سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 11:02

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

گرفتار خطای تربیتی شده ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

 عصر اقتصاد:  محمد بطحایی گفت: برخی از معلمان توقع دارند بچه‌ها مانند بزرگسالان رفتار کنند که همین مساله باعث انحراف و خطای تربیتی شده است.

روز گذشته مراسم روز جهانی و هفته ملی کودک در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور وزیر آموزش و پرورش، نماینده یونیسف، سفیر فلسطین و رایزنان سیاسی کشور های پاکستان و اسلواکی برگزار شد.

محمد بطحایی ضمن تبریک روز و هفته ملی کودک گفت: روز کودک و بزرگداشت هفته ملی کودک بهانه خوبی است برای اینکه ما یکبار دیگر مسایل ، موانع و مشکلات آنها را بررسی کنیم.

وی ضمن اشاره به کودکان فلسطین و یمن، اظهار کرد: امیدوارم روزی برسد که این کودکان مثل کودکان ایران اسلامی با نشاط و شادمانی به زندگی خود ادامه دهند.

وی افزود: بذر شخصیت افراد در دوران کودکی ساخته می‌شود، بچه‌ها در دوران کودکی خود تحت تاثیر سه محیط خانواده و همسالان و محیط مدرسه هستند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: خانواده مهم‌ترین محیطی است که بچه‌ها به سرعت و همواره در حال الگوبرداری از رفتار بزرگترها هستند؛ آنها در خانواده عصبانی‌ شدن و کنترل خشم را تمرین می‌کنند. آنها در این محیط دروغ گفتن و صداقت را یاد می‌گیرند. بچه‌ها در خانواده مهارت‌های مورد نظر برای زندگی کردن را یاد می‌گیرند.

بطحایی گفت: دومین محیط جمع همسالان است که بچه‌ها از همسن و سالان خود یاد می‌گیرند و سومین محیط مدرسه است. ما در مدرسه به ویژه در دوره ابتدایی باید محیط یادگیری را سرزنده‌تر و بانشاط‌تر بسازیم. بچه‌ها باید در مدرسه بازی‌کردن را یاد بگیرند و در حین‌بازی کردن فرایند یادگیری رخ دهد. آنها در محیط مدرسه باید نزدیکی بیشتری داشته باشند.

وی بر نزدیکی بیشتر محیط مدرسه با جامعه تاکید کرد و افزود: امروز باید یکی از کلاس‌های مدرسه باغچه باشد تا در مدرسه بچه‌ها با طبیعیت انس بگیرند. بچه‌های ما در مدرسه باید کودکی را تمرین کنند. متاسفانه توقع ما از بچه‌ها همان الگوی‌هایی است که ما در بزرگسالی از آنها توقع داریم. متاسفانه ما در مدرسه نیز گرفتار این انحراف و خطای تربیتی هستیم و برخی از معلمان توقع دارند بچه‌ها مانند بزرگسالان رفتار کنند که همین مساله محیط آموزشی را به محیطی خشک تبدیل کند.

وی ادامه داد: ما در آموزش و پرورش و در یک سال گذشته تلاش بسیار خوبی برای تعامل با خانواده‌ها شروع کردیم تا این موانع برداشته شود و با خانواده‌ها همسو شویم و این تعامل با خانواده‌ها شرط اصلی موفقیت است. امیدوارم که محیط سوم یعنی مدرسه را به محیطی سرزنده و بانشاط تبدیل کنیم، محیطی که برای بچه‌ها خاطره‌انگیز باشد و به سمتی برویم که مدرسه ما در ساختن و پرداختن شخصیت بچه‌ها تاثیرگذار باشد.

لزوم بازنگری در موانع تعلیم و تربیت کودکان

همچنین بطحایی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران عنوان کرد: مهم‌ترین دستاورد هفته ملی کودک این است که بهانه مجددی است برای اینکه مجدداً به کودک و حوزه مسائل کودک در کشور نگاه کنیم و مسائل، مشکلات و موانعی که سر راه تعلیم و تربیت کودکان است را بازنگری کنیم و یک بسیج عمومی برای توجه جدی و عمیق به حوزه کودک داشته باشیم.

وی افزود: به نظرم امسال با اتفاقات خوبی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌افتد، رویکرد و نگاه ما به حوزه پرورشی و کودک و تربیت در حال متفاوت شدن است.

وی ضمن بیان اینکه در این نمایشگاه شادی و نشاط را در بچه‌ها می‌بینیم، گفت: امروز شاهد یک موضوع بسیار مهم در تغییر  تحول آموزش و پرورش هستیم که باید حافظه محوری را کنار بگذاریم و به سمت رویکردهای مهارت محور برویم؛ رویکردهایی که نشاط و سرزندگی را به نظام تعلیم و تربیت بر می‌گرداند.

وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه بذر سرشت و شخصیت همه افراد در دوران کودکی نهادینه می‌شود، گفت: شکل‌گیری ابعاد مختلف شخصیتی افراد در دوران کودکی قوام پیدا می‌کند؛ هرچند دوران کودکی به چشم ما بزرگترها خیلی دیده نمی‌شود و به عنوان یک دوره که بعدها به فراموشی سپرده می‌شود به آن نگاه می‌کنیم.

وی افزود: روان‌شناسان رشد کاملا چیز متفاوتی از برداشت ما دارند یعنی بچه‌ها تا پیش از ۷، ۸ سالگی بسیاری از شالوده‌های شخصیتی و روان‌شناسی برای آینده شکل می‌گیرد و از این حیث توجه وافی و کافی به دوران کودکی حتی تا قبل از ۷ سالگی بسیاری حائز اهمیت است.

همچنین در این برنامه از تمبر پستی با نشان هفته ملی کودک با مشارکت پست نیز رونمایی شد.

خواندن 746 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395