سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 10:24

اطلاعات تکميلي

 • محاسبه کاهش مصرف در طول عمر مفید طرح نشان می دهد؛

صرفه جویی 100 میلیارد لیتری سوخت با نوسازی ناوگان  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد:  یکی از مهم ترین راهکار های کاهش مصرف سوخت، جایگزینی ناوگان حمل و نقل فرسوده با خودروهای جدید است. خودروهای فرسوده به دلیل عمر بالا و تکنولوژی ناکارآمد، میزان بالایی از سوخت را مصرف کرده و علاوه بر این آلودگی های زیادی هم تولید می کنند. بر این اساس طرح نوسازی ناوگان فرسوده می تواند یکی از مهم ترین طرح هایی باشد که در راستای مدیریت مصرف سوخت، دولت در دست اجرا دارد.

در همین راستا گفت و گویی داشتیم با محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت داشتیم که در ذیل می خوانید.

دلاویز در پاسخ به پرسش عصر اقتصاد در خصوص برنامه ها و طرح های شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برای نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل، گفت: در واحد حمل و نقل در شش گروه کامیون، اتوبوس، تاکسی، قوای محرکه کم مصرف، حمل و نقل ریلی و قطار شهری طرح هایی در جهت بهینه سازی مصرف سوخت از طریق جایگزینی سوخت و بهره وری انرژی به واسطه تبدیل، تعویض، جایگزینی و یا توسعه شبکه حمل و نقل در قالب ماده 12تدوین و در دست اجرا است.

وی همچنین در خصوص جزئیات بخش های مختلف این طرح نیز گفت: بخش کامیون و کشنده با عنوان جایگزینی 65 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای 10 تن با سن بالاتر از 35 سال در سال1393 مصوبه اول خود را اخذ نمود و تا سال 1397 موفق به جایگزینی 2222 دستگاه کامیون و کشنده توسط سازمان راهداری شد. علاوه بر این، پس از مصوبه شورای اقتصاد در سال 1397 تعداد قراردادهای در دست اجرا به 8240 دستگاه رسیده است، که شرکت بهینه سازی تا سال 1406 تعهد به بازپرداخت تا سقف مصوبه به ازای هر دستگاه؛ در صورت جایگزینی توسط سازمان راهداری دارد.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در خصوص پیشرفت بخش اتوبوس طرح نوسازی ناوگان نیز گفت: این طرح با عنوان جایگزینی 17000 اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس های گاز سوز در سال 1393 مصوبه اول شورای اقتصاد را دریافت نموده و در ادامه بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال 1397 اجرای طرح به وزارت صنعت و معدن واگذار گردید به شرط تایید مشخصات فنی اتوبوس ها توسط واحد حمل و نقل شرکت بهینه سازی و به استثنای جایگزینی 1044 دستگاه اتوبوس که شرکت تا سال 1406 تعهد به بازپرداخت تا سقف مصوبه به ازای هر دستگاه اتوبوس؛ شهرداری ها و یا شرکت اتوبوس رانی شهری دارد.

این مقام مسئول در ادامه به بخش نوسازی تاکسی ها اشاره کرد و گفت: این طرح با عنوان جایگزینی 140 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با تاکسی تمام گازسوز با پیمایش بالا درسال 1393 مصوبه شورای اقتصاد را اخذ نموده و بر اساس مصوبه شرکت مکلف به بازپرداخت به ازای هر دستگاه تاکسی یا ون جایگزین شده توسط اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسی رانی سراسر کشور، اتحادیه تاکسیرانی شهری و شهرداری ها(سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی رانی هر شهر) به صورت هر دستگاه تاکسی تا سقف 3780 دلار طی 5 سال و هر دستگاه ون تا سقف 7810 دلار طی 7 سال نهایتا تا سال 1402 می باشد.

وی همچنین در خصوص بخش قوای محرکه کم مصرف نیز اظهار کرد: این طرح با عنوان تولید قوای محرکه کم مصرف در خودرو های داخلی و جایگزینی با خودرو های فرسوده با توجه به مصوبه شورای اقتصاد و به استناد ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر این طرح برای 500.000 خودرو تا سال 1401 اجرا خواهد گردید و بازپرداخت صرفه جویی حاصل از اجرای طرح تا سال 1405 ادامه خواهد داشت. ارزش کل بازپرداخت برابر 328 ميليون دلار برآورد مي گردد. پرداخت منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به سرمایه گذاران عامل صرفه جویی مجری طرح یا شرکت های خودروساز به شرط جایگزینی یک دستگاه خودرو جدید (موضوع طرح) با خوردرو فرسوده با تایید وزارت نفت قابل پرداخت است.

