سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 08:42

اطلاعات تکميلي

  • معاون سازمان توسعه تجارت؛

کشوری که صنعتی نباشد، صادراتی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی

عصراقتصاد: صادرات در رشد اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه مسیر قابل‌تأملی را پیموده و کارشناسان بر اساس مطالعات عمقی و اساسی میزان اثرگذاری و رابطه متقابل صادرات و رشد اقتصادی را به اثبات رسانده‌اند.

متغیرهای مختلفی از جمله نوع محصول، قیمت، کانال‌های توزیع، فعالیت‌های تشویقی و ترغیبی، قوانین و مقررات، سطح فناوری و همچنین وضعیت محیط بازار هدف بر میزان موفقیت در صادرات تأثیر می‌گذارند.

در دنیای امروز رضایت‌مندی مشتریان به‌عنوان اصلی‌ترین شاخص کسب‌وکار شناخته می‌شود. راز پایداری و دوام حضور در بازارهای جهانی نیز، تولید متناسب با نیازها و سلایق مصرف‌کنندگان در بازارهای خارجی است.

مصرف‌کنندگان هستند که بر بازار حاکمیت داشته و نقش تعیین‌کننده را در تقاضای جهانی ایفـا می‌کنند. بر این اساس، انتخاب صحیح بازار هدف و شناخت خواسته‌ها و انتظـارات خریـداران در هر بازار، از اهمیت زیادی برخوردار است.

شناسایی توانمندی‌های داخلی، بسترسازی مناسب برای حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف، هم‌افزایی نیروهای داخلی و ممانعت از پراکندگی صادرات، ایجاد سازوکار مناسب برای برقراری تعرفه‌های ترجیحی و آزاد با کشورهای هدف صادراتی، ارتباط مستمر با تشکل‌های فعال صنعتی، معدنی و صادراتی و تولیدکنندگان صادراتی به‌عنوان پیش‌نیازهای موفقیت در امر صادرات محسوب می‌شوند.

در ایران، تولیدکنندگان صنعتی و معدنی کشور برای کاهش هزینه‌های صادرات، اقدامات مناسبی درزمینهٔ بهره‌وری بیشتر از عوامل تولید مانند منابع انسانی، سرمایه و ماشین‌آلات و تجهیزات انجام داده‌اند.

اما با توجه به ظرفیت‌های تولیدی و همچنین پتانسیل‌های بالقوه معدنی موجود در کشور، به نظر می‌رسد از این ظرفیت‌ها بهره کافی نبرده‌ایم و ضرورت تقویت بخش صادرات با بهره‌گیری بیشتر از توانمندی‌های داخلی همچنان احساس می‌شود.

محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با خبرنگار عصراقتصاد گفت: صادرات اساساً حول محور صنایع و معادن می‌چرخد. درواقع اگر کشوری صنعتی نباشد، اصولاً نمی‌تواند کشور صادراتی باشد و از طرفی اگر کشوری صادراتی نباشد، نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد جهانی نخواهد داشت؛ بنابراین برای اینکه به یک کشور صادراتی تبدیل شویم، نیازمند این است که ابتدا تبدیل به کشور صنعتی شویم.

مودودی در رابطه بااهمیت ایجاد و تربیت شرکت‌های صنعتی رقابتی در کشور گفت: رقابت‌پذیری و اینکه شرکت یا شرکت‌هایی که توان بین‌المللی و رقابتی شدن در عرصه جهانی رادارند، تعیین‌کننده این است که ما چه نقش و جایگاهی را در رتبه‌بندی جهانی خواهیم داشت و چه سهمی را می‌توانیم از بازارهای بین‌المللی کسب کنیم.

وی افزود: آنچه در کشور ما مطرح است و متأسفانه در این سال‌ها تجربه کرده‌ایم این است که شرکت‌های تولیدی ما با نگاه بین‌المللی و نگاه جهانی ایجاد نشده و با نگاه محلی شکل‌گرفته‌اند.

یعنی به‌اندازه رفع نیاز شهرستان، استان و نهایتاً کشور ظرفیت‌سازی کرده‌ایم و در حال حاضر با انبوهی از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط مواجه هستیم که با نگاه غیر صادراتی فعالیت می‌کنند. طبیعتاً این‌ها نمی‌توانند ایفاگر نقش در خارج از کشور باشند و این ضعفی است که باید با تجمیع در غالب کنسرسیوم‌های تولیدی و یا ایجاد شرکت‌های بزرگ‌تر که نگاه و مقیاس بین‌المللی داشته باشد، از این ظرفیت‌های بالقوه به نحو مطلوب استفاده کنیم تا بتوانند درصحنه بین‌المللی ایفای نقش کنند.

  • معرفی نشان ملی ایران پیش‌نیاز موفقیت در صادرات

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در رابطه با نقش برندینگ و ایجاد جاذبه‌های بصری در موفقیت صادرات افزود: امروز در دنیا نمی‌توانیم بگوییم بانک و تانک تعیین‌کننده جایگاه کشورها در رتبه‌بندی جهانی است. به‌عبارت‌دیگر، عواملی مانند میراث فرهنگی و نیروی نظامی تعیین‌کننده جایگاه کشورها در سطوح بین‌المللی نبوده، بلکه برندها به‌عنوان سرمایه اصلی کشور، تعیین‌کننده جایگاه یک کشور در رتبه‌بندی جهانی است.

وی ادامه داد: باید بر روی برند شرکت‌ها و بنگاه‌های خودکار کنیم که البته پیش‌نیازی دارد و آن بحث نشان ملی ایران است. باید بتوانیم کشور، ظرفیت‌های صنعتی و پتانسیل‌های صادراتی را به‌درستی معرفی کنیم.

مودودی در ادامه بابیان اینکه اساساً امریکا کل فرایند تجارت خارجی ما را هدف قرار داده، افزود: امریکا پروسه تولید، عرضه، حمل‌ونقل، روابط بانکی، برگشت پول و ارتباطات نرم‌افزاری و به‌طورکلی مسائل مرتبطی که با بحث تجارت خارجی است را موردحمله تجاری خود قرار داده است.

وی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت برای کاهش این حملات و مدیریت سناریوهای مختلف ازجمله ماندگاری یا خروج اروپا از برجام برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت در پایان افزود: باید از ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم به نحوی استفاده کنیم که ضربات ناشی از تحریم را به حداقل برسانیم. در شرایط موجود باید در موضع قدرت بتوانیم جایگاه خود را تا حد امکان حفظ کرده و اعتمادبه‌نفس و شرکای تجاری خود را از دست ندهیم و درعین‌حال ظرفیت‌های خود را به نحو مطلوب افزایش دهیم.

خواندن 272 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395