چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 10:39

اطلاعات تکميلي

  • وزیر جهاد کشاورزی در نشست فعالان اقتصادی؛

اولویت منافع عموم جامعه به منافع صادرکنندگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

به گزارش عصر اقتصاد ، نشست صبحانه کاری ، با حضور محمود حجتی، وزیرجهاد کشاورزی، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و فعالان اقتصادی روز سه شنبه مورخ 24 مهر ماه، در محل اتاق ایران برگزار گردید.

ممنوعیت صادرات برخی اقلام کشاورزی، پیمان‌سپاری ارزی، کاهش سهم تسهیلات بانکی برای حوزه کشاورزی، غیرواقعی بودن نرخ پایه‌های صادراتی، پایین بودن سطح بهره‌وری آب در کشور و موضوعاتی ازاین‌دست مطرح شد و فعالان اقتصادی  به تشریح دغدغه‌ها و مشکلات خود پرداختند.

سازگاری در شرایط ناپایدار اقتصاد کشور

محمود حجتی ، وزیر جهاد کشاورزی  نیز در خصوص دغدغه ها و موضوعات مطرح شده عنوان کرد : در رابطه با تصمیم‌گیری‌ها لزوما هر آنچه می‌گذرد و هر آنچه تصویب می‌شود نظر قطعی ما نیست، هر چند که در آن مشارکت داشته باشیم. زمانی که قانون و حکمی صادر می‌شود ما وظیفه داریم در چارچوب آن قدم برداریم و نمی‌توانیم  در مقابل آن ایستادگی کنیم.

وی ادامه داد : ما در شرایط خاصی هستیم و شرایط پایداری در اقتصاد نداریم. با این روند اقتصادی که وجود دارد بسیاری از انتظارات ما و فعالان اقتصادی در زمینه دورنما و افقی که مدنظر داریم با اختلال مواجه خواهد شد. ما دوره سختی را پشت سر می‌گذاریم و سازوکارهای حکومتی هم در چند ماه اخیر تغییر کرده است. ما باید سعی کنیم سازگاری داشته باشیم تا این مشکلات را پشت سر بگذاریم، نابسامانی‌های بسیاری از خارج از ایران ایجاد شد اما ما امیدواریم بتوانیم با مقاومت این شرایط را پشت سر بگذاریم.

کشاورز ایرانی قدر آب را می داند

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت موضوع آب در کشور و در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در بحث مربوط به آب گفته شده قیمت آب برای کاشت پسته در کرمان سه دلار است کجای دنیا آب سه دلاری را برای کشاورزی مصرف می‌کنند در دنیا بیشترین آب شیرین برای کشاورزی مصرف می‌شود اما کشاورز ایرانی بیش از همه دنیا قدر آب را می‌داند.

وی افزود: ما روشی را در برداشت از سفره‌های آبی باید به کار بگیریم که تعادل‌بخشی را در این زمینه داشته باشیم. متاسفانه ما برداشت بی‌رویه داریم که باعث عدم پایداری و کم‌آبی می‌شود.

حجتی در ادامه تصریح کرد: ما حدود 610 دشت داریم که باید به آن توجه شود، ما باید تعادل‌بخشی را در عمل محقق کنیم و با روش بهره‌وری از آب، سالانه 30 درصد از مصرف آب را کاهش داده‌ایم.

افزایش تولید گندم و کلزا در سال جاری

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش کشاورزی گفت: در سال 96 حدود 9 هزار میلیارد تومان در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری شد و در بسیاری از محصولات مانند شکر و گندم افزایش تولید داشتیم. یک میلیون تن افزایش تولید در گندم داشتیم و کلزا امسال 360 هزار تن تولید شد. همچنین شکر به دو میلیون تن رسید.

وی افزود: ما در دنیا یک سوم  متوسط بارش‌های جهانی را داریم اما 90 درصد تولید محصولات کشاوزری ما آبی است و تنها 10 درصد دیم است. ما باید به پایداری منابع آب توجه کنیم اما این مساله که چون آب کم داریم باید گرانتر شود صحیح نیست.