دلاویز در ادامه خبر داد: در این راستا قراردادی با شرکت تیوان به تعداد 100 هزار دستگاه به ارزش 65.6 میلیون دلار منعقد گردیده است.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در خصوص نوسازی بخش حمل و نقل ریلی نیز گفت: این طرح با عنوان توسعه حمل و نقل بار و مسافر با راه آهن با هدف گسترش ناوگان ریلی در بخشهای باری و مسافری طبق ماده 12 قانون رفع و موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور مصوب سال 1394 و طی مصوبه شماره 162587 مورخ 17/12/93 و اصلاحیه آن به شماره 283968 مورخ 2/10/94 به تصویب شورای اقتصاد رسیده است. میزان سرمایه گذاری کل اجرای طرح حدود 7 میلیارد دلار و مدت اجرای آن تا پایان سال 1402 است.

وی درباره بخش نوسازی قطار شهری (مترو) نیز گفت: این طرح با عنوان توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلان شهر با توجه به مصوبه شورای اقتصاد، سقف تعهد دولت درخصوص بازپرداخت سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در پروژه‌هایی كه قرارداد آنها به تایید وزارت نفت رسیده و به بهره برداری رسیده باشند، متناسب با تعداد سفرهاي اضافي از طريق واگن‌هاي جديد، به صورت تجمعی در تهران و كلانشهرها، حداكثر6/2 میلیارد دلار و يا معادل ريالي آن به نرخ رسمی ارز اعلامی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. طول مدت اجرای این طرح در تهران 10 سال (تا پايان سال 1409) و در كلانشهرها 15 سال (تا پايان سال 1414) پس از شروع به كار واگن‌هاي جديد می‌باشد. بازپرداخت صرفه‌جويي ناشي از افزايش سفر در هر سال نسبت به سال مبنا (1396) متناسب با سفرهاي اضافي از طريق واگن‌هاي جديد، به ميزان 8/9 سنت به ازاي هر سفر، با اعلام سرمايه‌گذار عامل صرفه‌جويي، تاييد شهرداري تهران و ساير كلانشهرها و تاييد نهايي وزارت نفت (از طريق سامانه پايش و نظارت بر اجراي طرح) از سوي شركت ملي نفت ايران از محل منابع ناشي از صادرات سوخت صرفه‌جويي شده، از طريق شهرداري تهران و ساير كلانشهرها به سرمايه‌گذار عامل صرفه‌جويي طرف قرارداد پرداخت خواهد شد.

دلاویز همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که اجرای هر یک از این طرح ها چه میزان از مصرف سوخت را در کشور کاهش می دهد، گفت: طرح جایگزینی 8240 دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای 10 تن با سن بالاتر از 35 سال، در طول دوره اجرا، کاهش مصرف 1092.9 میلیون لیتر نفت گاز را به ارمغان خواهد آورد. همچنین این طرح در طول عمر مفید، کاهش مصرف 4374 میلیون لیتر نفت گاز را به همراه دارد.

وی ادامه داد: طرح جایگزینی 1044 دستگاه اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس های گاز سوز، در طول دوره اجرا، مصرف نفت گاز را 328 میلیون لیتر کاهش خواهد داد و در طول عمر مفید نیز، 522 میلیون لیتر کاهش مصرف نفت گاز را در بر خواهد داشت.

این مقام مسئول در ادامه افزود: طرح جایگزینی 140 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با تاکسی تمام گازسوز با پیمایش بالا، در طول دوره اجرا، کاهش مصرف 7000 میلیون لیتر نفت گاز را به ارمغان خواهد آورد. همچنین این طرح در طول عمر مفید، کاهش مصرف 13900 میلیون لیتر نفت گاز را به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: طرح تولید قوای محرکه کم مصرف در خودرو های داخلی و جایگزینی با خودرو های فرسوده نیز در طول دوره اجرا، مصرف بنزین را 2000 میلیون لیتر و در طول عمر مفید، 4000 میلیون لیتر کاهش خواهد داد.

