یکشنبه, 22 مهر 1397 ساعت 08:57

ای‌کاش مسؤولان کم‌کاری می‌کردند!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ناصر ذاکری

عصر اقتصاد: معمولاً به‌دنبال بروز هر تغییرو تحولی در عرصه اقتصاد فرصتی برای کسب سود و ثروت دراختیاربرخی بازیگران عرصه اقتصاد قرارمی‌گیرد. به بیان دیگر این تغییر و تحولات می‌تواند به بهبود وضعیت یک قشرازجامعه به ضرراقشاردیگر(حداقل در کوتاه‌مدت) منجر شود. وقتی قیمت خودرو وارداتی افزایش بیابد، واردکنندگانی که کالایشان را در معرض فروش گذاشته‌اند، یا مقدمات خرید و حمل کالایشان رافراهم ساخته‌اند، یکشبه ثروتی کلان راتصاحب خواهندکرد. یا وقتی دراثر سیاست‌های دولت قیمت املاک ومستغلات به سرعت بالابرود،کسانی که قبلاًبخش مهمی ازثروت خودرابه این شکل ازدارایی‌ها تبدیل کرده‌اند، برنده خواهندشد.

درهمه وضعیت‌های مشابه آنچه ذکر شد، دراصل توزیع ثروت ودرآمد بین اقشارجامعه به نفع یک گروه معدود تغییر کرده، و به بیان دقیق‌تر نابرابری درمیدان توزیع درآمد افزایش می‌یابد.این بدان‌معنی است که یک تغییرجدی از نوع تغییراتی که مثال زده‌شد، می‌تواند دستآوردمثبت چندین‌ساله دولت درعرصه بهبودوضعیت توزیع درآمدوکاهش ضریب جینی راخنثی سازد،وجامعه راازنظرشاخص‌های توسعه انسانی به شرایط یک دهه قبل بازگرداند.
ازاین‌رو در چنین شرایطی، انتظاری که از دولت می‌رود این است که با فراهم آوردن تمهیداتی مانع از تشدید رفتار سودجویانه آن گروه معدود و در نهایت متضرر شدن اقشار کم‌درآمد گردد؛ و یا این‌که با اجرای سیاست‌هایی از نوع توزیع مجدد درآمد حداقل بخشی از "آب رفته" را به جوی بازگرداند و مانع تشدید اختلاف طبقاتی و یکشبه ثروتمند شدن گروهی به خرج بقیه جامعه گردد. بدین‌ترتیب رفتار انفعالی دولت در برخورد با این‌گونه تغییر و تحولات با تأثیر عمیق درقدرت خرید عامه مردم را باید مصداق بارزسوء مدیریت و"کم‌کاری" متولیان امر تلقی نمود.
در ماجرای تغییر سریع قیمت ارز و سقوط ارزش پول ملی که چندی‌پیش اتفاق افتاد،عملکرد کلی متولیان امر انفعالی بود، زیرا برای برخوردبا این تغییر سریع وپیش‌بینی‌شده که درنتیجه آن ثروت هنگفتی برای برخی افرادساخته‌شد وعموم مردم بخش بزرگی ازدارایی خود را باختند، تدبیری نیندیشیده‌بودند. اما اتفاقاتی که دربرخی عرصه‌های اقتصاد کشور افتاد، به‌گونه‌ای بود که نگارنده آرزو می‌کند کاش مشکل متصدیان امر فقط برخورد انفعالی و کم‌کاری باشد!
به‌عنوان مثال در خوزستان به‌دنبال تغییر سریع ارزش پول ملی مقدار زیادی از کالاهای عرضه‌شده در بازار از جمله ارزاق عمومی و تره‌بار با قیمت ارزان از بازار داخلی خارج شده و به قیمت ده‌برابر بازار خوزستان به مصرف‌کنندگان عراقی عرضه شد، که البته اتفاقی غیرمنتظره و شگفت‌انگیز نبود. اما نکته قابل‌تأمل این است که منافع این تجارت پرسود و این فرصت تاریخی نه‌تنها نصیب تولیدکنندگان وطنی نشد که به‌گونه‌ای منجر به تقویت بخش مظلوم تولید کشورمان بشود، بلکه حتی از دلال‌ها و بازرگانان وطنی هم دریغ داشته‌شد! و در سایه بی‌توجهی متولیان امر، این سود هنگفت و بادآورده نصیب بارزگانان عراقی شد.
اینجاست که نگارنده از صمیم قلب آرزو می‌کند کاهش ایراد کارمسؤولانمان فقط برخورد انفعالی و"کم‌کاری"بود تا در نتیجه آن برخی ازفعالان اقتصادی کشورمان یک شبه پولدار شده، وحشمت و شوکت زندگی لاکچریشان را به رخ دیگران بکشند! نه این که چنین سودی نصیب بازرگانان غیرایرانی بشود!
متولیان امرحتی فکر این را هم نکرده‌بودند که اقلاً چند نفر از تجار نورچشمی و فامیل فلان فرد قدرتمند را بسیج کنند تا با قبضه کردن بازار، از این فرصت کم‌نظیر استفاده کنند و نگذارند چنین سودهایی از دست هموطنانمان خارج شود. اما آنان با سخاوت تمام این فرصت تکرارنشدنی را به بازرگانان غیرایرانی هدیه کردند.

خواندن 348 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395