حجتی با اشاره به واردات آب مجازی تصریح کرد: واردات آب مجازی در دستور کار دولت بوده و هست. ذرت علوفه‌ای در کشور تولید می‌شود اما ذرت دانه‌ای که خوراک دام است از خارج وارد می‌شود و نظر دولت هم بر این است که همین ذرت وارداتی در چارچوب کشت فراسرزمینی انجام شود.

در تخصیص ارز باید سود منافع ملی در نظر گرفته شود

حجتی با اشاره به پیمان‌سپاری ارزی گفت: در خصوص پیمان‌سپاری ارزی من مسئولیت مستقیمی ندارم؛ کشور به ارز نیاز دارد و تقاضا برای ارز بالا است و اگر ارز صادراتی جوابگو نباشد با کمبود ارز مواجه شویم پس نمی‌توان جلوی پیمان‌سپاری ارزی و بازگشت ارز را گرفت.

وی افزود: بانک مرکزی اعلام کرده ارزی ندارد این شرایط توسط بدخواهان ملت و دولت از بیرون بر دولت تحمیل شده است بانک مرکزی اعلام کرده تقاضایی که برای ارز نیمایی وجود دارد به آن نمی‌تواند پاسخگو باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تخصیص ارز نیمایی برای همه کالاها به نفع تولیدکنندگان است، افزود: به طور حتم این روند به سود منافع ملی نیست.

محمود حجتی با بیان اینکه اکنون کالاهای اساسی ارز دولتی ٤٢٠٠ تومانی دریافت می کنند، تصریح کرد: نباید انتظار داشته باشیم همه کالاها ارز دولتی بگیرند.

وی اضافه کرد: «بارها اقتصاددانان گفته بودند که نرخ ارز نباید سرکوب شود در حالی که اکنون به این نتیجه رسیده ایم سرکوب نرخ ارز نتایج منفی داشته و باید اجازه داده می شد به مرور زمان این افزایش قیمت ها همراه با افزایش حقوق رشد کند.

حجتی ادامه داد: به دلیل شرایط کنونی اقتصاد کشور، چاره ای جز اجرای برخی تصمیم گیری ها نیست زیرا باید منافع عموم جامعه به منافع صادرکنندگان ترجیح داده شود.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه محصولات کشاورزی با صرف آب و هزینه در کشور تولید می شود انتظار می رود در ازی خروج این محصولات، سرمایه به کشور بازگردد اما آنگونه که باید باشد، نیست.

دستورهای متناقض صادراتی موجب تنش در بازار ارز

حجتی در رابطه با صادرات و جلوگیری از آن گفت: در خصوص صادرات و جلوگیری از آن همیشه در هیئت دولت درخواست کردم که جلوی تنش‌ها را بگیرند تا این جهش‌های ارزی صورت نگیرد، جلوی صادرات مرغ گرفته شده است در حالی که ماهی 200 هزار تن تولید داریم، ما پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم و امیدواریم مشکل صادراتی آن حل شود.

وی افزود: ما پنج میلیون تن گوجه تولید می‌کنیم که در حدود سه ماه یک میلیون تن گوجه و رب گوجه صادر شد که به عکلس‌العمل نیاز داشت هر چند عکس‌العمل خوبی نبود. عده‌ای به خاطر ممنوعیت صادرات آسیب دیدند اما اگر تصمیم‌ دیگری هم گرفته می‌شد. عده‌ دیگری آسیب می‌دیدند.

میزان تقاضا بیشتر از متوسط تولید گوشت قرمز

حجتی با اشاره به اینکه گوشت قرمز و دام سبک در دنیا 9.5 میلیون تن تولید می‌شود اذعان داشت: ما پیش از این بیشترین جمعیت دامی را در منطقه داشتیم اما در حال حاضر این رقم کاهش یافته است. میزان مصرف گوشت قرمز در کشور 900 هزار تن است و ما بیشتر از متوسط تولید کشور تقاضا داریم. طبع مردم ما به گوشت منجمد نیست و در حال حاضر گوشت گرم استرالیایی به کشور وارد می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با قاچاق دام از کشور گفت: در حال حاضر دو میلیون دام از کشور قاچاق می‌شود که سرمایه ملی است و این سرمایه از غرب، شمال غرب و از بخش جنوب کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس برده می‌شود.

