سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 10:17

اطلاعات تکميلي

  • رئیس انجمن شیرینی و شکلات؛

مانع اصلی صادرات شیرینی و شکلات، سیاست‌های ارزی دولت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: صنعت شیرینی و شکلات به عنوان یکی از زیر شاخه‌های صنایع غذایی، در زمره بخش‌هایی محسوب می‌شود که ارزش افزوده بسیاری ایجاد می‌کند و روند افزایشی تولیدات این صنعت نیز نشان می‌دهد که فعالان این بخش توانسته اند در عرصه رقابتی، خودی نشان دهند، اما مانند هر بخش دیگری، نوسانات بازار ارز و تحریم‌های جدید، کام فعالان این صنعت را نیز تلخ کرده است.

نمایشگاه شیرینی و شکلات تهران، رویدادی بین المللی است که از معتبرترین و معروف ترین نمایشگاه های تخصصی حوزه شیرینی و شکلات در خاورمیانه محسوب می گردد. این نمایشگاه که قدمت زیادی دارد در سال 97، هفدهمین دوره خود را در تاریخ های 24 تا 27 شهریور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران پشت سر می گذارد.

نمایشگاه شیرینی و شکلات تهران ، رویدادی 4 روزه است که از سال 1381 آغاز گردیده است و هر ساله با حضور تعداد زیادی از فعالان این حوزه برگزار می گردد.

این نمایشگاه در 3 بخش اصلی  با موضوعات  محصولات صنعتی، محصولات سنتی، مواد اولیه تولیدی، مواد اولیه بسته بندی صنعت شیرینی و شکلات و ماشین آلات داخلی وخارجی برگزار می گردد و در آن تولیدکنندگان، فروشندگان، متخصصان و فعالین حوزه شیرینی و شکلات از ایران و کشورهای خارجی شرکت می کنند.

علی سالک نژاد، مدیرعامل گروه صنعتی نجاتی که با برند آناتا شناخته می شود در گفتگو با خبرنگار عصراقتصاد گفت: این شرکت در سال 1316 تاسیس شده است و با تعداد کمی از افراد کار شروع شد و در حال حاضر با 26 شعبه در سراسر ایران مشغول به کار است.

وی به موضوع صادرات  اشاره کرد و افزود: صادرات محصولات به 56 شرکت انجام می شده است اما در حال حاضر با مشکلات موجود کاهش یافته است. تحریم ها و شرایط بانکی مشکلاتی را در انتقال و جابجایی وجه ایجاد کرده است. یعنی صادرات انجام می شود ولی برگشت پول دچار مشکل است.

سالک نژاد در رابطه با تغییرات ارزی و میزان تقاضا گفت : درست است که قدرت خرید مردم کم شده است اما کما فی السابق شرکت محصولات خود را به فروش می رساند و روند خوبی را دارد. البته که تحریم ها نگرانی هایی را به وجود آورده است. بعضی شرکت های خارجی که قبلا به راحتی معاملاتی را داشتند اکنون با احتیاط بیشتر به خرید از شرکت روی می آورند.

در ادامه داوود ابراهیمی مدیر روابط عمومی شرکت شکوه آفرینان تجارت مرداس درباره این شرکت به خبرنگار عصراقتصاد گفت: این شرکت در سال 92 تاسیس شده و در حال حاضر در سراسر کشور دارای نمایندگی است. صادرات این شرکت به کشورهای امارات قطر عمان قزاقستان آذربایجان انگلستان آلمان و بلاروس صورت می گیرد و با کانادا نیز واردگفتگو شده ایم.

وی در رابطه با تاثیرات شرایط ارزی گفت: در واردات مواد اولیه ما دچار مشکل هستیم. چون 80 درصد مواد اولیه تولید شکلات خارجی است. وقتی مواد اولیه نتواند ورود داشته باشد شرکت به چالش کشیده می شود اما در مبحث صادرات سعی می کنیم که ارزآوری داشته باشیم و معادل ارزی که صادر می کنیم مواد اولیه را  بیشتر کنیم.

