سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • رئیس انجمن صنایع خورشیدی ایران در گفت‌وگو با عصراقتصاد:

صنایع خورشیدی کشور در حال خاموش شدن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: لزوم استفاده از فن‌آوری روز دنیا دیگر به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر تبدیل‌شده است. صنعت کشور نیازمند همراه شدن با صنایع روز دنیاست چراکه فرسودگی ماشین‌آلات از یکسو و هزینه‌های بالا در مصرف انرژی از سوی دیگر صنعت را وادار ساخته است تا وارد عصر جدیدی از فنّاوری بشود. امروز ه وابستگی به سوخت‌های فسیلی به‌ویژه در بخش‌های صنعت بسیار کمرنگ‌تر از گذشته شده است چراکه دیگر این سوخت‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست. صنایع خورشیدی یکی از صنعت‌های موردتوجه فعالان اقتصادی و صنعتگران و حتی مصرف‌کنندگان انرژی‌بخش خانگی در سراسر جهان شده است ولی به‌کارگیری از این صنعت نیازمند وجود این انرژی (خورشیدی) است. ایران با ظرفیت بالای این انرژی می‌تواند به قطب بزرگ تولید صنایع خورشیدی تبدیل شود. خورشید به‌عنوان یک منبع بی‌پایان انرژی می‌تواند حل‌کننده مشکلات موجود درزمینهٔ انرژی و محیط‌زیست باشد. متأسفانه انرژی ارزان و سود بانکی بالا هر دو باعث می‌شود که هزینه کردن در سیستم برق خورشیدی در کشور ما مقرون‌به‌صرفه به نظر نیاید درصورتی‌که در درازمدت این سیستم‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و تأثیر بسزایی در کم کردن آلودگی هوا نیز خواهند داشت.

  •  ناتوان کردن صنعت توانمند کشور

 داود فدایی، رئیس انجمن صنایع خورشیدی ایران در همین رابطه و باوجود پتانسیل استفاده از این صنعت در گفت‌وگو با «عصر اقتصاد» گفت: به‌کارگیری از این انرژی به‌جای سوخت‌های فسیلی از برنامه ه ای بلندمدت دولت‌ها در طی دهه‌های گذشته در ایران بوده است. به گفته فدایی تخصیص بودجه به این صنعت نشان از ضرورت به‌کارگیری آن در بخش‌های مختلف صنایع، اقتصادی و خانگی است. رئیس انجمن صنایع خورشیدی ایران بابیان این مطالب در ادامه انتقاد کرد و گفت: بخش خصوصی با پشتوانه بودجه‌ای که دولت برای توانمندسازی این صنعت اختصاص داده است توانست با سرمایه‌گذارهای خارجی و داخلی وارد مذاکره شدند و برای توسعه این صنعت اقدامات لازم را فراهم کردند ولی متأسفانه هرسال این ردیف بودجه صرف مصارف دیگر به جزء صنایع خورشیدی شده است که این لطمه بزرگی به صنعت وارد کرده است. فدایی با ابراز گلایه از شرایط به وجود آمده از سوی دولت گفت: زدن از بودجه پیش‌بینی‌شده برای احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر به نفع کشور نیست؛ اما متأسفانه محدودیت‌های بودجه‌ای گاهی باعث می‌شود که افراد روی مشکلات جاری تمرکز کرده و اولویت‌های بلندمدت کشور را فراموش کنند. به گفته این فعال صنعتی، درواقع با صراحت می‌توان گفت که دولت صنایع را به‌راحتی دور می‌زند و دولت با سیاست‌های اشتباه خود وضعیت صنایع را وخیم‌تر می‌کند.

  • صادرات را هم فراموش کنیم!

رئیس انجمن صنایع خورشیدی تأکید کرد: هر تولیدی با نگاه اقتصادی می‌تواند پایدار باشد ولی دولت برخلاف این واقعیت فرمان توقف به تولیدات این صنایع را صادر کرده است. تولید به دلیل سنگ‌اندازی‌ها و موانع دولت و کاستی‌ها در این بخش منحل شده که قدر مسلم به دلیل به کار نگرفتن از ظرفیت بالای تولید در کشورمان، صادرات در این صنایع هم به فراموشی سپرده‌شده است. فدایی یادآور شد: در حوزه تجدید پذیر باوجود استعداد بالایی که در کشور وجود دارد، از برنامه عقب هستیم. در پایان برنامه ششم توسعه باید 5000 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر را در مدار داشته باشیم، حال‌آنکه امروز متأسفانه کمتر از یک درصد از کل تولید برق ما از محل تجدید پذیر است. نکته قابل‌توجه آنکه ایران در طول سال بیش از 300 روز آفتابی دارد که این خود می‌تواند به تأمین بیش از 80 درصد انرژی خورشیدی منجر شود. این استعداد در کمتر نقطه جغرافیایی در جهان وجود دارد. فدایی با تأکید بر اینکه تدبیر دولت برای ارائه انرژی ارزان برق به مردم با توجه به مشکلات تأمین برق و دارا بودن انرژی خورشیدی جای تأمل دارد و در ادامه گفت: دولت حاضر است در کلان‌شهرها آن‌هم در ماه‌های سرد سال شهر و ادارات را تعطیل کند، خسارت ببیند ولی تخصیصی برای تأمین اعتبارات این صنعت نداشته باشد. ترکیه که بسیار ازنظر علم و فناوری و همچنین شرایط اقلیمی در این صنعت از ایران عقب‌تر بود اکنون صاحب‌نام شده و جایگاه 8 در تولید آبگرم کن‌های خورشیدی در جهان را کسب کرده است.

رئیس انجمن صنایع خورشیدی انتقاد کرد: دولت عوارض برق محاسبه‌شده در قبوض برق را به انرژی تجدید پذیر اختصاص نمی‌دهد؛ این موضوع به‌عنوان بزرگ‌ترین چالش صنایع خورشیدی است، چالشی که حالا ممکن است به امنیت سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر لطمه وارد کرده و سرمایه‌گذاران را فراری دهد.

خواندن 213 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395