چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 09:28

جلسه غیر علنی مجلس در خصوص بسته های حمایتی حاشیه ساز شد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی صبح روز گذشته جلسه ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر کشاورزی در خصوص جزئیات بسته های حمایتی برگزار کردند.

پس از این جلسه بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح این جلسه پرداخت و در خصوص بسته های حمایتی نیز اطلاعاتی ارائه کرد اما پس از اننشار آن، سازمان برنامه و بودجه طی اطلاعیه ای اعلام کرد که

این جلسه بصورت غيرعلني بوده و هرگونه اطلاع رساني و بيان جزئيات به نقل از رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور مورد تاييد اين سازمان نيست که در ادامه، سخنان سخنگوی هیات رئیسه مجلس و اطلاعیه سازمان برنامه می آید.

نعمتی گفت: ارزش ریالی بسته حمایتی که در دو مرحله اجرا می شود، در هر مرحله 300 هزار تومان بوده و در مجموع 12 هزار و 500 میلیارد تومان مبلغ پرداختی به این اقشار خواهد بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: در حال حاضر 20 میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر که درآمد کمتر از 3 میلیون تومان دارند، مانند برخی از کارمندان دولت، کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، مشمول این امر می شوند.

وی با بیان اینکه مقرر شد کمیسیون های اقتصادی، کشاورزی، بودجه و صنایع مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی با دولتمردان داشته باشند، ادامه داد: بر این اساس مباحثی در حوزه تولید، گرانی ها و... بررسی خواهد شد تا با ایجاد ارتباط نزدیک مجلس و دولت مشکلات برطرف شود.

نعمتی با بیان اینکه مهار نقدینگی نیز از دیگر مباحث مطرح شده در نشست غیرعلنی مجلس بود، تصریح کرد: 1600 الی 1700 هزارمیلیارد تومان بدهی سرگردان وجود دارد که بر این اساس مقرر شد دولت و قوه مقننه با همفکری یکدیگر راهکاری را برای مهار نقدینگی اتخاذ کند. به عنوان مثال واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی یکی از راهکارها محسوب می شود که در این راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه قول مساعد داد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عدم برداشت از ذخایر کشور نیز یکی دیگر از مباحث مطرح شده بود، گفت: بر مبنای مباحث مطرح شده در این جلسه و همچنین جلسات گذشته، تاکید شد دولت باید از صندوق ذخیره ارزی برداشت نکند، زیرا این سرمایه برای آیندگان نیز محسوب می شود.

وی افزود: بحث تبادل نظر درخصوص کالاهای اساسی یکی دیگر از مباحث جلسه غیرعلنی قوه مقننه بود که بر این اساس باید به مردم اعلام کرد هیچگونه مشکلی از نظر تامین کالاهای اساسی در کوتاه مدت، میان مدت و حتی بلندمدت وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: براساس اظهارات وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمندی های کالاهای اساسی استراتژیک در انبارها، سیلوها و... ذخیره شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص موضوع گرانی ها و افزایش قیمت ها نیز تصریح کرد: رئیس تعزیرات حکومتی درخصوص احتکار، گرانفروشی و چند قیمتی ها گزارشی را به نمایندگان مجلس ارائه داد، همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز نوسانات قیمت ارز را یکی از دلایل این مهم دانست. بر این اساس دولت و مجلس باید با یکدیگر به صورت همسو تلاش کنند تا این مسئله نیز برطرف شود.

نعمتی افزود: با توجه به مباحث مطرح شده در صحن غیرعلنی تعیین زمان بندی برای اقدامات دولت امری مهم محسوب می شود که در این راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داد که برنامه زمان بندی را هر چه زودتر به مجلس ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه دولت مکلف شده 25 قلم کالای اساسی که مورد نیاز مردم است را تامین و به اقشار نیازمند ارائه دهد، گفت: این اتفاق در 6 ماهه دوم سال و در دو نوبت انجام خواهد شد و محل پرداخت آن نیز مشخص شده است. همچنین بانک اطلاعاتی افراد نیز تشکیل شده است.

وزرای پیشنهادی دولت هفته آینده معرفی می شوند

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درخصوص تعیین تکلیف معرفی وزرا به قوه مقننه خاطرنشان کرد: براساس رایزنی صورت گرفته با سرپرست نهاد ریاست جمهوری و رئیس دفتر رئیس جمهور هفته اینده وزرای اقتصاد و امور دارایی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی خواهند شد، البته باید یادآور شد که شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت هنوز استعفا نداده است.

جزييات برنامه‌هاي دولت براي اجراي بسته‌هاي حمايتي پس از تصويب نهايي به اطلاع مردم می رسد

در اطلاعيه سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برگزاري غيرعلني مجلس شوراي اسلامي با حضور معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه‌ و بودجه كشور با موضوع بررسي وضعيت اقتصادي و برنامه‌هاي دولت براي برون‌رفت از شرايط و حمايت از اقشار آسيب‌پذير آمده است:‌ پس از اتمام جلسه غيرعلني كه بدون حضور خبرنگاران عزيز برگزار شد برخي از نمايندگان محترم با انجام مصاحبه و گفت‌وگو با رسانه‌ها اقدام به نقل قول برخي مطالب مطرح شده در اين جلسه كردند كه ذكر توضيحات ذيل ضروري است:

۱-عنوان جلسه خود حاكي از شرايط آن مي‌باشد بنابراين انتشار مطالبي كه در چنين جلسه اي مطرح شده خارج از عرف و ضوابط اين جلسات است چرا كه اگر بنا بر اطلاع رساني بود ضرورتي براي برگزاري جلسه غيرعلني وجود نداشت.

۲-جزييات و تمامي نكات برنامه‌هاي دولت براي اجراي بسته‌هاي حمايتي پس از تصويب نهايي از طريق سازوكارهاي مشخص به اطلاع مردم بزرگوار خواهد رسيد. لذا اطلاع‌رساني نيابتي و نقل به مضمون از زبان مقامات دولتي نه تنها خارج از استاندارد‌هاي حرفه‌اي خبررساني است بلكه غيرقابل استناد و فاقد اعتبار بوده و مورد تأييد نمي‌باشد.

۳-به شخصيت‌ها و رسانه‌هاي محترم توصيه مي‌گردد در شرايط كنوني از انجام هرگونه اطلاع‌رساني در مورد موضوعاتي كه خارج از حوزه وظايف و اطلاع آنان مي‌باشد پرهيز كرده  و به دور از جنجال‌هاي خبري اجازه دهند پس از تصويب بسته‌هاي حمايت يپيشنهادي و در چارچوب ملاحظات تهيه شده همراه با جزييات به اطلاع مردم عزيز كشورمان رسانده شود.

 

 

 

 

 

 

خواندن 253 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395