وی با اشاره به قاچاق زعفران تشریح کرد: زعفران ما به افغانستان قاچاق می‌شود و از آنجا صادر می‌شود تصور آن هم وحشتناک است اما واقعیت دارد و بسترهای آن مهیا است. ما باید به دنبال راهی برای جلوگیری از آن باشیم.

حجتی در ادامه بیان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی برای دام‌های زودبازده و بهره‌وری از دام‌های صنعتی در دستور کار قرار دارد دامداری‌های سنتی ما رو به کاهش هستند و دامداران محلی به جای چرای دام در مراتع کولبری می‌کنند. دشت‌هایی که برای چرای دام وجود د ارد به خاطر نبود دام، خشک شده و آتش می‌گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با بحث آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تدابیر وزارت کشاورزی خاطرنشان کرد: ما در دامپزشکی تغییر رویه دادیم تا در صنعت مرغ تخم‌گذار دیگر مشکلی که در سال قبل رخ داد پیش نیاید اما برخی می‌گویند ما جلوی واردات واکسن را گرفته‌ایم که من این موضوع را تکذیب می‌کنم. اولویت واردات ما در رابطه با واکسن بیشتر از سایر محصولات کشاورزی است.

نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری افزایش می یابد

همچنین حجتی در جمع خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت تامین نهاده‌های کشاورزی اظهار کرد:  با توجه به تلاش‌های صورت گرفته، سم، کود، بذر، ماشین‌آلات و سایر نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان تامین شده است.

وی افزود: با توجه به مشکلات اخیر حمل و نقل کامیونداران توزیع کود شیمیایی با اختلالاتی روبرو شد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلی نخواهیم داشت.

حجتی در رابطه با قیمت تضمینی محصولات کشاورزی گفت:‌ وزارت جهاد کشاورزی قبل از فصل کشت پیشنهادات خود را به شورای اقتصاد اعلام کرده است و مرتبا در حال پیگیری این موضوع است که هر چه سریعتر نرخ خرید محصولات کشاورزی اعلام شود.

وی افزود: با توجه به قانون عرضه، محصولات کشاورزی همچون جو، ذرت و اقلام دیگر در بورس عرضه شده است و برای مابقی هم روش‌های جدیدی را در رابطه با خرید تضمینی در نظر گرفته‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات محصولات کشاورزی تصریح کرد: در رابطه با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات، شاهد افزایش قیمت هستیم. افزایش قیمت یک بحث است و فروش خارج از روال  یک بحث دیگر،  در خصوص برنج خارجی،  سال گذشته با ارز 3200 تا 3300 تومانی وارد می‌شد در حالی که امروز برنج با ارز 4200 تومان وارد می‌شود و بدیهی است که قیمت آن افزایش می‌یابد، قیمت برنج خارجی در بازار معادل قیمت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

حجتی با اشاره به آخرین وضعیت ذخایر کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: در خصوص ذخایر کالاهای اساسی هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد چرا که به مقدار کافی کالا از خارج وارد و ذخیره شده است ضمن اینکه در مورد برخی کالاها مانند گندم و شکر نیاز به واردات نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم تاکید کرد: نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید حتما افزایش خواهد یافت اما تا اعلام نهایی از سوی شورای اقتصاد نمی‌توانیم رقمی را اعلام کنیم.

تعجیل در تصمیم‌گیری‌های آنی مسائل اقتصادی کشور را به وضع بدی سوق می‌دهد

در ادامه غلامحسین شافعی ، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ممنوعیت های صادراتی اعمال شده در حوزه کشاورزی گفت : در ۳ هفته گذشته این ممنوعیت ها بسیاری از محصولات کشاورزی را راهی بیابان‌ها کرد.