ابراهیمی در ادامه گفت : شکلات محصولی لوکس است که جزو سبد اصلی خانوار محسوب نمی شود و در این شرایط تقاضای داخلی حدود 40 درصد کاهش یافته است.

مدیر روابط عمومی شرکت شکوه آفرینان تجارت مرداس در ارتباط با بازارهای رقابتی تولید داخل و کالاهای وارداتی اظهار داشت: شکلات این شرکت دارای دو مزیت رقابتی است، یکی طراحی و بسته بندی که همپای شرکت های اروپایی است و دیگری طعم و مزه شکلات هاست که از مواد اولیه مرغوب تشکیل شده است.

محمدی مدیرصادارت شرکت بستنی اطمینان که در بازار با نام تجاری پشمک حاج عبداله شناخته می شود نیز در ادامه به خبرنگار عصراقتصاد گفت: این شرکت با 1500 نفر پرسنل مستقیم و 16 شعبه در سطح کشور کار پخش محصولات را به طور مستقیم دارند. صادرات نیز به افغانستان پاکستان عراق استرالیا کانادا و کشورهای حوزه خلیج فارس صورت می گیرد و به مدت دو سال در کشور روسیه شعبه ای افتتاح شده است.

وی در رابطه با وضعیت تولید شکلات در کشور گفت: شرکت با مسئله واردات مواد اولیه روبرو است. زیرا یکسری از مواد منشا خارجی داشت و افزایش قیمت ارز نیز بر این مشکل افزود. صادرات نیز با موانعی چون افزایش قیمت و وجود رقیبانی مثل کشور ترکیه دست و پنجه نرم می کند.

محمدی افزود: کشور ترکیه با سوبسیدهای دولتی و مشوق های صادراتی کشور ما را از این رقابت دور میکند . مسئله بعدی امور مربوط به حمل و نقل است. به خصوص کشتیرانی که با وجود شرایط موجود کشور را ترک می کنند و هزینه ها بسیار بالا می رود.

وی به کاهش میزان فروش در کشور اشاره کرد و گفت: هر جنسی یک قیمتی در بازار دارد. محصولات هم نمی توان با قیمت بالا در بازار داخل به فروش رساند و مردم نیز چون به آن احساس نیاز بالا ندارند آن را از سبد خرید خود کنار می گذارند.

** نوسانات نرخ ارز این صنعت را دچار مشکل کرده است

 جمشید مغازه‌ای، رئیس انجمن شیرینی و شکلات، اظهار داشت: خوشبختانه صنعت شیرینی و شکلات طی سالیان گذشته روندی مثبت را پشت سر گذاشته است و در شاخصه‌های مختلفی نظیر کیفیت، تنوع محصولات، ماندگاری کالا و مواردی از این دست، وضعیت مناسب‌تری را نسبت به گذشته پیدا کرده است. اما واقعیت دیگر هم این است که در طول این سالیان، به واسطه مشکلات عدیده ای که بر کشور عارض شده، نتوانسته‌ایم در زمینه صادرات و تولید، رشد قابل ملاحظه‌ای را محقق کنیم.

وی ادامه داد: این صنعت به دلیل ایجاد ارزش افزوده بالا، می‌تواند با حمایت‌های دولتی، نقش بسیار مثبتی در بالانس تجاری و ارزآوری ایفا کند، ضمن اینکه نسبت به صنایع دیگر، از میزان اشتغال‌آفرینی بالاتری نیز برخوردار است، اما متاسفانه با اتفاقات چند ماهه اخیر و تصمیمات جدید اتخاذ شده، چشم‌انداز خوبی را نمی‌توان متصور بود، زیرا واردات و صادرات محصولات این رشته، اساسا گران‌تر صورت خواهد گرفت. همچنین به جهت اینکه این صنعت در اولویت‌های مسوولان دیده نمی‌شود، در نتیجه رشد صادراتی را نیز در ماه‌های پیش رو شاهد نخواهیم بود. به خاطر مجموعه‌ای از این مشکلات، کارخانه‌های ما امروزه تا زمانی که سفارشی دریافت نکنند، تولیدی انجام نمی‌دهند و وضعیت رکودی موجود در صنعت شیرینی و شکلات، وضعیت تولید را از روال معمول آن خارج کرده است.

