سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 11:42

اطلاعات تکميلي

  • بانک مرکزی تأکید کرد:

ارز حاصل از صادرات به عراق و افغانستان باید برگردد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش عصر اقتصاد در پی اختلاف‌نظرهایی در خصوص اظهار ارز حاصل از صادرات کالا به کشورهای عراق و افغانستان معاون ارزی بانک مرکزی در نامه‌ای به رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تأکید کرد: صادرکنندگان کالا به عراق و افغانستان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند.

متن کامل این نامه به این شرح است:

جناب آقای خسروتاج، معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صادرات و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران پیرو نامه شماره ۹۷.۲۱۰۷۸۲ مورخ ۱۳۹۷.۰۶.۲۰ به استحضار می‌رساند با عنایت به اینکه وفق مفاد بند (۱۱) مصوبه شماره ۶۳۷۹۲ ت ۵۵۶۳۳ ه مورخ ۱۳۹۷.۰۵.۱۶ هیئت محترم وزیران بندهای (۴)، (۵)، (۶)، (۷)، (۱۳)، (۱۴)، (۱۵) تصویب‌نامه شماره ۴۳۵۳ ت ۵۵۳۰۰ ه مورخ ۱۳۹۷.۰۱.۲۳ و اصلاحات بعدی آن، کان لم یکن شده است.

مفاد بند (۷) مصوبه شماره ۵۵۳۰۰.۸۷۳۹ مورخ ۱۳۹۷.۰۲.۰۲ هیئت مزبور مبنی بر اینکه صادرکنندگانی که مقصد نهایی کالای آن‌ها کشورهای عراق و افغانستان است و نیز مبادلات کالایی در بازارچه‌های مرزی تا اطلاع ثانوی الزامی به اجرای جزء (ب) بند (۱) مصوبه اخیرالذکر ندارند نیز کان لم یکن است.

ازاین‌رو تأکید می‌شود تمامی صادرکنندگان موظف‌اند درآمد صادراتی خود را مطابق مفاد دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا، موضوع نامه پیروی فوق، به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.

پس از وصول این نامه در اتاق بازرگانی اما فعالان اقتصادی مرتبط با این دو کشور با این موضوع مخالفت کرده و از این ابلاغیه بانک مرکزی با عنوان علت کاهش صادرات عراق و افغانستان نام بردند. در این خصوص سید حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان می‌گوید این الزام هزینه مبادله با همسایگان را افزایش و تجارت با آن‌ها را کاهش می‌دهد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، این نامه معاون ارزی بانک مرکزی را عمل به قوانین و مصوبات هیات دولت دانست و گفت: مقرراتی که دولت برای برگرداندن ارز حاصل از صادرات وضع کرده است، استثنایی برای کشورهای همسایه که مبادله با آن‌ها با ارز محلی یا ریال انجام می‌شود، قائل نشده است ازاین‌رو بانک مرکزی نیز طبق قانون اعلام کرده است که این صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برگردانند.

سید حسین سلیمی، با بیان اینکه مستثنا کردن صادرات به عراق و افغانستان از برگشت ارز لازمه حفظ تجارت فعلی با این کشورهاست، افزود: ازآنجایی‌که ما با این دو کشور با پول محلی کار می‌کنیم و قانون هم به بانک مرکزی اختیار نداده است که سازوکار برگشت ارز صادرات به این دو کشور را تغییر دهد، صادرات ما به این دو کشور بالاجبار کاهش پیدا می‌کند تا به‌تدریج تجار دو کشور راه‌هایی برای عمل در مسیر قانونی پیدا کنند.

سلیمی تأکید کرد: ما مستثنا شدن این کشورها یا ایجاد سازوکار متفاوت برای برگرداندن ارز از این کشورها را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم، در غیر این صورت با مشکلاتی در تجارت با این دو کشور مواجه می‌شویم که رفع آن‌ها زمان می‌برد و چاره‌ای جز کاهش صادرات باقی نمی‌گذارد.

او ادامه داد: ما در ازای کالایی که به افغانستان صادر می‌کنیم اغلب ریال می‌گیریم و اگر بخواهیم آن را به‌صورت ارز به کشور برگردانیم راهی جز تبدیل ریال به دلار نداریم که در این صورت باید هزینه‌های اضافه‌ای را متقبل شویم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان با اشاره به اینکه زمینه انتقال ارز از این دو کشور به ایران نیز مشکلاتی در پی خواهد داشت، گفت: اگر قرار به انتقال ارز به‌صورت چمدانی باشد با قوانین مبارزه با پول‌شویی مواجه می‌شویم و از طریق نظام بانکی هم محدودیت‌های فعلی اجازه نمی‌دهد درنتیجه باید از طریق شبکه غیربانکی و صرافی‌ها ارز را منتقل کرد که این مسئله هم جدای از ریسکی که دارد، هزینه‌های سنگین‌تری به تجار تحمیل می‌کند.

سلیمی معتقد است دولت برای حفظ تجارت با عراق و افغانستان باید به دنبال سازوکاری باشد که هم برگشت پول حاصل از صادرات به این کشورها را تضمین کند و هم به روال کار تجار ضربه زند در غیر این صورت تجارت ایران با این کشورها در آینده کاهش خواهد یافت.

 

خواندن 264 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395