وی همچنین گفت: طرح حمل و نقل بار و مسافر با راه آهن نیز در طول اجرا 10500 میلیون لیتر و در در طول عمر مفید36531 میلیون لیتر نفت گاز، صرفه جویی را به همراه خواهد داشت.

دلاویز در ادامه اظهار کرد: طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلان شهر، مصرف سوخت را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. این طرح در طول دوره اجرا کاهش مصرف 18593.3 میلیون لیتر بنزین، 798.49 میلیون لیتر نفت گاز و 8041.91 میلیون متر مکعب CNG را به ارمغان خواهد آورد. همچنین طرح یاد شده در طول عمر مفید خود نیز کاهش مصرف 36840میلیون لیتر بنزین، 1580 میلیون لیتر نفت گاز و 15890 میلیون متر مکعب CNG را به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که طرح های در دست اجرای شرکت جهت نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل(برون شهری درون شهری و ریلی) در چه مرحله ای قرار دارد و تاکنون چقدر پیشرفت داشته است، آماری ارائه داد که در ادامه می خوانید:

طرح کامیون:

ردیف

نام سرمایه گذار عامل صرفه جویی

میزان سرمایه گذاری

(میلیون دلار)

تعداد

(دستگاه)

تاریخ انعقاد قرارداد

1

مجتمع صنعتی ماموت

300

5000

30/01/96

2

سایپا دیزل

126

2100

25/07/96

3

آریا دیزل

18

300

28/11/96

4

آذهایتکس

18

300

13/03/97

 


طرح اتوبوس:

 • نهایی سازی قرارداد و اخذ مصوبه هیئت مدیره برای انعقاد قرارداد نوسازی 540 دستگاه اتوبوس با شرکت ندای به آوران (540دستگاه سبلان خودرو) و 504 دستگاه اتوبوس با شرکت مسیر سبز فرادیس (254 دستگاه شهاب خودرو و250 دستگاه سبلان خودرو) دو قرارداد امضا شده با عاملان صرفه جویی "تعاونی ندای به آوران" و "مسیر سبز فرادیس" با مجموع نوسازی 1044 دستگاه اتوبوس شهری فرسوده پس از ارسال کپی تضامین انجام تعهدات توسط اتوبوسرانی تهران، ابلاغ خواهد شد.

  طرح تاکسی:

 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 2000 دستگاه تاکسی صندوقدار پایه گازسوز/هیبریدی/تمام الکتریکی ما بین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار ( ایرتویا ) جهت ابلاغ قرارداد می باشد.
 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 8000 دستگاه تاکسی ون پایه گاز سوز ما بین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار جهت ابلاغ می باشد.
 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 200 دستگاه تاکسی صندوقدار هیبریدی ما بین شرکت بهینه سازی و سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران (شهرداری) که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار(شرکت سلام تاکسی) جهت ابلاغ می باشد.
 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 200 دستگاه تاکسی صندوقدار هیبریدی ما بین شرکت بهینه سازی و سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران (شهرداری) که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار(شرکت پاکرو تاکسی) جهت ابلاغ می باشد.
 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 200 دستگاه تاکسی صندوقدار هیبریدی ما بین شرکت بهینه سازی و سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران (شهرداری) که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار(شرکت آریتا) جهت ابلاغ می باشد.
 • انعقاد قرارداد جهت اجرای طرح برای جایگزینی 100 دستگاه تاکسی صندوقدار پایه گازسوز ما بین شرکت بهینه سازی و اتحاديه تاكسيرانیهای شهري کشور که در انتظار دریافت ضمانت نامه بانکی از طرف سرمایه گذار(شرکت پاکرو تاکسی) جهت ابلاغ می باشد.