جمشید مغازه ای، با بیان اینکه مصرف این محصولات در داخل بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است، از صدور بخشنامه های متعدد در حوزه صادرات انتقاد کرد.

رئیس انجمن شیرینی و شکلات کشور با اشاره به اینکه ظرفیت تولید این محصولات سال گذشته در کشور یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده، گفت: ۸۰۰ هزار تن ظرفیت خالی داریم که قاچاق آن را پر می کند. 240 هزار تن شیرینی و شکلات به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار از کشور صادر می شود، ضمن اینکه به دلیل مشکلات نقدینگی  کاهش قدرت خرید مردم، مصرف داخل افت کرده و همین سبب شده تولیدکنندگان امسال در میزان تولیدشان احتیاط کنند.

وی با اشاره به شرایط پیش آمده در کشور گفت: شیرینی و شکلات در اولویت سوم و چهارم مردم قرار گرفته است، همین مسئله تولید ما را مقداری با چالش مواجه می کند.

مغازه ای با بیان اینکه محصولات شیرینی و شکلات ایران به ۶۶ کشور دنیا صادر می شود، افزود: ما چشم انداز صادرات سالانه یک تا یک و نیم میلیارد دلار شیرینی و شکلات را داریم. مشروط به اینکه مواد اولیه در دسترس ما قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه ورود موقت محصولاتی مانند شکر، گندم و روغن به کشور ممنوع شده است، اظهارداشت: ما امیدی به مصرف داخل نداریم و به امید صادرات هستیم. چرا که خرید داخل ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

رئیس انجمن شیرینی و شکلات کشور با اشاره به اینکه نوسانات ارز حدود ۴۰ درصد بر روی قیمت اولیه تاثیر گذاشته است، درباره مصرف شیرخشک در این صنعت گفت: ما سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار تن شیرخشک مصرف می کنیم. بنابراین ترجیح می دهیم از شیرخشک خارجی در صنعت استفاده کنیم، چرا که بار میکروبی کمتر و کیفیت بالاتری دارد.

وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده صادرکنندگان محصولات شیرینی و شکلات باید ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند، گفت: این مسئله برای ما مسائل بسیار زیادی ایجاد کرده است. نوسانات نرخ ارز و بخشنامه های مختلفی که در ارتباط با صادرات ابلاغ می شود، ما را دچار مشکل کرده است.

این فعال بخش خصوصی با انتقاد از سیاست های ارزی دولت اظهارداشت: ما مواد اولیه تولید را با قیمت های بالا خریداری می کنیم و بعد به ما می گویند ارز حاصل از صادرات را باید به کشور برگردانید. چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

مغازه ای با اشاره به اینکه گاهی یک تا دو ماه منتظر تخصیص ارز هستیم، گفت: معمولاً ارزهایی که تخصیص می دهند از انواع متنوعی هستند که باید ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه و آنها را تبدیل به یورو و دلار کنیم.

وی ادامه داد: صادرات ما به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان به صورت ریال است که با این سیاست جدید دولت باید آن را تبدیل به دلار کنیم و این به زمان زیادی نیاز دارد.

مغازه ای با اشاره به اینکه امیدوار هستیم این مسئله هرچه زودتر حل و فصل شود، تصریح کرد: از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۳۰ بخشنامه در حوزه صادرات ابلاغ شده که هرکدام از این بخشنامه ها دیگری را بی اثر کرده است. اگر این روند ادامه پیدا کند ما با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهیم شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در ۵ ماهه امسال نسبت به سال گذشته ۲ درصد کاهش صادرات داشته ایم، گفت: این رقم ناچیزی است ضمن اینکه از نظر وزنی نیز با کاهش صادرات مواجه بوده ایم.

مغازه ای تصریح کرد: البته باید این نکته را یادآور شد که مصرف شیرینی و شکلات بیشتر در ۶ ماهه دوم سال است.

خواندن 378 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395