سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 11:39

کالاهای تقلبی چینی به پرچم ملی ایران هم رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تولید تقلبی کالا در چین از جمله اشتباه در طراحی و حک نوشته‌های برخی اقلام تبلیغاتی مانند آرم و پرچم ملی کشورها از مسایلی است که از یک طرف به دلیل وجود کارگاه ها و کارخانه های مختلف و از سوی دیگر به دلیل سودجویی تجار سفارش دهنده به وفور دیده می شود.

از جمله این تولیدات که همواره دردسر ساز بوده چاپ پرچم ملی کشورها با آرم های نادرست و یا وارونه و یا حک کلمات لاتین و خارجی به اشکال نامناسب است که نمونه جدید آن را می توان تولید و توزیع پرچم جمهوری اسلامی ایران با نوشته های برعکس مثال زد.
چنین اشتباهاتی که به دلیل حجم زیاد تولید و سرعت بالا رخ می دهد اگرچه عمدتا موضوعاتی با انگیزه های سیاسی تلقی نمی شوند و بیش از هر چیز به اشتباهات انسانی بر می گردند اما در برخی موارد باعث ایجاد حساسیت می شوند و واکنش های رسانه ای را به دنبال دارند.
تولید پرچم ایران با آرم وارونه که در روزهای اخیر توزیع شده و بعضا در سال های گذشته نیز تکرار شده است از جمله مواردی است که به دلیل اشتباهات انسانی انجام شده است.
از آنجا که دولت چین به هیچ گروه و حزب سیاسی اجازه فعالیت در خاک این کشور علیه کشور دیگری نمی دهد طبیعتا این مسایل در زمره اشتباهات تجاری و انسانی می گنجد و کنترل آن هم برای دولت کار ساده ای نیست.
** اظهارات وزارت بازرگانی چین
برای نمونه در مورد اخیر درباره پرچم های ایران که نوشته های روی آن وارونه چاپ شده بود از وزارت بازرگانی چین سوال شد خانم 'جاو' از مسئولان وزارت بازرگانی چین به خبرنگار ایرنا گفت اگرچه رسیدگی به این موضوع در حیطه کاری این وزارتخانه نیست و به گمرک مربوط است اما با توجه به بزرگ بودن کشور و گسترش فعالیت های تجاری، کارخانه ها ممکن است دست به چنین اشتباهاتی بزنند که اگر نشانی تولید کننده این پرچم در اختیار نهاد مسئول قرار گیرد حتما موضوع پیگیری و بررسی خواهد شد.
فعالان بازار معتقدند با توجه به حجم بالای تولید پرچم های کوچک کشورهای مختلف برای بازی های جام جهانی 2018 روسیه، چنین اشتباهاتی طبیعی است و سفارش دهنده کالا باید روی آن نظارت کند.
** دیدگاه گمرک چین
ارگان دیگری که در چین بر روی تولیدات صادراتی این کشور نظارت می کند اداره گمرک چین است در پیگیری های ایرنا از این سازمان در مورد چاپ وارونه نوشته های روی پرچم ایران که توسط یکی از شرکت های بدون نام چینی تولید شده است اعلام نام کارخانه تولید کننده یا شرکت وارد کننده ایرانی برای پیگیری های بعدی مورد تاکید قرار گرفت.
یکی از مسئولان این سازمان نیز گفت: بر روی صادرات کالا از مبادی قانونی نظارت شدید و دقیق می شود اگرچه این نظارت ها بیشتر روی کیفیت اجناس است نه احیانا نوشته های روی آن، چون نوشته ها را قاعدتا باید سفارش دهنده قبل از تحویل کالا چک کند.
** حجم بالای تولیدات جام جهانی در چین
اگرچه شرکت چینی 'کیفورد' در منطقه هانگژو مجوز انحصاری تولید عروسک‌ها و اشیا یادگاری دیگر برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را در اختیار دارد اما در کنار این شرکت، شرکت ها و کارگاه های دیگری نیز به صورت غیر قانونی و غیر استاندارد اقدام به تولید اقلام تبلیغاتی از جمله پرچم کشورهای حاضر در جام جهانی می کنند.
به هر صورت گمرک چین چنانچه با این نوع تولیدات مواجه شود از صادرات آنها خودداری خواهد کرد نمونه آن ممانعت گمرک با خروج صدها هزار کالای تولید شده تقلبی مرتبط با فیفا و جام جهانی 2018 روسیه بود که جلو صادرات آن را گرفت.
تنها در شهر شانگهای چین پر ازدحام ترین بندر باربری جهان، ماموران موفق به کشف 130 هزار قلم از کالاهای تولیدی اعم از البسه، پرچم و توپ های فوتبال شده اند که قرار بوده است به عنوان اقلام تبلیغاتی به روسیه صادر شوند.
در همین حال اعلام شده است برخی از شرکت های چینی در ماه های گذشته هزاران قلم کالا را در این شهر تولید کرده اند که تقلبی بوده و قرار بوده است به کلمبیا ارسال شود.
روزنامه 'جه جیانگ' در شرق چین هم گزارش کرده است دستکم 32 هزار قلم کالای تقلبی مربوط به فیفا نیز در شهر 'یی وو' از بزرگترین مراکز تجاری چین توقیف شده است.
گمرک شهر 'گوانگ جو' مرکز استان 'گوانگ دونگ' در جنوب چین هم از خروج دستکم 80 هزار کالای تقلبی از لباس های فوتبال گرفته تا توپ های فوتبال و پرچم کشورهای مختلف جلوگیری کرده است.
** سود جویی تجار ایرانی و نا آگاهی تولید کنندگان چینی
اما 'لی' مدیر کارخانه شرکت تجاری 'سو چنگ' که در شهر 'یی وو' بزرگترین شهر فروشگاهی جهان در کار تولید اقلام تبلیغاتی است می گوید قیمت هر پرچم کوچک بسته به کیفیت و جنس آن از 10 تا 50 یوان متغیر است.
لی به خبرنگار ایرنا افزود: خیلی از سفارش دهندگان با توجه به اینکه به دنبال سود بیشتری هستند پایین ترین کیفیت و قیمت را انتخاب می کنند و توجه چندانی هم به اشتباهات تایپی و چاپی روی پرچم و لباس ها هم ندارند.
مدیر کارخانه شرکت تجاری 'سو چنگ'در مورد امکان وارونه چاپ شدن نوشته روی پرچم ها می گوید طراحان ما بعد از طراحی پرچم آن را به سفارش دهنده نشان می دهند و بعد از تایید سفارش دهنده، کار تولید را آغاز می کنیم بنابراین تولید کننده نقشی در این اشتباهات ندارد و این سفارش دهنده است که باید جزییات اقلام تبلیغاتی خود را کنترل کند.
او گفت: حتی برخی اوقات تولید کننده، لوگو و طراحی جنس سفارش داده شده را به صورت آماده در اختیار ما قرار می دهد و ما فقط کپی می کنیم.
به هر حال مساله تولید این پرچم ها و چاپ و یا نصب وارونه و یا صدور آنها فقط مختص ایران نیست و چین و کشورهای دیگر بارها مرتکب چنین اشتباهاتی شده اند همین سال قبل بود که یک نشریه مالزیایی تصویری از پرچم اندونزی را به شکل وارونه منتشر کرد که باعث شد تا وزارت ورزش مالزی از این کشور عذرخواهی کند.
منبع: ایرنا

خواندن 332 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395