وی ادامه داد: در هر کشوری بخش کشاورزی از بخش‌های حیاتی اقتصاد آن کشور محسوب می‌شود و در جمهوری اسلامی ایران هم این اهمیت دو چندان است.ایران هم دارای شرایط ویژه اقلیمی است و موضوع امنیت غذایی کشور بسیار حائز اهمیت است.

شافعی کمبود آب را از مشکلات اصلی حوزه کشاورزی عنوان کرد و گفت : می‌دانیم که در این زمینه تلاش‌های بسیاری انجام شده است اما نیاز به تلاش بیشتر داریم.

وی در ادامه تصریح کرد: برخلاف آنچه شعار داده می‌شود که برنامه‌ریزان به بخش کشاورزی توجه دارند اما در ده سال گذشته سیاستگذاران پولی کشور به بخش کشاورزی جفای بسیاری کرده‌اند.

شافعی در رابطه با تسهیلات بانکی گفت: از سال ۸۵ تا ۹۵ سهم مانده تسهیلات بانکی در کشاورزی مرتب رو به نزول بود، در سال ۸۵ سهم بخش کشاورزی ۱۴ و ۸ دهم درصد بود، در سال ۹۲ به ده و چهار دهم درصد رسید و در سال ۹۵ به ۸ و ۸ دهم درصد رسید که نشان می‌دهد هدایت منابع کشور به سمت بخش‌های مختلف باعث جفا به بخش کشاورزی شده است، البته مهندس حجتی در شورای پول و اعتبار مرتباً درخواست تخصیص تسهیلات بانکی را به بخش کشاورزی داشته‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه در تصمیم گیری های مهم اقتصادی تعجیل می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در شرایط خاصی که به وجود آمده در مسائل ارزی تعجیل در تصمیم‌گیری‌های آنی مسائل اقتصادی کشور را به وضع بدی سوق می‌دهد مسئولین فکر می‌کنند اگر تصمیمات خلق الساعه و بدون پشتوانه کارشناسی را ۲ هفته به تاخیر بیندازند برای کشور مشکل پیش می آید.

وی افزود: ما بخش اعظمی از صادرات غیرنفتی را در بخش کشاورزی داریم و با این تصمیم‌گیرهای خلق الساعه با مشکل مواجه خواهیم شد. طبق قانون هر تصمیمی در دولت باید توسط رسانه‌ها به اطلاع فعالان بخش‌های اقتصادی برسد اما این چنین اتفاقی نمی‌افتد.

شافعی در رابطه با پیمان ارزی گفت: هیچ کس منکر این نیست که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد اما روش‌هایی که اعمال می‌شود صادرات را از دست حرفه‌ای‌ها می‌گیرد و غیرحرفه‌ای‌ها را وارد کار می‌کند.

وی ادامه داد: در ۱۲ سال گذشته به دلیل اینکه دولت در قیمت پایه‌های صادراتی مداخله کرد و جوایز صادراتی اعمال کرد باعث شد قیمت پایه‌های صادراتی بالا برود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ما امیدواریم شما بر این نکات تاکید کنید و با پافشاری بر این موارد جلوی از دست رفتن بازارهای صادراتی را بگیرید.

تشریح دغدغه ها و مشکلات فعالان اقتصادی

غلامعلی فارغی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از نبود زیرساخت‌های خرید تضمینی و ناکارآمدی شیوه‌های حمایتی از بخش کشاورزی سخن گفت و پیشنهاد داد: با ایجاد کمیته سه‌جانبه با حضور نماینده بخش خصوصی، دولت و دانشگاه، الگوی مناسبی برای حمایت از کشاورزی و اجرای بهتر خرید تضمینی طراحی شود.

