چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 10:01

اطلاعات تکميلي

  • معاون علمی‌ و فناوری رییس‌جمهور مطرح کرد

ضرورت توسعه استارتاپ ها در حوزه  سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیرابابایی

عصر اقتصاد: معاون علمی‌ و فناوری رییس‌جمهور از آمادگی معاونت علمی در توسعه شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها در حوزه سلامت دیجیتال خبر داد و گفت: حوزه سلامت دیجیتال حوزه بسیار مهمی است و می‌توانید با ایجاد اکوسیستم جدید دانش‌بنیان بازار جدیدی به نام بازار سلامت با نظارت وزارت بهداشت ایجاد کنید.

روزگذشته آیین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با موضوع توسعه کسب وکارهای سلامت دیجیتال در کشور برگزار شد .

ایجاد بازار سلامت با همکاری وزارت بهداشت

معاون علمی‌ و فناوری رییس‌جمهور گفت : در کشور ۶۰ استارت‌آپ جدید راه‌اندازی شده است که علاوه بر آن در تلاش هستیم با کمک وزارت بهداشت، بازار جدیدی به نام بازار سلامت برای دانش‌آموختگان این حوزه فراهم کنیم.

همکاری وزارت بهداشت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با معاونت

سورنا ستاری افزود: وزارتخانه در پنج سال اخیر همراه ما بوده و با حضور در پارک فناوری پردیس مشارکتی در زمینه ایجاد شبکه سلامت داشته است و تاکنون این وزارتخانه در حوزه‌های دارویی و تجهیزات پزشکی با این معاونت همکاری داشته است.

نقش موثر سلامت دیجیتال در کسب و کارهای نوین

ستاری با بیان اینکه سلامت دیجیتال یک بحث بسیار مهم در دنیا محسوب می‌شود، ادامه داد : این امر به گونه‌ای است که ضریب نفوذ سلامت دیجیتال در دنیا ۲۸ درصد و ضریب نفوذ فروش اینترنتی ۲۲ درصد اعلام شده است. این امر نشان می‌دهد که سلامت دیجیتال اولویت زیادی در کسب و کارهای نوین دارد.

فعالیت چند استارت‌آپ جدید در کشور

وی با اشاره به حرکت ایران در توسعه کسب و کارها در حوزه سلامت دیجیتال، خاطرنشان کرد: در چند ماه اخیر برنامه‌های گسترده‌ای در کشور آغاز کردیم، به گونه‌ای که چند استارت‌آپ جدید آغاز به کار کردند و این نشان‌دهنده پتانسیل کشور برای رشد این حوزه است.

معاون علمی رییس‌جمهور با اشاره به تولید حسگرها و سخت‌افزارها برای انجام انواع اندازه‌گیری‌های حوزه پزشکی، یادآور شد: این تکنیک‌ها موجب شده است تا روش‌های تشخیص متحول شود، ضمن آنکه موجب پیوند مهندسان با پزشکان در محیط بیمارستانی شده است.

آمادگی معاونت علمی در توسعه شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها در حوزه سلامت دیجیتال

وی  از آمادگی معاونت علمی در توسعه شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها در حوزه سلامت دیجیتال خبر داد و گفت: حوزه سلامت دیجیتال حوزه بسیار مهمی است و می‌توانید با ایجاد اکوسیستم جدید دانش‌بنیان بازار جدیدی به نام بازار سلامت با نظارت وزارت بهداشت ایجاد کنید.

ستاری توسعه بازار سلامت را موجب ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی دانست و ادامه داد: افراد مستعدی که می‌خواهند سرویس‌های مناسب در حوزه سلامت ارائه دهند، این اکوسیستم به آنها کمک خواهد کرد.

روش های تشخیص بیماری ها در آینده نزدیک متحول خواهد شد

    معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت:روش های شناسایی و تشخیص بیماری ها با ظهور و ابداع تجهیزات جدید مهندسی پزشکی در حوزه دانش بنیان کشور دچار تحول خواهد شد

تشکیل پرونده سلامت برای ۷۵ میلیون ایرانی

همچنین در ادامه این مراسم  وزیر بهداشت گفت: در حوزه درمان عقب هستیم؛ بسیاری از نیازهای مردم در حوزه درمان، سنتی تامین می‌شوند.

 هاشمی با اشاره به اهمیت سلامت گفت: دسترسی به راه‌های تشخیص درمان بیماری‌ها و بسیاری از خدمات به کمک فناوری انجام می‌شود ، اما متاسفانه در ایران فضاهای مناسبی ایجاد نشده است.

در حوزه درمان عقب هستیم

وی  با اشاره به عقب ماندگی در حوزه درمان ادامه داد : بسیاری از نیازهای مردم در حوزه درمان، سنتی تامین می‌شوند و باید این مشکلات برطرف شود.

وزیر بهداشت  با اشاره به اهمیت این تفاهم‌نامه گفت: به دنبال این هستیم تا با کمک تفاهم‌نامه علمی بتوانیم نیازهای درمانی مردم را برطرف کنیم.

قاضی زاده هاشمی درباره امکانات پزشکی در شهرهای کشور بیان داشت  : از جمله خدمات پزشکی که امروز نقش ویژه‌ای در تشخیص بیماری ایفا می‌کند، سونوگرافی است و تهیه این وسایل با بودجه کافی امکان پذیر است.

تامین از یک چهارم تخت های بیمارستانی در طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد : در طرح تحول سلامت بیش از یک چهارم تخت های بیمارستانی تامین شدند و ۵۰۰ دستگاه سونوگرافی به مراکز درمانی داده شده است.

وی درباره نیروی انسانی اظهار کرد : تعداد رادیولوژییست ها در کشور کم است، اما به کمک یکی از شرکت‌های دانش بنیان طرحی درحال اجرا است که بیمارستان را از رادیولوژییست بی‌نیاز می‌کند در این طرح به کمک دو دوربین ساده کار انجام می‌شود و دیگر نیاز به خرج بودجه زیاد نخواهیم داشت.

سنت خوب است اما نه در حوزه درمان

قاضی زاده هاشمی خطاب به معاونان خود گفت : سنت خوب است اما در حوزه درمان نباید از سنت بهره گرفت ملاک امروز مردم هستند.

به گفته وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پرونده الکترونیک سلامت برنامه های خوبی برای کمک به مردم انجام گرفته است و برای ۷۵ میلیون ایرانی پرونده سلامت تشکیل شده است .

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره حمایت از استارت آپ های حوزه سلامت گفت: تفاهم‌نامه برای تحکیم و هم افزایی فعالیت‌هایی است که انجام شده است، برخی خواسته ها ممکن است هیچگاه قابلیت اجرایی نداشته باشند و برخی دیگر به دلیل سستی طرفین است. نباید متهم شویم که تا قبل از این تفاهم نامه همکاری نبوده است، قبل از تمام حوزه‌ها پزشکی وارد عمل شد.

 در پایان این مراسم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت از توسعه کسب و کارهای سلامت دیجیتال در کشور تفاهم ‌نامه امضا کردند.

 

 

خواندن 542 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395