چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 09:57

اطلاعات تکميلي

  • بسته های حمایتی متعدد نشان می دهد

حمایت از سوداگران با حق سکوت به ضعفا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سیف الله یزدانی

عصر اقتصاد: روز گذشته جلسه غیر علنی مجلس با حضور نوبخت در خصوص بسته های حمایتی از اقشار ضعیف برگزار شد که انتشار اخبار ضد و نقیض در این مورد حساسیت برانگیز بود اما مهمتر از آن تکرار طرح ها و جلساتی است که در خصوص بسته های حمایتی مختلف از سوی نهادها ارائه می شود و به نظر می رسد مهمترین دلیل برای تدارک بسته های حمایتی مقابله با آثار سوء سیاست های ارزی و تضعیف پول ملی است. در واقع مجلسیان و دولتمردان این واقعیت را پذیرفته اند که نوسانات غیر قابل مهار ارز، آسیب های جدی به اقشار فرودست دارد و باید در مورد مهار این آسیب ها اقدامی صورت دهد اما آنچه که در این میان تاسف آور بوده این است که نوسانات ارزی فعلی نه تنها ارزش توسعه ای ندارد بلکه اقتصاد ملی هم از آن بهره ای نمی برد.

یعنی اگر ارقام نجومی اعلام شده در مورد بسته های حمایتی صحت داشته و تحقق یابد عملا دولت از بیت المال این هزینه ها را بابت انتفاع تعدادی سوداگر فرصت طلب پرداخت می کند بدون آنکه از این رهگذر چیزی عاید کشور و ملت شود.

معنی رنج آور تهیه بسته حمایتی بر اقشار فرودست این معنا را می دهد که مجلس و دولت تلاش می کنند بسته های حمایتی را به عنوان حق سکوت به اقشار فرودست داده تا اجازه دهند سوداگران و رانت خواران به سودهای نامتعارف خود برسند.

متاسفانه در این خصوص رقابت های جناحی و تلاش برای جلب آرا در انتخابات سال آینده از یک سو و نشان دادن علایم مثبت به جناح های رقیب برای اینکه فقرزدایی در دستور کار مجلس و دولت است نقش موثری در این تصمیمات انفعالی دارند و به قول دکتر راغفر اگر به سرعت شرایط فعلی متوقف و جریان قیمت ها معکوس نشود، بروز تورم تاریخی 50 درصدی از مهرماه به بعد غیر قابل اجتناب خواهد بود و با توجه به مشکلاتی که در تشخیص افراد مشمول بسته های حمایتی وجود دارد نه تنها کمکی به سامان بخشی امور نخواهد کرد بلکه زمینه اعتراضات گسترده جدیدی را هم می تواند فراهم آورد.

یکی از امور محتمل قریب به یقین این است که با ادامه وضع موجود حداقل 50 درصد جمعیت کشور به زیر خط فقر مطلق نزول خواهند کرد واقدامات ناقص و در بعضی از موارد تردید آمیز کمیته امداد و سازمان بهزیستی در خارج کردن بخشی از مستمری بگیران از خط فقر هم چاره ساز نخواهد بود.

دولت باید بداند که در زمانی نه چندان دور برای ایجاد آرامش در جامعه باید به الگو برداری جدی از اقتصاد دوران دفاع مقدس اقدام کند و از تقویت و پاداش دادن به اقتصاد رانت خواری و غیر مولد پرهیز نماید.

اما توصیه می کنیم این اقدام قبل از بروز آسیب های اجتماعی و متاسفانه شاید امنیتی صورت گیرد و از پر هزینه کردن یک اقدام ضروری پرهیز نماید.

 

خواندن 524 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395