این فعال اقتصادی همچنین از تأخیر در ثبت سفارش و تخصیص ارز انتقاد کرد و آن را عامل توقف کالاهای وارداتی در گمرک دانست. بر اساس اظهارات وی برخی کالاهایی مانند واکسن به دلیل فوریت در مصرف و امکان انقضا باید خیلی سریع ترخیص و استفاده شود.

همچنین کاوه زرگران، دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی به چند مشکل اساسی در صنایع غذایی و کشاورزی اشاره کرد.

طولانی شدن روند ثبت سفارش برای واردات کالاهای اساسی، قطع سامانه ثبت سفارش و اختلال در روند ثبت و در نهایت تکمیل انبارهای برخی گمرک‌ها به دلیل توقف طولانی‌مدت کالاهای وارداتی از جمله مسائلی بودند که از نگاه این فعال اقتصادی باید هرچه زودتر مورد بررسی قرار گیرند.

سید مهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان نیز به مشکلات این استان در تولید پسته در سال 97 اشاره کرد.

وی افزود: بعد از مشکلاتی که برای این محصول به دلیل تغییرات آب و هوایی رخ داد، میزان تولید پسته در استان کرمان به شدت افت کرد و این مسئله، معیشت منطقه را به خطر انداخت.

به گفته طیب‌زاده، در حال حاضر میزان تولید پسته این استان 5 درصد آن چیزی است که هر سال تولید می‌شد و همین موضوع حدود یک میلیارد دلار به صادرات کشور نیز آسیب‌زده است بنابراین دولت باید برنامه‌های حمایتی ویژه‌ای برای باغداران این منطقه درنظر بگیرد.

 علاوه بر این مسعود گیل‌آبادی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان سموم ایران از ارائه مجوز برای واردات محصولات با ارز دولتی که همان کالا در داخل با ارز آزاد تولید می‌شود، انتقاد کرد و گفت: زمانی که در این مورد گزارش دادیم، دولت اعلام کرد که از واردات چنین کالاهای بی‌اطلاع است.

 حسن شمس فرد، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار هم هر نوع پیمان‌سپاری را خلاف قانون خواند و با اشاره به تجربه تلخی که کشور در این حوزه داشته، گفت: پیشنهاد ما این است که پیمان‌سپاری ارزی تا پایان سال، اجرایی نشود و از سال آینده با اطلاع صادرکنندگان و برنامه‌ریزی که دارند به مرحله اجرا برسد.

 فرهاد آگاهی، رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های خام دامی نیز با توجه به نیاز کشور به لاشه گوسفند و افزایش واردات 3.5 برابری واردات این محصول از ادامه روند افزایش قیمت آن خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت تأمین نیاز کشور در امر واردات به ارز بیشتر و تسهیل شرایط نیاز داریم.

 همچنین محسن احتشام، رئیس شورای عالی زعفران، از وزیر کشاورزی درخواست کرد: عملکرد بورس کالا و تعاونی روستایی در خرید توافقی مورد بازنگری قرار گیرد؛ در حال حاضر در این حوزه مشکلات قابل‌توجهی وجود دارد که باید رسیدگی شود.

وی همچنین از پایین بودن بهره‌وری در تولید زعفران انتقاد کرد و با اشاره به اهمیت تغییر الگوی کشت در این حوزه، تامید کرد: برای ارتقای بهره‌وری و برداشت بیشتر زعفران از یک واحد سطح، باید الگوی کشت تغییر کند.

 مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون نیز از واردات روغن زیتون با ارز دولتی هم‌زمان با برداشت این محصول در داخل خبر داد و این دست اقدامات را ضد تولید توصیف کرد.

محمدرحیم نیازی، رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی هم پیش‌بینی انجمن از تولید امسال سیب‌زمینی را حدود 4 میلیون و 300 هزار تن دانست و تصریح کرد: متأسفانه در شرایط اعتصاب کامیون داران، شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم. در این بین ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی نیز اتفاق افتاد. پیشنهاد ما این است که به جای ممنوعیت صادرات، تعرفه صادراتی لحاظ شود.

خواندن 287 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395