چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 11:14

  دستانی مهربان برای آشتی با مهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: وارد مدرسه می شویم؛ نه صدای زنگ تفریح است و نه صدای دانش آموزانی که حیاط را شلوغ کرده باشند. این جا گرمای طاقت فرسای تابستان است که مستقیم کودکان را آب می کند و سرمای زمستان که در استخوان های آینده سازان رسوخ .

ماجرای تحصیل دانش‌آموزان روستایی قصه پرغصه خود را دارد؛ دانش‌آموزان مناطق محروم روستایی باید با به جان خریدن محرومیت‌ها و تحمل سختی‌ها به تحصیل بپردازند، کمبود امکانات آموزشی در مدرسه و تحصیل در "کانکس" سخت ترین بخش تحصیل در مناطق محروم روستای سفید برگ از توابع جوانرود در استان کرمانشاه است.

این کودکان علیرغم این که در گرمای کانکس درس می خوانند و محل تحصیل و زندگی شان از هیچ استاندارد بهداشتی و ایمنی برخوردار نیست؛ اما می خوانند و به امیدهای بلند چشم دوخته‌ اند و دوست دارند؛ معلم، دکتر و مهندسان آینده ایران باشند.

اما گرمای کانکس و نیمکت های رنگ و رو رفته، دانش آموزان را به ماه مهر پیوند نمی زند. مهر در این جا با فقر همراه است.

یکی از دانش‌آموزانی که داخل این کانکس‌ها درس خوانده بود با چشمانی معصوم می گوید: ما هم آرزو داریم در داخل کلاس مرتب و منظم درس بخوانیم، ادامه تحصیل با این شرایط برایمان خیلی سخت است.

به گفته اهالی محلی و مسئولان این روستا، کلاس‌های دانش‌آموزان این روستا دو سال است که در کانکس‌ دایر می شود و این قشر محروم در این مکان‌های بدون امکانات به تحصیل ادامه می‌دهند.

اما در این وانفسای کمبودها و ملالت ها و رنج تحصیل دانش آموزان روستاهای محروم، بنیادی همانند بنیاد برکت که وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است، تلاش می کند تا بخشی از فقر و محرومت را با ایجاد فضاهای مناسب آموزشی از قبیل ساخت  مدرسه برکت بکاهد.

این بنیاد قرارداد ساخت 1450 مدرسه در سراسر کشور را با حجم سرمایه گذاری 7200 میلیارد ریال  منعقد کرده که 57 مدرسه از این تعداد با 399 کلاس درس و اعتبار 545 میلیارد ریال در استان کرمانشاه واقع شده که ازاین تعداد 37 مدرسه برکت افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

در همین راستا اواخر سال 95 کلنگ مدرسه برکت در روستای سفید برگ نیز به زمین خورد و قرار بر این است که بهمن ماه 97 به بهره برداری برسد. مدرسه برکت روستای سفید برگ با ده میلیارد ریال اعتبار، با 6 کلاس در مقاطع مختلف، در زمینی به مساخت 286 متر زیربنا، یکهزارمترمربع حیاط و در دو طبقه در حال ساخت است که تاکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

لکن در کنار اقدامات اینچنینی، بنیاد برکت فعالیت هایی نیز برای حمایت از اشتغالزایی در مناطق محروم از جمله روستاهای کرمانشاه در دستور کار دارد.

بنیاد برکت در 350 طرح اقتصادی در سراسر کشور با سرمایه گذاری 62000 میلیارد ریالی مشارکت دارد که از این تعداد 21 طرح مربوط به استان کرمانشاه با حجم کل سرمایه گذاری 2199 میلیارد ریال و ایجاد 7740 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم است که از 12 طرح آن خارج شده و سهام خود را به کارآفرینان محلی واگذار کرده است.

یکی از این اقدامات سرمایه گذاری و مشارکت در بهره برداری از گاوداری کاوات روانسر است.

محمودی رئیس گاوداری درخصوص آشنایی خود با بنیاد برکت می گوید در نشست‌های استانداری حضور یافته و طرح خود را در خصوص ایجاد گاوداری کاوات روانسر ارائه کرده و با تایید طرحش با این بنیاد شریک شده و از این شراکت کاملا راضی است.

به گفته وی بنیاد سودی از گاوداری نمی‌گیرد و این سود صرف توسعه طرح می شود. همین گاوداری مکانیزه و بزرگ به طور مستقیم و غیر مستقیم برای چهار هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

بنیاد برکت پس از گذشت سه تا پنج سال از مشارکت در طرح‌ها، یعنی زمانیکه شرکایش به استقلال رسیدند از طرح‌های اقتصادی خارج و کل طرح را به شرکای بومی منطقه واگذار می‌کند که گاوداری کاوات روانسر نیز از این قاعده مستثنی نیست و حال که تقریبا سه سال از مشارکت محمودی و بنیاد برکت می گذرد قرار براین است که سهم بنیاد را به صورت قسطی خریداری کند و کل گاوداری متعلق به وی شود.

این اقدامات در شرایطی صورت گرفته و می گیرد که به گفته حسین ویسمرادی، فرماندار روانسر، استان کرمانشاه بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان کشور از نظر بیکاری به شمار می رود که تنها روستای روانسر ۳ هزار و ۵۰۰ بیکار دارد و با خطر مهاجرت مواجه است.

به گفته وی، با وجود اینکه روانسر از شهرستان های مرزی نیست اما استعداد خروج نیروهای توانمند را دارد و اگر برای جوانان اشتغال ایجاد نشود امکان مهاجرت آنها وجود دارد بنابر این در شرایطی قرار داریم که به شدت نیازمند تولید و اشتغالزایی هستیم. اگر اشتغال نباشد با وجود آبادانی انگیزه زندگی جوانان در شهر کمرنگ می شود.

باید دانست که یکی از راه های ایجاد اشتغال در این مناطق استفاده ار نیروهای بومی، متخصص و جوان است که هم با انگیزه بالاتر و هم با شناختی که از محیط دارند می توانند هم به رشد و شکوفایی هر بیشتر محیط زندگی خود کمک کنند و هم از مهاجرت بی رویه و بی هدف به کلان شهرها جلوگیری به عمل آورد.

 

 

 

 

 

خواندن 367 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395