در باره سیستم اطلاعات جغرافیایی «نقشه خطر پذیری» در حفاظت از میراث فرهنگی و سیستم بانک اطلاعات پایگاه میراث جهانی پاسارگاد سخن گفت.

به گفته وی، یک سیستم برای مدیریت آرشیو دیجیتالی و جمع آوری اطلاعات مربوط به بناها و میراث منقول ، اسناد ، فعالیت ها و پروژه های محوطه پاسارگاد در سال 2015 طراحی شده که هم اکنون در این محوطه کاربردی شده است.

وی افزود: در فاز دوم این پروژه، این سیستم با افزدون اطلاعات جغرافیایی، امکان بازدید اشیا تاریخی و اطلاعات وابسته به آن در نرم افزار GIS را فراهم می آورد.

وی گفت: به عبارتی دیگر برای توسعه اقدامات به بیش از یک محوطه، به امنیت و سطوح دسترسی و به اشتراک گذاری فایل پرداخته خواهد شد.

روسو اظهار داشت: گنجاندن اشیا مرمتی در مقیاس ملی سیستم کارتوگرافیک، امکان ارتباط آنها با عوامل بحرانی احتمال موجود و حفاظت آنها در هر دو شرایط عادی و ضروری را فراهم می آورد.

 

خواندن 513 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395