 

   طرح ریلی:

 • عقد قرارداد فی مابین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی وشرکت راه آهن حمل و نقل جهت تامین 200 دستگاه واگن باری به مبلغ 428.7 میلیارد ریال
 • اخذ مصوبه هیت مدیره شرکت بهینه سازی جهت اجرایی سازی قرارداد تأمین 200 واگن باری لبه بلند عامل صرفه جویی با راه-آهن
 • عقد قرارداد فی مابین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی وشرکت تجارت کوشش سپاهان جهت تامین 175 دستگاه واگن باری به مبلغ 450.412 میلیارد ریال
 • اخذ مصوبه هیت مدیره شرکت بهینه سازی جهت اجرایی سازی قرارداد تأمین 175 واگن باری لبه بلند عامل صرفه جویی با راه-آهن

  طرح مترو:

 • اعلام آمادگی شهرداری های تهران، مشهد، تبریز و شیراز جهت انعقاد قرارداد برای تعداد 79 دستگاه واگن وارد شده در سال 96
 • اعلام آمادگی شهرداری های تهران، مشهد، تبریز، شیراز برای انعقاد قرارداد 158 دستگاه در سه ماهه اول سال 97
 • امضا تفاهم نامه همکاری با شهرداری تهران جهت ورود هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان مترو تهران
 • ارسال مدارک شخصیت حقوقی شرکت های قطار شهری شهرهای اصفهان جهت 20 دستگاه واگن مسافربری، قم 25 دستگاه واگن مسافربری، تبریز40 دستگاه واگن مسافربری به واحد حقوقی شرکت جهت انعقاد قرارداد.

دلاویز همچنین در خصوص برنامه های فرهنگسازی و ترویج فرهنگ مصرف صحیح انرژی نیز گفت: در بحث فرهنگسازی علی رغم فعالیت هایی که در گذشته صورت گرفته است اما به دلیل آنکه فعالیت های فرهنگی نیازمند تکرار و ترویج است و چند سالی است که این روند متوقف شده بود مجددا نیازمند احیای آن بودیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل در 2 ماه گذشته برنامه ریزی کاملی در خصوص فعالیت های فرهنگسازی در تمام بخش هایی که جامعه را در برمیگیرد صورت پذیرفت و هم اکنون با توجه به محدودیت های اعتباری در حال اولویت بندی و اجرا می باشد.

این مقام مسئول افزود: به عنوان مثال از آنجاییکه معتقدیم اساس کار فرهنگسازی با آموزش پیوند خورده است برنامه جامع فرهنگاسزی با آموزش پیوند خورده است برنامه جامع فرهنگی برای دانش آموزان در قالب جشنواره دانش آموزی در مقوله بهینه سازی مصرف سوخت در دستور کار است که با اهتمامی هم که مجموعه وزارت نفت وشرکت ملی نفت داشتند امیدواریم منشأ تآثیرگذاری مهمی برای بخش کثیری از جامعه نیز باشد.

دلاویز اظافه کرد: از سوی دیگر سعی کردیم با کمک گرفتن از رسانه ها حساسیت هایی که در زمینه تبعات مصرف فزاینده وجود دارد را برای افکار عمومی بیشتر از گذشته نمایان کنیم.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: چون معتقدیم برای تآثیر گذاری در بخش اصلاح الگوی مصرف باید از تمام ظرفیت های موجود کشور از جمله رسانه ها و مردم کمک گرفت. در غیر اینصورت موفقیتی در این زمینه حاصل نخواهد شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: در همین زمینه با طراحی بخشی با عنوان اتاق خلاقیت زمینه را برای طرح ها و ایده های نو در تمام زمینه ها به ویژه بخش های فرهنگی در زمینه مصرف بهینه و روش های موجود فراهم کردیم تا همه افرادی که در این زمینه صاحب ایده های خلاق هستن در کنار ما به موضوعات بهینه سازی مصرف سوخت ورود و کمک کنند.

وی افزود: همچنین در بحث فرهنگسازی در تلاش هستیم نمایشگاهی مستقل که بیشتر جنبه فرهنگی برگزار نماییم تا آخرین ایده ها و فعالیت های صورت گرفته را در معرض دید عموم و صاحبان صنایع مختلف قرار دهیم تا از نزدیک تحولات موجود در این بخش مورد ارزیابی قرار گیرد.

دلاویز همچنین در خاتمه با قدردانی از رسانه ها، گفت: تقاضا دارم همه رسانه ها در بحث بهینه سازی مصرف سوخت بیشتر از گذشته به مباحث ورود کنند تا نتایج ارزشمند تری برای جامعه و کشور عزیزمان رقم زده شود.

 

 

خواندن 320 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395