سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 12:43

درخواست آخوندی از فعالان سیاسی برای وحدت و انسجام ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر راه و شهرسازی گفت: در موقعیت حساس کنونی، از همه فعالان سیاسی درخواست می‌کنم در اظهارنظرها دقت کنند تا به ملت ایران هزینه ای تحمیل نکنند و با انسجام ملی و وحدت بتوانیم از این شرایط گذر کنیم.

«عباس آخوندی» روز سه شنبه در مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی افزود: این نمایشگاه در حالی با حضور گسترده 90 کشور برگزار می شود که کشورمان در شرایط جدید سیاسی و اقتصادی ناشی از خروج آمریکا از برجام قرار دارد و آمریکا تلاش می کند در اقتصاد دیگر کشورها با ایران مانع تراشی کند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: با این حال ایران همچنان به برجام متعهد است و آموزه های دینی به ما تکلیف می کند به تعهداتمان پایبند باشیم؛ کشورهای دیگر در این توافق نیز همچنان به آن پایبندند.
وی در ادامه، حضور گسترده در این نمایشگاه را نشان دهنده باور کشورها به اهمیت ایران در حفظ صلح در منطقه و جهان دانست.
** ضرورت ساخت 300 کیلومتر خط آهن برای اتصال به مراکز بار
آخوندی در ادامه به ضرورت ساخت خط آهن برای اتصال مراکز بار به شبکه ریلی کشور تاکید کرد و گفت: به ساخت 300 کیلومیتر خط آهن تحقق این هدف نیازمندیم.
وی افزود: در سال های گذشته در توسعه معادن و شهرک های صنعتی به نظام حمل و نقل توجهی نمی شد و جابجایی بار از این مراکز فقط با شبکه جاده ای صورت می گرفت.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برای اتصال مراکز بار به شبکه ریلی کشور باید خط آهن هایی به طول 2 تا 20 کیلومتر ساخته شود تا بتوانیم سهم جابجایی بار توسط راه آهن را افزایش دهیم.
آخوندی ادامه داد: برای تحقق این مساله با وزارت صنعت مذاکره شده تا از این از پس، در توسعه معادن و شهرک های صنعتی به نظام حمل و نقل بار این مراکز توجه شود.
وی با یادآوری اینکه در سال 96 شبکه ریلی موفق شد 47 میلیون تن بار در شبکه ریلی جابجا کند، اضافه کرد: حمل بار توسط شبکه ریلی به صورت بازگانی و تجاری باید بتواند با سایر راه های حمل و نقل به ویژه جاده ای رقابت کند.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، آمارها نشان می دهد هر سال یک میلیارد و 700 میلیون سفر در کشور انجام می شود که 700 میلیون آن در حومه کلان شهرهاست.
آخوندی گفت: اگر بتوانیم 700 میلیون سفر در حاشیه شهرها را به قطارهای حومه ای منتقل کنیم در این صورت بازار بسیار خوبی برای توسعه قطارهای حومه ای خواهیم داشت.
وی افزود: با توسعه آنها، بدون شک اولویت نخست حمل و نقل شهروندان استفاده از قطارهای حومه ای خواهد بود.
در این مراسم همچنین با حضور سرتیپ ستاد امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزیر راه و شهرسازی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از کتاب «100 سال تاریخ مهندسی راه آهن» رونمایی شد.
امضای نخستین قرارداد تامین مالی سرمایه از طریق بازار سرمایه نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود. طبق آن قرار است بخش خصوصی تامین مالی 50 دستگاه لکوموتیو به مبلغ یک هزار و 50 میلیارد ریال از طریق بازار سرمایه و با تضمین شرکت راه آهن انجام شود.
منبع: ایرنا

خواندن 2542 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395